DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Po decyzji argentyńskiego Senatu – aborcjoniści zapowiadają dalsze działania

Po decyzji argentyńskiego Senatu – aborcjoniści zapowiadają dalsze działania
fot.REUTERS/Ivan Alvarado/FORUM

Czwartkowe odrzucenie proaborcyjnych zmian przez argentyński Senat wywołało gniewne reakcje lewicy. Zarówno argentyńscy aktywiści, jak i anglojęzyczne media piszą o planach dalszej walki o zmianę prawa aborcyjnego. Tego typu wypowiedzi pojawiły się również w Polsce.

 

„Polityka” przypomina, że w Argentynie obowiązuje „postępowe prawo” w kwestii związków partnerskich, in vitro, odpowiedzialności rodzicielskiej i płacy dla zajmujących się domem. Ubolewa jednocześnie, że mimo to zmiana prawa aborcyjnego się nie powiodła. Zapowiada jednak, że „Argentynki nie odpuszczą. Mobilizują się od lat i nie przestaną. Być może droga do pełni praw i godnego życia musi być po prostu dłuższa” – pisze Agata Szczerbiak.

 

Natomiast wyborcza.pl twierdzi, że z wniesieniem nowego projektu ustawy należy poczekać do końca roku. Podaje jednocześnie, że zwolennicy zmian prawnych już zapowiedzieli uczynienie tego. Debata aborcyjna przełamała bowiem jakoby wieloletnie tabu. „Wyborcza” donosi również, że rząd Mauricio Macriego ogłosił już projekt zmian znoszących karalność kobiet dokonujących aborcję.

 

Z kolei argentyńska dziennikarka i aktywistka feministyczna Soledad Vallejos wyraziła przekonanie, że mimo odrzucenia legalizacji aborcji „społeczeństwo zmieniło się w ciągu 5 miesięcy, trwania debaty nad prawem”. Z kolei inna dziennikarka i aktywistka Mariana Carbajal na łamach „Pagina 12” napisała, że „wygraliśmy ponieważ argumenty oparte na wierzeniach religijnych ukazały swą kłamliwość”.

 

Wypowiedzi te zacytował brytyjski „The Guardian”. Według liberalnego medium znaczącą rolę w odrzuceniu legalizacji ustawy odegrał tamtejszy Kościół. Największa argentyńska gazeta „Clarin” podała również, że papież Franciszek osobiście prosił polityków-obrońców życia, by ci przekonywali swych kolegów z senatu do odrzucenia ustawy.

 

„The Guardian” podaje, że wielu aktywistów twierdzi, że prawo aborcyjne zmieni się w postępowym duchu w 2020 roku. Na 2019 rok zaplanowane są wybory prezydenckie.

 

„Chociaż ustawa upadła, prawo aborcyjne w Argentynie wciąż może się zmienić”– pisze zaś Anthony Faiola na łamach „Washington Post”. Gazeta podkreśla, że większość senatorów odrzuciła ustawę jako idącą zbyt daleko, jednak pozostawili otwarte drzwi do nowych wersji.

 

Wściekłość argentyńskiej i nie tylko lewicy nie dziwi. W kampanię zaangażowano wszak znaczące siły. Zainteresowanie sprawą wykraczało daleko poza Amerykę Południową. Mimo to argentyński senatorowie nie ulegli presji i nie zaakceptowali zabijania nienarodzonych dzieci. 

 

W czwartek argentyński Senat odrzucił legalizację aborcji do 14. tygodnia ciąży. Za życiem opowiedziało się 38 senatorów, a przeciwko – 31.

 

Źródła: polityka.pl / wyborcza.pl / theguardian.com / washingtonpost.com

 

mjend

  


DATA: 2018-08-10 12:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy morderstwo może być formą godności człowieka?ci aborcjoniści i cały ten język jakim się posługują to ostatnie studium z idiocenia tych osób
ponad 1 rok temu / Benio
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.