DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   HISTORIA

Jerzy Wolak

Po złej stronie


Z przekazu polskich mediów lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia można było odnieść wrażenie, że nastał czas wielkiego przepraszania narodów. A to jakiś naród bezwzględnie domagał się przeprosin od narodu polskiego, nie bacząc nawet, czy istotnie naród polski mu w czymkolwiek zawinił; a to Polacy domagali się przeprosin od innych narodów, na co usłyszeli odpowiedź, że sami są sobie winni i w zasadzie to oni powinni przeprosić sąsiednie narody za to, że się tak zmęczyły ich eksterminacją. W całym owym festiwalu krzywd mniej lub bardziej urojonych i przeprosin nieszczerych nikt nie zauważył, że istnieje na świecie naród, któremu faktycznie należą się od Polaków przeprosiny.
 

Dwukrotnie w dziejach narodu hiszpańskiego – za każdym razem w chwili przełomowej – pojawiali się na Półwyspie Iberyjskim uzbrojeni Polacy, w obu przypadkach stając po stronie sił wrogich hiszpańskiej historii, wierze, tradycji i obyczajom.

Ostatnio zdarzyło się to w roku 1936 i nic nie pomogą tłumaczenia, że Inzelsztain, Mencel czy Kirszenbaum to żadni Polacy, albowiem faktem niezbitym pozostaje, iż owi najemnicy Kominternu legitymowali się obywatelstwem polskim. Nie ten jednakowoż fenomen zamierzamy w niniejszym artykule rozpatrywać (choć sprawa bezsprzecznie zasługuje na obszerną a wnikliwą analizę), przejdźmy więc do drugiej (acz chronologicznie pierwszej) „wizyty” naszych rodaków za Pirenejami.

W roku 1808 Napoleon Bonaparte wykorzystując kryzys władzy w Madrycie, postanowił obalić rządzących Hiszpanią Burbonów, by tron ich podarować własnemu bratu. A choć iberyjska awantura Bonapartego nie miała nic wspólnego z polską racją stanu ani z naszym interesem narodowym, w szeregach korpusu inwazyjnego znalazły się jednostki polskie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Musimy skupić całą naszą uwagę na tym pokornym poruszeniu miłości płynącym z naszej woli. To zaś co dotyczy słodkości i pociech cielesnych albo duchowych, choćbyś je za bardzo święte i miłe uważał – powiedziałbym chętnie, gdyby szacunek i przyzwoitość na to pozwalały, że powinniśmy mieć względem nich pewną obojętność.

 
 

1831 – podczas powstania listopadowego doszło do bitwy pod Olszynką Grochowską. Maszerującym na Warszawę, liczącym ok. 59 tys. ludzi, wojskom feldmarszałka Iwana Dybicza zastąpiła drogę 40-tysięczna armia polska. Po krwawym boju Polacy wycofali się. Pod wrażeniem męstwa powstańców rosyjski dowódca porzucił zamiar bezpośredniego ataku na Warszawę.

 

Jak podkreśla patriarcha Kościoła chaldejskiego kardynał Louis Sako, głównym wyzwaniem chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest samo przetrwanie. Chrześcijanie chcą, by ich dzieci żyły w bezpiecznych i stabilnych warunkach. Dlatego często decydują się na porzucenie własnej ojczyzny. Zadaniem Kościoła, również powszechnego, jest przekonać ich do pozostania na miejscu, udzielić im odpowiedniego wsparcia.

 

„The Owl House” – animowany serial wytwórni Walta Disneya, polecany dzieciom w wieku 7 lat i starszym, jest „komedią grozy”, promującą czary, demony i okultyzm. Serial potępiły amerykańskie organizacje prorodzinne.

 

Niemiecka policja zatrzymała kierowcę, który podczas karnawałowej parady w niemieckim mieście Volkmarsen wjechał w tłum i ranił co najmniej 30 osób, w tym 10 poważnie. Relacje świadków wskazują, że sprawca działał z premedytacją.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.