DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Po fiasku rozmów Kim Dzong Una z Donaldem Trumpem czas na spotkanie z Władimirem Putinem

Po fiasku rozmów Kim Dzong Una z Donaldem Trumpem czas na spotkanie z Władimirem Putinem
Dan Scavino Jr. Kim and Trump shaking hands at the red carpet during the DPRK–USA Singapore Summit.jpg / wikipedia.org

W środę czasu lokalnego północnokoreański przywódca Kim Dzong Un wsiadł do pociągu pancernego i udał się do Rosji na swój pierwszy szczyt z prezydentem Władimirem Putinem. O co będzie zabiegał?

 

Dyktator komunistycznego kraju ma dotrzeć do Władywostoku na Dalekim Wschodzie w czwartek. Towarzyszą mu wysocy urzędnicy, m.in.: Kim Pjong-Hae, O Su-yong, Ri Yong-ho, Ri Yong-gil i Choe Son-hui.

 

Szczyt – wedle agencji prasowych – ma się skupić na kwestiach gospodarczych oraz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 

Obecnie ponad 10 tys. robotników z Korei Północnej jest zatrudnionych w Rosji, głównie w tartakach na Dalekim Wschodzie. Gdyby weszła w życie uchwała sankcyjna z 2017 roku, będą oni musieli opuścić Rosję do końca tego roku. Robotnicy, których wcześniej było aż 50 tys. , zapewnili Korei Północnej strumień dochodów oszacowany przez amerykańskich urzędników na setki milionów dolarów. Kim Dzong Un ma zabiegać o utrzymanie ich zatrudnienia.

 

Północnokoreański lider będzie się również starał o pomoc gospodarczą w związku z przewidywanymi niedoborami żywności tego lata. Rosja wykazała chęć udzielenia pomocy humanitarnej i zaledwie w zeszłym miesiącu ogłosiła, że ​​wysłała ponad 2000 ton pszenicy do północnokoreańskiego portu Chongjin.

 

Pomimo toczonych negocjacji z Waszyngtonem w sprawie denuklearyzacji, główną troską Kim Dzong Una jest poprawa sytuacji gospodarczej kraju. Po fiasku lutowego szczytu w Hanoi, gdzie zabiegał o poluzowanie sankcji, zanim zlikwiduje program nuklearny, obecne wysiłki północnokoreańskiego lidera koncentrują się na obejściu amerykańskiego embarga.

 

Kim Dzong Un zdołał przekonać Koreę Południową do udziału we wspólnych międzykoreańskich projektach, mających na celu odbudowę linii kolejowych i poprawę niszczejącej infrastruktury. Liczył, że uda mu się pozyskać Seul także do innych projektów ekonomicznych. Korea Południowa jednak pozostaje lojalna wobec Waszyngtonu. Ameryka zagroziła konsekwencjami w razie ewentualnego podważania sankcji.

 

Jak sugerują Japończycy, Kim Dzong Un podczas spotkania z Putinem będzie zabiegał o dziesięciokrotne zwiększenie wymiany handlowej, do miliarda dolarów do 2020 roku. To wymagałoby znacznego złagodzenia sankcji i zmiany rosyjskiego podejścia.

 

Spotkanie Kim-Putin, które miało się rozpocząć w czwartek, według rosyjskiego doradcy prezydenckiego Jurija Uszakowa, odbędzie się zaskakująco późno. Minęło prawie półtora roku, odkąd Kim ogłosił swój plan wyjścia z relatywnej izolacji i rozszerzenia stosunków dyplomatycznych z Chinami oraz Koreą Południową, a także podjęcia rozmów z Waszyngtonem.

 

Od tego czasu miały miejsce cztery szczyty z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, trzy z prezydentem Korei Południowej Moonem Jae-in i dwa z Donaldem Trumpem.

 

Pierwszy szczyt z amerykańskim prezydentem – według stacji CBS – pokazywał Kim Dzong Una jako poważnego gracza na arenie światowej. Ale już drugie spotkanie w Hanoi ujawniło jego ograniczenia. Zakończyło się ono brakiem porozumienia w sprawie denuklearyzacji i zniesienia sankcji. Obie strony przyjęły „twarde” stanowiska negocjacyjne. Decyzja Kima o spotkaniu z Putinem może odzwierciedlać jego frustrację – sugerują amerykańscy analitycy.

 

Podobnie jak północnokoreański lider, Putin nie jest zwolennikiem stosowania sankcji przez Waszyngton jako narzędzia politycznego. Nawet łagodne okazanie solidarności z Kim Dzong Unem, czy też nieznaczne osłabienie amerykańskiej polityki „maksymalnej presji”, byłoby – wedle analityków – „sukcesem” Kima.

 

Rosyjski przywódca nie chce jednak drażnić Chin. Zaraz po szczycie z Kimem uda się do Pekinu na ważne międzynarodowe spotkanie w sprawie inicjatywy „Pasa i Szlaku”.

 

Putin może przyjąć bardziej praktyczne podejście do Korei Północnej, przez co wysiłki Waszyngtonu zmierzające do utrzymania maksymalnej presji na północnokoreańskiego lidera w sprawie denuklearyzacji mogą stać się bardziej skomplikowane.

 

Putin będzie dążył do osłabienia wpływów Waszyngtonu w regionie – choć, podobnie jak Chiny – Rosja nie chce chaotycznego upadku na Północy, który spowodowałby falę uchodźców i niestabilność gospodarczą.

 

Nawet jeśli Rosja nie planuje żadnych natychmiastowych zmian w swojej polityce wobec Pjongjangu, spotkanie z Kimem może być dobrą okazją, by Putin potwierdził swoją rolę jako gracza w walce o wpływy polityczne na Półwyspie Koreańskim.

 

Po ostatnim szczycie z amerykańskim prezydentem Korea Północna rozstrzelała czterech wysokich rangą urzędników z ministerstwa spraw zagranicznych. Władze komunistyczne oskarżyły ich o „sprzedaż informacji” Amerykanom przed szczytem w Hanoi, co miało przyczynić się do fiaska spotkania. Jedną z ofiar Kim Dzong Una miał być dyplomata z ambasady Korei Północnej w Hanoi.

 

Japońska agencja Asia Press, która przekazała informacje o domniemanym rozstrzelaniu urzędników, zaznaczyła, że są to na razie niepotwierdzone wiadomości. Agencja zasugerowała również, że istnieją doniesienia, iż ​​Kim zdegradował siostrę i swojego głównego doradcę po nieudanym spotkaniu w stolicy Wietnamu.

 

 

Źródło: cbsnews.com / nypost.com / mirror.co.uk

AS

 

 


DATA: 2019-04-24 15:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żadne rozmowy nie skłonią Kima do denuklearyzacji. Trump to wie wiedział od początku lub przekonał się przy pierwszym spotkaniu, Trump w co innego gra, Putin też to wie. Nigdy Kim z własnej woli nie pozbędzie się broni atomowej. Tyran, który zamyka lub wiesza kogokolwiek wedle widzimisię; żyje w luksusie, kiedy lud głoduje; wprowadza absurdalne prawa np: o fryzurach i sam ich nie przestrzega - wydaje się, że on może zrobić w swoim kraju wszystko. Ale jednego tyran zrobić nie może: nie może okazać słabości, bo zginie. A denuklearyzacja oznaczałaby właśnie słabość reżimu i samego Kima.
9 miesięcy temu / cogito
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.