DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   HISTORIA

Jerzy Wolak

Po złej stronie


Z przekazu polskich mediów lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia można było odnieść wrażenie, że nastał czas wielkiego przepraszania narodów. A to jakiś naród bezwzględnie domagał się przeprosin od narodu polskiego, nie bacząc nawet, czy istotnie naród polski mu w czymkolwiek zawinił; a to Polacy domagali się przeprosin od innych narodów, na co usłyszeli odpowiedź, że sami są sobie winni i w zasadzie to oni powinni przeprosić sąsiednie narody za to, że się tak zmęczyły ich eksterminacją. W całym owym festiwalu krzywd mniej lub bardziej urojonych i przeprosin nieszczerych nikt nie zauważył, że istnieje na świecie naród, któremu faktycznie należą się od Polaków przeprosiny.
 

Dwukrotnie w dziejach narodu hiszpańskiego – za każdym razem w chwili przełomowej – pojawiali się na Półwyspie Iberyjskim uzbrojeni Polacy, w obu przypadkach stając po stronie sił wrogich hiszpańskiej historii, wierze, tradycji i obyczajom.

Ostatnio zdarzyło się to w roku 1936 i nic nie pomogą tłumaczenia, że Inzelsztain, Mencel czy Kirszenbaum to żadni Polacy, albowiem faktem niezbitym pozostaje, iż owi najemnicy Kominternu legitymowali się obywatelstwem polskim. Nie ten jednakowoż fenomen zamierzamy w niniejszym artykule rozpatrywać (choć sprawa bezsprzecznie zasługuje na obszerną a wnikliwą analizę), przejdźmy więc do drugiej (acz chronologicznie pierwszej) „wizyty” naszych rodaków za Pirenejami.

W roku 1808 Napoleon Bonaparte wykorzystując kryzys władzy w Madrycie, postanowił obalić rządzących Hiszpanią Burbonów, by tron ich podarować własnemu bratu. A choć iberyjska awantura Bonapartego nie miała nic wspólnego z polską racją stanu ani z naszym interesem narodowym, w szeregach korpusu inwazyjnego znalazły się jednostki polskie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1846 - we Francji dwojgu pastuszkom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud na górze wznoszącej się nad La Salette w Alpach ukazała się Matka Boża. Dzieci ujrzały kulę świetlną. Wewnątrz siedziała Piękna Pani. Twarz miała zakrytą dłońmi i płakała. Przekazała dzieciom tajemnice przestrzegające przed upadkiem wiary oraz zachęcała do modlitwy. Zapowiadała kary w postaci wielkiego głodu, klęski nieurodzajów oraz śmierci małych dzieci na rękach bezsilnych matek.

 
 

Następcą Johna Boltona na stanowisku doradcy do spraw bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych został Robert O'Brien. O tej nominacji poinformował w środę osobiście Donald Trump.

 

Martwię się, ale nie jestem zdesperowany, ponieważ Kościół nie pochodzi od Bergoglio ani od biskupów, ale tylko od Chrystusa, i On rządzi nim z mądrością – powiedział Vittorio Messori, włoski pisarz i publicysta katolicki, komentując obecną kryzysową sytuację w Kościele.  

 

Władze Chińskiej Republiki Ludowej nakazują księżom i zakonnikom cytować na kazaniach myśli rodzimego filozofa Konfucjusza. To kolejny przykład ingerencji w sferę wiary. Katoliccy duchowni widzą w tych naciskach przykład działań zmierzających do erozji chrześcijaństwa na obszarze Państwa Środka.

 

Według włoskiego watykanisty Sandro Magistra, ceną za porozumienie chińsko-watykańskie jest milczenie Stolicy Apostolskiej w drażliwych kwestiach. Chodzi o ciszę wobec trwających w Hongkongu protestów, w których istotną rolę odgrywają katolicy, stanowiący 8 procent ludności regionu.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.