DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   HISTORIA

Jerzy Wolak

Po złej stronie


Z przekazu polskich mediów lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia można było odnieść wrażenie, że nastał czas wielkiego przepraszania narodów. A to jakiś naród bezwzględnie domagał się przeprosin od narodu polskiego, nie bacząc nawet, czy istotnie naród polski mu w czymkolwiek zawinił; a to Polacy domagali się przeprosin od innych narodów, na co usłyszeli odpowiedź, że sami są sobie winni i w zasadzie to oni powinni przeprosić sąsiednie narody za to, że się tak zmęczyły ich eksterminacją. W całym owym festiwalu krzywd mniej lub bardziej urojonych i przeprosin nieszczerych nikt nie zauważył, że istnieje na świecie naród, któremu faktycznie należą się od Polaków przeprosiny.
 

Dwukrotnie w dziejach narodu hiszpańskiego – za każdym razem w chwili przełomowej – pojawiali się na Półwyspie Iberyjskim uzbrojeni Polacy, w obu przypadkach stając po stronie sił wrogich hiszpańskiej historii, wierze, tradycji i obyczajom.

Ostatnio zdarzyło się to w roku 1936 i nic nie pomogą tłumaczenia, że Inzelsztain, Mencel czy Kirszenbaum to żadni Polacy, albowiem faktem niezbitym pozostaje, iż owi najemnicy Kominternu legitymowali się obywatelstwem polskim. Nie ten jednakowoż fenomen zamierzamy w niniejszym artykule rozpatrywać (choć sprawa bezsprzecznie zasługuje na obszerną a wnikliwą analizę), przejdźmy więc do drugiej (acz chronologicznie pierwszej) „wizyty” naszych rodaków za Pirenejami.

W roku 1808 Napoleon Bonaparte wykorzystując kryzys władzy w Madrycie, postanowił obalić rządzących Hiszpanią Burbonów, by tron ich podarować własnemu bratu. A choć iberyjska awantura Bonapartego nie miała nic wspólnego z polską racją stanu ani z naszym interesem narodowym, w szeregach korpusu inwazyjnego znalazły się jednostki polskie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1521 - cesarz Karol V ogłosił edykt wormacki skazujący Lutra i jego zwolenników na banicję. Na jego podstawie spalono pisma Lutra i jego zwolenników oraz zakazano wydawania ich w całej Rzeszy.

 
 

Ulicami Gdańska przeszła manifestacja homoseksualistów i osób związanych z ruchem LGBT. W gronie uczestników znalazła się m.in. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Wśród transparentów, które niesiono w marszu były także te wyśmiewające katolików oraz profanujące wizerunek Matki Bożej.

 

Co najmniej piętnaście tysięcy osób wzięło udział w Marszu dla Życia w Zagrzebiu. Uczestnicy manifestowali poparcie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wydarzenie zostało uświetnione występem jednej z gwiazd chorwackiej muzyki rockowej, Marko Perkovica „Thompsona”.

 

Abp Wacław Depo odprawił na Jasnej Górze Mszę św. ekspiacyjną za akty profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, które obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach. Podczas kazania podkreślono, że wierni muszą powiedzieć „non possumus” wobec tego co wyszydza katolickie wartości.

 

Do niebywałego skandalu doszło w jednej z warszawskich szkół publicznych znajdujących się na Ursynowie. Środowiska homoseksualne zorganizowały turniej siatkówki LGBT. Każda osoba odwiedzająca w tym czasie szkołę, miała dostęp do niemoralnych treści, które znajdowały się przy stoliku rejestracyjnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.