DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 4  >   Temat numeru: Ameryka przed wyborem

Gary Isbell

Po dwóch stronach przepaści


Stany Zjednoczone to obecnie kraj podzielony – opinii tej nikt już nie kwestionuje. Szereg ostatnich wyborów prezydenckich podkreślił jedynie od dawna rysującą się polaryzację, która z całą pewnością nie zaniknie po wyborach roku 2008.

Zaskakująca może wydać się jednak przyczyna leżąca u źródeł tego podziału. Oto bowiem umysły Amerykanów elektryzują obecnie nie kwestie takie jak wojna, gospodarka czy własny interes; dziś rozpalają je problemy natury etycznej, nie zaś politycznej czy ekonomicznej. W rzeczy samej Stany Zjednoczone stały się krajem wielkiego moralnego sporu, w którym obie strony wykazują się taką samą żarliwością.
Trudno zaprzeczyć, że kraj coraz głębiej pogrąża się w moralnej dekadencji. Nie można zignorować jawnej niemoralności, szerzącej się plagi aborcji oraz rozłamów w Kościele. W mediach dominuje przekazywanie informacji wyłącznie z lewicowego punktu widzenia. Istnieje jednakże również inna Ameryka – często ignorowana przez prasę zagraniczną: Ameryka żarliwie sprzeciwiająca się aborcji, „małżeństwom” jednopłciowym, występująca przeciw świeckiej antykulturze i starająca się żyć według tradycyjnych wartości chrześcijańskich.
Kontrast ów powoduje, że życie codzienne we współczesnej Ameryce przypomina doświadczenie jazdy kolejką górską – niemal w jednej chwili napotykamy sytuacje ekstremalnie od siebie odległe.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 
 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.

 

„Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance” – poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.