DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Po wyborach na Malcie. Przyspieszona elekcja nie przyniosła zmian

Po wyborach na Malcie. Przyspieszona elekcja nie przyniosła zmian
fot. REUTERS/Darrin Zammit Lupi/FORUM

Niedzielne wybory na Malcie wygrała partia dotychczasowego premiera Josepha Muscata. Według portalu „Rosbałt” Partia Pracy zdobyła o 30 tys. głosów więcej niż opozycyjna Partia Narodowa, zyskując przewagę ok. 10 proc. wszystkich głosujących.

 

Wybory na Malcie odbyły się w przyspieszonym terminie w efekcie odprysku afery „Panama Papers”, w której ujawniono tajne powiązania biznesowe różnych polityków z całego świata. Pierwsze raporty międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego zostały opublikowane w kwietniu ubiegłego roku. Podejrzenia padły wówczas także na żonę premiera Josepha Muscata a dotyczyły posiadania firmy z siedzibą w Panamie.

 

W odpowiedzi na krytykę lider Partii Pracy zdecydował się na przedterminową wyborczą weryfikację zaufania społecznego. Ruch ten okazał się dla niego korzystny i pozwoli mu zachować władzę przez kolejne pięć lat. Zwycięzca niedzielnej rywalizacji premier Joseph Muscat zaapelował o jedność w narodzie, skłóconym po najbardziej dzielącej i negatywnej kampanii w historii Malty.

 

Szef opozycji Simon Busuttil prawdopodobnie w poniedziałek złoży rezygnację i przestanie kierować Partią Narodową, która poniosła wyborczą porażkę.  W wypowiedzi dla „Malta Independent” stwierdził, że partia musi teraz przeanalizować wyniki wyborów i stać się silniejszą opozycją, reprezentując mieszkańców Malty.

 

W Republice Malty od 1971 roku władzę dzielą między siebie dwie partie – Partia Pracy i Partia Narodowa. W ostatnich wyborach w 2013 roku zwyciężyła Partia Pracy zdobywając 39 mandatów wobec 30 Partii Narodowa. Dzięki dobrej sytuacji gospodarczej państwa, afera „Panama Papers” nie zaszkodziła zbytnio sprawującym władzę a przedterminowe wybory dają premierowi Muscatowi wolną rękę i wytrącają argumenty krytykom, żądającym wyjaśnienia spraw ujawnionych w wyniku „Panama Papers”.

 

Według „Berliner Zeitung” Malta jest na arenie międzynarodowej krytykowana za swój system podatkowy. Dzięki niemu firmy zarejestrowane na Malcie płacą niskie podatki, uciekając przed fiskusem w swoich ojczystych krajach. Polityka podatkowa oraz duże dochody z turystyki powodują, że kraj ten ma jedną z najniższych w Europie stóp bezrobocia i dobry wskaźnik rozwoju gospodarczego. Do końca czerwca Malta sprawuje też prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

 


PK

DATA: 2017-06-05 10:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.