DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Po wyborach w Niemczech czas na reformę UE. Unia fiskalna dla strefy euro

Po wyborach w Niemczech czas na reformę UE. Unia fiskalna dla strefy euro

Pierpaolo Barbieri i ShahinVallée w najnowszym artykule „ForeignAffaris” zatytułowanym „Unia fiskalna dla strefy euro” sugerują, że jedyną sensowną reformą UE, by mogła ona przetrwać, jest stworzenie unii fiskalnej.

 

Magazyn podkreśla, że coraz częściej można spotkać się z twierdzeniem, że wspólny budżet dla strefy euro jest – np. wg Martina Sandbu z „Financial Times” - zwykłą „federalistyczną utopią”. Andre Sapir i Bruegel uważają, że Europa powinna kontynuować bardziej pragmatyczne rozwiązanie, to jest sfinalizować unię bankową i przekształcić istniejący Europejski Mechanizm Stabilności (ESM) w Europejski Fundusz Walutowy (EMF). Takie rozwiązanie zdaje się popierać najprawdopodobniej przyszły niemiecki minister finansów Wolfgang Schaüble.

 

EMF miałby zagwarantować kredyty dla państw strefy dotkniętych kryzysem. Przejąłby też odpowiedzialność od polityków. Specjalna grupa finansistów miałaby czuwać nad utrzymaniem polityki prodeflacyjnej.

 

Zdaniem autorów tekstu w „FA” ulepszona unia walutowa z EMF na czele jest z pewnością lepszym rozwiązaniem niż to, co mamy dzisiaj, lecz to „propozycja ahistoryczna”, która mogłaby źle wpłynąć na gospodarkę i politykę w dłuższej perspektywie.

 

Postulują więc wprowadzenie pełnej unii walutowej z budżetem  federalnym. Jednolity budżet ma stanowić fiskalny punkt wyjścia dla europejskich banków i rynków kapitałowych. Nowo powstałe władze nadzorcze miałby uzyskać znaczne uprawnienia wykonawcze w celu zabezpieczenia kapitału w wypadku paniki na rynkach.

 

Wspólny budżet federalny miałby zapewnić stabilizację, a nowe uprawnienia przyznane władzom go kontrolującym, miałyby zapobiec utracie płynności finansowej wskutek łatwiejszego zarządzania cyklem koniunkturalnym.

 

Unia walutowa w połączeniu z jednolitym rynkiem miałaby ułatwić regionalną koncentrację kapitału produkcyjnego i zasobów ludzkich. Podczas kryzysu kapitał ludzki i finansowy przenosi się z krajów kryzysowych do głównych europejskich „hubów” produkcyjnych. Stąd w niektórych miejscach powstają klastry produkcyjne, a gdzie indziej – „pustynie gospodarcze”. By to zmienić „FA” proponuje centralne  sterowanie inwestycjami, aby zapewnić równomierne rozłożenie zdolności produkcyjnych, co miałoby sprzyjaćspójności społecznej.

 

Kolejnym argumentem za wspólnym budżetem – czyli także wspólnymi nowymi podatkami – jest wg autorów chęć zapewnienia przejrzystości polityki. Dotychczas EMF ukrywałatransfery finansowe, a jej decyzje były niejasne. Europejski Mechanizm Stabilizacyjny działa bardziej jak prywatna firma niż reprezentatywna jednostka.

 

Wspólny budżet federalny oznaczałby dodatkowe opodatkowanie obywateli UE. Zarządzający tym budżetem mieliby uprawnienia do zaciągania pożyczek na wolnym rynku (dalszego zadłużania państw). Taka zmiana opodatkowania i pożyczania wymagałaby – zdaniem autorów tekstu z „FA” – większej demokratyzacji wewnątrz Unii. Decydenci musieliby klarownie tłumaczyć się ze swoich decyzji, co miałoby wzmocnić zaufanie obywateli do nich.

 

Koncepcja przedstawiona przez Barbieriego, dyrektora wykonawczego Greenmantle i wykładowcy z Harvard Kennedy School oraz Vallée, byłego doradcę prezydenta Francji Emanuela Macrona i przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana van Rompuy’a, jest zgodna z wizją polityki zaproponowanej przez oenzetowską agendę ds. rozwoju – UNCTAD. Organizacja  ta w najnowszym raporcie proponuje – w myśl Agendy 2030 – gospodarkę niemal centralnie planowaną, dalsze zadłużanie się państw i politykę reflacyjną (zwiększanie inflacji), na której zawsze najbardziej tracą najubożsi.

 


Źródło: foreignaffaris.com

AS

DATA: 2017-09-28 06:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

bo zaczna szybciej czipowac niz gdzie indziej
ponad 2 lata temu / mozna sie bac
 
Jedno państwo UE z własną walutą, armią oraz docelowo islamem, z czipowaniem, prawami z piekła rodem, to pierwszy etap NWO. Kolejny, to połączenie UE z Rosją i jej satelitami w Eurazję. Kolejny - jedno satanistyczne państwo światowe. Prawa unijne dominujące nad narodowymi już mamy. Teraz należy wdrożyć wspólną walutę i armię. Wspólna armia już ćwiczy pod patronatem Dudy i Macierewicza na naszych poligonach. Konflikt z Rosją jest sztucznie wygenerowany i realny, aby USA przekonały Rosję do odstąpienia od koalicji z Chinami, gra idzie o przywództwo NWO. Będą to Chiny lub USA. Jeżeli nie zgodzimy się na masońską UE w pełnym proponowanym przez Niemcy wymiarze, uderzy Rosja, również zainteresowana wprowadzeniem NWO w kolejnym etapie, islamscy bojownicy z Niemiec i zadekowani w Polsce. Zamachy banderowskie są brane pod uwagę przez finansujących ich Niemców i Brytyjczyków. Zagrożenie wojną na 3 frontach ma nas zmusić do przyjęcia warunków Berlina lub Waszyngtonu.
ponad 2 lata temu / ktoś jeszcze nie wie?
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.