DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Pobożnie, barwnie, rodzinnie i radośnie. Orszaki Trzech Króli przeszły przez Polskę [ZDJĘCIA]

Pobożnie, barwnie, rodzinnie i radośnie. Orszaki Trzech Króli przeszły przez Polskę [ZDJĘCIA]
Orszak Trzech Króli (Kraków, Wawel, 6.01.2018). Fot.Piotr Guzik/FORUM

Przez blisko 650 polskich miejscowości przeszły w sobotę 6 stycznia Orszaki Trzech Króli. Barwna i radosna uroczystość o wymiarze religijnym i rodzinnym na trwałe weszła w polski pejzaż. Do uczestników tegorocznych Orszaków pozdrowienia przesłał Ojciec Święty.

 

O polskiej tradycji Orszaków Trzech Króli Franciszek wspomniał w południe, podczas modlitwy Anioł Pański. – Szczególne pozdrowienia kieruję dla orszaku historyczno-folklorystycznego, który promuje wartości Objawienia Pańskiego, a który w tym roku jest poświęcony obszarom Gór Prenestyńskich. Pragnę także wspomnieć o Orszaku Trzech Króli, który odbywa się w wielu miastach Polski z dużym udziałem rodzin i stowarzyszeń – powiedział papież.

 

Gdańsk. FOT.Lukasz Dejnarowicz/FORUM
 

W wielu miastach w Orszaku, oprócz tysięcy wiernych, udział wzięli lokalni działacze, samorządowcy oraz hierarchowie Kościoła. W Skoczowie (Śląsk Cieszyński) udział w radosnym wydarzeniu wziął prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

  

Skoczów. FOT.Jakub Szymczuk/KPRP/prezydent.pl 

 

Niektóre miejscowości świętowały uroczystość Objawienia Pańskiego w ten sposób po raz pierwszy (np. Kalisz). Dla innych zaś tradycja krajowa pokrywa się z lokalną (np. Warszawa – po raz 10, Kraków – po raz 8, Lublin – po raz 7, Bydgoszcz – po raz 5). Tegoroczne hasło Orszaków brzmi: „Bóg jest dla wszystkich”.

 

Kraków. FOT.Piotr Guzik/FORUM

 

Radosny, kolorowy i rodzinny Orszak ma jednak nie tylko wymiar wizualny i emocjonalny, ale również duchowy. – Jak skuteczniej przekazać dziecku wiarę, jeśli nie przykładem. Jak to zrobić lepiej niż poprzez pokazaniu mu, że bycie z Panem Bogiem to nie tylko niedzielna Msza Święta, ale również świętowanie Jego obecności w świecie w radosnej wspólnocie. To naprawdę wielkie świadectwo wiary – powiedziała w rozmowie z KAI pani Basia, która na krakowskie wydarzenie przyszła z trójką dzieci.

 

Łódź. FOT.Michal Kazmierczak/FORUM

 

Orszak Trzech Króli jest nawiązaniem do zwyczaju przedstawiania jasełek ulicznych. W marszu wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że narodziny Jezusa ponad 2 tysiące lat temu wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka. Dodatkowo w tym roku uczestnicy Orszaków pamiętali o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Gdańsk. FOT.Lukasz Dejnarowicz/FORUM

 

 

Źródło: KAI/tvp.info/prezydent.pl

MWł

 

 


DATA: 2018-01-06 16:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co miał znaczyć chiński smok w orszaku w W-wie? Dlaczego przy okazji orszaku nie głosi sie kerygmatu?
ponad 2 lata temu / wie ktoś?
 
Ogromny sukces Orszaków Trzech Króli w Polsce. W Krakowie maszerowało kilka tysięcy ludzi chwaląc Boga - całe rodziny, atmosfer święta i radości.
ponad 2 lata temu / cracoviaczek
 
Bogu niech beda dzieki za piekne swiadectwo wiary Polakow, a teraz badcie rodacy konsekwentni i wezwijcie rownie owacyjnie swoich Pasterzy, by bronili Przykazan Bozych. Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.