26 września 2018

Po zebraniu Episkopatu: będzie raport o nadużyciach wobec dzieci

(Fot. Episkopat News)

Duszpasterstwo młodzieży, rodzin oraz ochrona dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych były głównymi tematami zakończonego w środę w Płocku 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi postanowili przygotować raport pokazujący skalę seksualnego wykorzystywania dzieci przez księży. W listopadzie wydadzą natomiast list pasterski na ten temat. Informacja z posiedzenia nie odnosi się do wątku homoseksualistów w sutannach i dokonywanych przez nich nadużyć, niekoniecznie związanych z pedofilią.

 

Biskupi zebrali się w Płocku w związku z obchodzoną w tym roku 450. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki, który urodził się w Rostkowie, właśnie na terenie diecezji płockiej. Głównym tematem obrad było duszpasterstwo młodzieży w Polsce przed Synodem Biskupów, który odbędzie się w dniach 3-28 października w Rzymie pod hasłem „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas zebrania przedstawiono tematy wystąpień polskich uczestników Synodu. W skład polskiej delegacji wchodzą: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Rady KEP ds. Młodzieży bp Marek Solarczyk, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji abp Grzegorz Ryś i delegat episkopatu ds. duszpasterstwa sportowców bp Marian Florczyk.

Abp St. Gądecki będzie mówił o ideologii ponowoczesnej i sekularyzmie, które otaczają współczesną młodzież. Bp M. Solarczyk omówi spostrzeżenia odnoszące się do nauczania religii w szkole. Abp G. Ryś w swoim wystąpieniu poruszy formy i wyzwania ewangelizacyjne w duszpasterstwie młodzieży, natomiast bp M. Florczyk opowie o młodzieży w perspektywie duszpasterstwa sportu.

Biskup Marek Solarczyk w rozmowie z KAI wskazał, że lekcja religii w szkole jest ważna i bardzo potrzebna. – Bogactwo, płynące z dzieł, które szkoła inicjuje, a mają swoją kontynuację w późniejszym życiu młodych ludzi, potwierdza, że warto temu poświęci siły i czas – powiedział hierarcha dodając, że nauczanie religii w szkole, jest wprawdzie częścią szeroko rozumianej katechezy, ale też jest jednym z elementów misji nauczycielskiej Kościoła.

Zgodnie z przyjętą formułą obrad Synodu Biskupów, każdy z uczestników ma możliwość wygłoszenia czterominutowego przemówienia, nawiązującego do opublikowanego przed Synodem Instrumentum laboris.

Ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, powiedział, iż z przeprowadzonych w Polsce ankiet przedsynodalnych wynika wyraźnie, że młodzi potrzebują dziś duszpasterstwa obecności. Chcą, by ksiądz był obecny i dostępny. – Młodzieży potrzeba duszpasterstwa indywidualnego, którego czasami brakuje na poziomie poszczególnych parafii czy diecezji. Należy zadbać też o struktury duszpasterstwa młodzieży, żeby miało ono większy wpływ na zaangażowanie księży – stwierdził duchowny.

Cechy współczesnego pokolenia młodych scharakteryzował ks. prof. Krzysztof Pawlina. – Dla pokolenia millenialsów wiara nie jest czymś potrzebnym. To wyzwanie dla Kościoła, by odkryć ścieżkę do ich serc – podkreślił pedagog, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Zaznaczył, że millenialsów – ludzi urodzonych na przełomie XX i XXI wieku – wyróżnia nowa mentalność, zakorzeniona w świecie nowych sieci technologicznych i świecie wirtualnym, a także stosunek do otaczającego świata. – Wychowali ich rodzice, którzy zapewnili im wszystkie dobra. Czują się bardzo pewni, nie dbają o to, by posiąść własność, lecz by czasowo używać – zauważył ks. Pawlina.

Wyraził przy tym ubolewanie, że duszpasterze nie mogą odnaleźć klucza do serc młodych ludzi. – Autorytety instytucjonalne przestały działać, młodzi nie słuchają odgórnych nakazów. Dziś bardziej potrzebne jest towarzyszenie w ich przeżywaniu życia. Młodzi nie słuchają kazań, chcą, by ktoś ich wysłuchał i zrozumiał – stwierdził ks. rektor.

W jego przekonaniu, milenialsi nie poszukują wiary. – Wiara w Boga i Ewangelia nie są dla nich wartością. Zastąpiły je rzeczy użyteczne „na dziś” – przekonywał ks. prof. Pawlina. Według niego, „młodzi ludzie żyją wydarzeniami, dlatego szansą dla duszpasterzy są chwile, gdy młodzi doświadczają w swoim życiu trudnych momentów, bo wtedy dopiero wchodzi się w ich świat”. A gdy się im pomoże, wtedy odzyskujemy ich dla Chrystusa i Kościoła – uważa mówca.

Natomiast Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że młodzież nie jest przedmiotem, lecz podmiotem duszpasterskiej troski Kościoła i to jest podstawowy kierunek. Chodzi o ożywienie postaw młodych ludzi, którzy będą czuć się odpowiedzialni za Kościół – powiedział metropolita gnieźnieński. – Nasze największe nadzieje, które się wiążą z duszpasterstwem młodzieży, to ukazywanie młodym, że Kościół jest przestrzenią, którą to oni zagospodarowują i że są odpowiedzialni za Kościół, w którym dorastają, dojrzewają i który tworzą – powiedział abp Polak.

Ochrona dzieci – program w diecezjach, list pasterski i statystyka

Episkopat przygotuje raport pokazujący skalę nadużyć seksualnych ze strony duchownych wobec dzieci i młodzieży, w listopadzie natomiast ogłoszony zostanie list pasterski na ten temat. O decyzjach Konferencji Episkopatu Polski poinformował na zakończenie obrad Płocku abp Wojciech Polak, prymas Polski i przewodniczący Komisji Duchowieństwa.

W każdej polskiej diecezji zostanie całościowo opracowany i wdrożony w życie program prewencji przed przestępstwami wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym – zapowiedział prymas. Program dotyczyć będzie wszystkich instytucji Kościoła, które pracują z dziećmi i młodzieżą. Chodzi tu min. o wydziały katechetyczne, duszpasterstwo rodzin, Caritas, seminaria duchowne. W środowiskach tych prowadzone będą specjalistyczne szkolenia, także pod kątem przygotowania diecezjalnego programu zapobiegania nadużyciom.

Chodzi o to, by księża i świeccy wzajemnie się uwrażliwiali na problem ochrony dzieci i młodzieży, na krzywdę ofiar – tłumaczył prymas. Celem tych działań jest także budowanie takiego systemu, w którym młodzi będą czuć się bezpiecznie. Dlatego w każdej diecezji ma powstać specjalny zespół zajmujących się prewencją. Abp Polak wspomniał, że od strony szkoleniowej Episkopatowi pomaga Centrum Ochrony Dziecka, kierowane przez o. Adama Żaka SJ, koordynatora KEP.

Prymas zapowiedział też wydanie listu pasterskiego na temat wykorzystywania nieletnich, który ma ukazać wszystkie działania – począwszy od Wytycznych, które biskupi podjęli i zamierzają podjąć w tej dziedzinie. – Ciągle odczuwamy deficyt w komunikowaniu tej rzeczywistości – stwierdził abp Polak. – Nie potrafimy o tym mówić społeczeństwu w pełny sposób – dodał. Dokument taki powstanie prawdopodobnie do końca listopada.

Biskupi zadecydowali też, że powstanie raport, który da wyobrażenie o rozmiarach zjawiska wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych. Opracowanie, które zgromadzi dane statystyczne, ma przyczynić się do komunikacji z ofiarami oraz udoskonalenia systemu prewencji. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokument ten zostanie ogłoszony, jednakże, jak zapowiedział Prymas, prace ruszą niezwłocznie.

Rodzina

Biskupi postanowili, że Niedziela Świętej Rodziny będzie dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin. „Poprosimy duszpasterzy o to, by w tym dniu, w każdej polskiej parafii wierni mieli możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich” – poinformował bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. Obecnie trwają prace nad powołaniem specjalnej komisji, której zadaniem będzie przygotowanie nowego dyrektorium duszpasterstwa rodzin. Opracowanie zajmie się m.in. odnowionym sposobem prowadzenia przygotowań do sakramentu małżeństwa.

Bp Śmigiel uważa, iż Kościół w Polsce ma sprawdzony wzorzec duszpasterstwa rodzin. Działa on w parafiach, oprócz tego istnieją poradnie specjalistyczne w wymiarze ponadparafialnym, dekanalnym albo miejskim. Niemniej jednak biskupi zastanawiają się nad wprowadzeniem nowych, uzupełniających form przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie.

Jest to konieczne, bo problemów w tej dziedzinie jest mnóstwo – przyznał bp Śmigiel. Zaznaczył, że po pierwsze bardzo wiele małżeństw nie wytrzymuje próby czasu, bo nie jest w stanie rozwiązywać stojących przed nimi problemów. – Dlatego tak wiele małżeństw się rozpada – zaznaczył hierarcha, dodając, że plaga rozwodów, która dotknęła Zachód, przeniosła się także do Polski.

Trzeba pomyśleć, jakie narzędzia dać tym młodym ludziom, by przygotować ich do tego, żeby zdawali sobie sprawę, jakie są skutki sakramentu małżeństwa oraz żeby potrafili rozwiązywać pojawiające się problemy – powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. Poinformował, że biskupi szukają rozwiązań, mając do dyspozycji wspólnoty, które od dawna prowadzą działalność na rzecz narzeczonych i małżeństw, np. Spotkania Małżeńskie.

Projekty charytatywne

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki przedstawił sprawozdanie z działalności Fundacji „Pro Caritate”. Przypomniał, że Caritas Polska tradycyjnie realizuje wiele projektów charytatywnych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. – Działamy jako 44 oddziały diecezjalne, prowadzonych jest ponad tysiąc różnych dzieł: od okien życia po seniorów – oznajmił.

Za ważny projekt uznał wsparcie ludzi starszych i ubogich.

Sztandarowym już projektem Caritas Polska jest program „Rodzina Rodzinie”, polegający na finansowym wsparciu przez polskie rodziny syryjskich rodzin, które ucierpiały na skutek konfliktu wojennego w ich kraju. Caritas wspomaga za pośrednictwem tego programu rodziny należące do wszystkich wspólnot chrześcijańskich w Aleppo. – To są bardzo duże kwoty. Przez ostatni rok udało nam się na ten cel przekazać około 30 mln złotych – dodał ks. Iżycki.

Zakończone w środę dwudniowe zebranie plenarne KEP odbyło się w Płocku w związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, który urodził się w Rostkowie na terenie diecezji płockiej.

 

 

Źródło: KAI

RoM

*****

 

  

Komunikat z 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 25-26 września 2018 r. w Płocku miało miejsce Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na początku obrad słowo do księży biskupów skierował abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. W trakcie zebrania plenarnego biskupi modlili się w intencji Papieża Franciszka, nawiedzającego z apostolską posługą kraje bałtyckie.

Biskupi wyrażają wdzięczność bp. Piotrowi Liberze i Diecezji Płockiej za zaproszenie i bardzo gościnne przyjęcie w Płocku, w Roku św. Stanisława Kostki, pochodzącego z tej diecezji, patrona Polski oraz dzieci i młodzieży.

1. W trosce o odpowiedzialną i dojrzałą służbę młodym w Kościele, biskupi podjęli refleksję nad świadectwem życia i świętości św. Stanisława Kostki oraz nad aktualnymi wyzwaniami stojącymi przed duszpasterstwem młodzieży. W związku z tym zapoznano się z opisem warunków życia młodych Polaków i ich oczekiwaniami wobec inicjatyw Kościoła. Została też przedstawiona analiza różnych form duszpasterskiej troski o młodzież w Polsce, dzięki którym liczne grono młodych – poprzez zaangażowanie duchownych i świeckich – odkrywa oraz rozwija swoje uczestnictwo we wspólnocie Kościoła i w społeczeństwie. Zaprezentowano biskupom również tematykę wystąpień, które zostaną przedstawione przez Episkopat Polski na Synodzie Biskupów w Rzymie. Wystąpienia będą poruszały kwestie dotyczące wpływu ideologii ponowoczesności na młodych, konieczności ewangelizacji młodzieży oraz odpowiedzialności za dotarcie do nich poprzez szkolne lekcje religii i formy zaangażowania sportowego.

2. Biskupi zajęli się duszpasterstwem rodzin, które w zmieniającym się świecie jest podstawową troską Kościoła. Przypomniano pełne nadziei i radości przesłanie Ojca Świętego Franciszka ze Światowego Spotkania Rodzin w Irlandii. Biskupi podkreślili, że małżeństwo oparte na prawie naturalnym, jako związek kobiety i mężczyzny, otwarte na życie i silne Bogiem jest drogą do rozwoju człowieka, umocnienia Kościoła i odnowy Ojczyzny. Natomiast z niepokojem odnotowano próby indoktrynacji dzieci i młodzieży w ramach różnorodnych projektów ideologii gender. Biskupi kierują prośbę do rodziców, aby czuwali nad wychowaniem dzieci w szkołach i innych placówkach wychowawczych. Zaproponowali również, aby Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Zachęcili, by w tym dniu w parafiach umożliwić wiernym odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

3. Dzieci i młodzież są stałą troską Kościoła, która wymaga m.in. działań mających na celu ochronę małoletnich przed nadużyciami. Stanowisko w tej sprawie jest ciągle aktualne i niezmienne: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie. Podczas ostatniej sesji Rady Biskupów Diecezjalnych w sierpniu br., jak i podczas obecnego zebrania plenarnego, pasterze Kościoła w Polsce jeszcze raz potwierdzili swoją zdecydowaną wolę walki z tym grzechem i przestępstwem, podkreślając konieczność troski o ofiary i potrzebę budowania kultury zdolnej do zapobiegania takim czynom. Obecna sytuacja – zgodnie ze wskazaniem papieża Franciszka wyrażonym w Liście do Ludu Bożego z 18 sierpnia 2018 r. – wymaga kontynuacji działań. W związku z tym w diecezjach prowadzone są prace nad programem prewencji nadużyć względem nieletnich. Obejmie on poszczególne sektory i osoby nimi kierujące: duszpasterstwo rodzin, wydziały katechetyczne, szkoły i przedszkola katolickie, wydziały duszpasterskie, Caritas, seminaria duchowne i formację permanentną kapłanów. Kontynuowane są szkolenia związane z tą tematyką. Ponadto biskupi podjęli decyzję o zebraniu danych statystycznych na temat tych nadużyć.

Episkopat Polski od wielu lat podejmuje prace, których celem jest zdecydowane postawienie tamy nadużyciom wobec dzieci i młodzieży. Opracowane zostały zasady reagowania na zło. Wiarygodne zgłoszenia obejmowane są dochodzeniem wstępnym, a ich wyniki przekazywane do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Postępowanie w tej kwestii jest również zgodne z obowiązującym prawem państwowym. W kontekście zaś Listu do Ludu Bożego Papieża Franciszka Konferencja Episkopatu Polski przygotowuje na koniec listopada dokument ukazujący działania dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w Polsce.

4. Dnia 16 października br. będziemy obchodzić 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Szczególnie w tym dniu zachęcamy do dziękowania Panu Bogu za pontyfikat św. Jana Pawła II oraz do modlitwy w intencjach Papieża Franciszka i całego Kościoła katolickiego.

W roku 100-lecia odzyskania niepodległości, biskupi błogosławią Polakom w kraju i za granicą, powierzając Maryi Stolicy Mądrości studentów i wykładowców, którzy rozpoczynają nowy rok akademicki. Jednocześnie zachęcają do modlitwy różańcowej, szczególnie podczas zbliżających się nabożeństw październikowych.

Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 380. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram