DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Po tym proteście przebudziła się Francja

Po tym proteście przebudziła się Francja

Co ma wspólnego katolicki protest przeciwko bluźnierstwu z 2011 r. ze zwycięskimi dla eurosceptyków wyborami do Parlamentu Europejskiego? Bardzo wiele! We Francji przebudzenie katolickiej i konserwatywnej części społeczeństwa zaczęło się od licznych protestów przeciwko sztuce „Golgota Picnic”.


W grudniu 2011 do Paryża przyjechał hiszpański reżyser Rodrigo Garcia. Zamierzał wystawić tam jeden ze swoich spektakli. Jakże wielkie było zdumienie Paryżan gdy dowiedzieli się, że owa „sztuka” ma nosić tytuł „Golgota Picnic”. Po przyjrzeniu się sprawie nie mieli już wątpliwości – bluźnierczy tytuł zapowiadał jeszcze bardziej bluźniercze przedstawienie.


Garcia to jawny obrazoburca. W swej iście szatańskiej sztuce drwi z Męki Pana Jezusa, profanuje najważniejsze chrześcijańskie świętości. O ile przedstawienie spotkało się z protestami w rodzinnej dla reżysera Hiszpanii – wciąż wszak katolickim kraju – o tyle nie spodziewał się, że rzekomo laicka Francja, a już w szczególności wielki Paryż postawią tamę bluźnierstwu.


Francuscy katolicy dowiedziawszy się o planowanym świętokradztwie bardzo szybko się zorganizowali. Zaczęli wysyłać petycje z żądaniem odwołania tygodniowego tournée spektaklu, gdy zostali bezczelnie potraktowani przez władze paryskich teatrów, postanowili wyjść na ulicę. Tamtejsi oficjele i główne media były w szoku – oto ulicami Paryża szły wielotysięczne manifestacje katolików prowadzonych przez paryskiego kardynała André Vingt-Trois. Oburzeni planami bluźnierstwa Francuzi protestowali trzymając w rękach krzyże, figurki Matki Bożej i Pismo Święte. Manifestacje zaczynały się od wspólnego czuwania modlitewnego w katedrze Notre Dame.


Katolicy nie bali się protestować również przed teatrami w których wystawiono pseudosztukę. Dzięki gremialnemu zaangażowaniu wierzących udało się również skierować sprawę do sądu. Paryski sąd uznał jednak, że w szydzeniu z Chrystusa nie ma niczego złego.


Wyrok sądu musiał poruszyć naród. Oto ludzie na ulicy protestują przeciwko obrazie Boga, co w kodeksie karnym zapisane jest pod hasłem „obraza uczuć religijnych”, a państwo nie reaguje. Wręcz przeciwnie – stwierdza, że sztuka nie jest bluźniercza (co ważne sąd powołał się na opinie zawarte w postępowym tygodniku katolickim „La Croix” – francuskim odpowiedniku „Tygodnika Powszechnego”).


Mieszkańcy Francji rzeczywiście uznali, że to państwo zostało zawłaszczone przez rządzących. Gdy dwa lat później socjaliści zaczęli forsować haniebną ustawę o tzw. małżeństwie homoseksualnym, Francuzi byli już zupełnie innym narodem niż jeszcze kilka lat wcześniej. Odważnie ruszyli do walki o normalność i rodzinę – manifestacje przeciwko „homomałżeństwom” gromadziły setki tysięcy ludzi we wszystkich dużych miastach kraju nad Sekwaną, ulicami Paryża przeszedł ponad milionowy marsz żądający wstrzymania prac nad antyrodzinnym prawem.


I tę bitwę wygrała jednak laicka władza. Od 2013 r. we Francji rzeczywiście można zawrzeć państwowe „małżeństwo” z osobą tej samej płci.  Ale protesty społeczne nie ustały – manifestacje wciąż są organizowane, merowie kilkudziesięciu miast deklarowali odmowę podporządkowania się nowym przepisom. Poparcie dla prezydenta spadło do rekordowo niskiego poziomu – 12 proc.


Widząc wszystkie te działania władz Francuzi dostrzegli w końcu również wielkie kłamstwo ateistycznego, proaborcyjnego i antyrodzinnego tworu jakim jest Unia Europejska. W niedzielę poszli do urn po to, by zagłosować na eurosceptyków z Frontu Narodowego, który ostatecznie triumfował w tamtejszych wyborach.


Tak oto pod laicką okupacją budzi się katolicka Francja. Kiedy przebudzą się sumienia Polaków? Czy i my będziemy potrafili zdecydowanie zaprotestować przeciwko „Golgocie Picnic” wystawianej od 27 czerwca w Poznaniu? We Francji właśnie od tego się zaczęło. Krystian Kratiuk


DATA: 2014-05-30 07:53
AUTOR: KRYSTIAN KRATIUK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Obawiam się, że na przebudzenie Polski jeszcze długo poczekamy... We Francji zepsucie rozwinęło się dużo wcześniej, a więc i wcześniej zaczyna się kończyć, z kolei w Polsce jesteśmy na etapie, że wszystkie homo i inne twory "nowoczesności" są super.
ponad 4 lata temu / SnowWhiteQueen
 
W Hamburgu tylgo Bractwo sw.Piusa X zrganizowalo protest i akcje modlitewna pod "teatrem", poza tym nikt nie kiwnal palcem.
ponad 4 lata temu / Marysia
 
I co że Front Narodowy wygrał te wybory. W wyborach do parlamentu francuskiego jest ordynacja dwustopniowa jednomandatowa i nawet gdyby ogólnie uzyskał ponad 50% procent poparcia i tak wprowadzi dwóch góra trzech posłów. Po to została odpowiednia ordynacja stworzona by antychrystom nie przeszkadzać w rządzeniu.
ponad 4 lata temu / Pilczyce
 
Europoturczeńców! Bij kto w Boga wierzy!
ponad 4 lata temu / Leo
 
We Francji przede wszystkim Bractwo św.Piusa X walczyło z tym bluźnierstwem.Dopiero później obudził się abp Paryża kard.23 .;)Ale to i tak dobrze.
ponad 4 lata temu / Croisade
 
oto ulicami Paryża szły wielotysięczne manifestacje katolików prowadzonych przez paryskiego kardynała André Vingt-Trois
ponad 4 lata temu / kardynał André Vingt-Trois
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.