DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Po co istnieje niepodległa Polska? 99 lat i co dalej?

Po co istnieje niepodległa Polska? 99 lat i co dalej?
Adam Chelstowski / FORUM

Rocznica odzyskania niepodległości powinna być dniem refleksji. Nad tym, po co właściwie jest nam Polska, po co właściwie jest nam niepodległość, której odzyskanie tak hucznie obchodzimy. Czy aby tylko po to, abyśmy mówili po polsku? Czy po to, by w rządzie zasiadali ludzie tej samej co nasza, polskiej krwi? By nikt z zewnątrz nie udzielał nam rad? A może Polska istnieje dla… Kościoła i dla naszego zbawienia?

 

Pytając, po co jest Polska, każdy katolik musi prędko odpowiedzieć sobie także na inne pytanie – po co w ogóle żyje. Niejednokrotnie słyszymy o kimś, kto „oddał życie dla Polski”, kto „poświęcił się Polsce”, kto „żył dla Polski”. Myślimy o kimś takim z wielkim szacunkiem. Ale czy nie z większym szacunkiem myślelibyśmy o kimś, kto oddał życie za bliźnich, poświęcił się dla Kościoła, czy żył dla Pana Boga? Czy o wielu ludziach, w których żyłach płynęła polska krew, a o których niejeden z ich popleczników powiedział, że żyli i pracowali dla Polski, inni Polacy nie myślą skrajnie negatywnie? Zarówno Józef Piłsudski, jak i Roman Dmowski poświęcili swoje życiorysy ojczyźnie, ale wyznawcy pierwszego nie znosili wielbicieli drugiego, i na odwrót. Podobnie jak dziś zwolennicy Lecha Wałęsy i Lecha Kaczyńskiego.   

 

Dlaczego tak jest?

 

Dlatego, że zarówno większość polityków, jak i ich klakierów, rzadko zdaje sobie sprawę z tego, że Polska jest dana nam nie po to, by wygrał ten czy inny obóz partyjny i nie po to, by na sztandarach nosić wizerunek tego czy innego władcy. Po cóż więc? Przede wszystkim po to, ażeby się zbawić.

 

Jak to możliwe?

 

Przecież całe nasze życie ma właśnie ten jeden zasadniczy cel – osiągnięcie zbawienia. Zawody w których uczestniczymy na tej ziemi to gra o sumie zerowej: albo wygrywamy, albo przegrywamy. Ale wygrywamy lub przegrywamy nie z innymi ludźmi, ale z grzechem i własną, ułomną naturą. I w tej właśnie konkurencji pomocna może nam być Polska, tak jak pomocne może nam być jezioro, ryba, drzewo czy piękny górski krajobraz.

 

Ktoś mógłby powiedzieć na te słowa: autorze, co ty pleciesz? Polska to nie Kościół! A przecież jest zupełnie inaczej. Polska i Polacy to Kościół! Kościół, który z Bożej łaski zasłużył na miano jednego z ostatnich w Europie, z pewnością najbardziej żywotnego na Starym Kontynencie. Bo czymże jest dziś Kościół Niemców? Kościół Francuzów? Kościół chrzczących nas niegdyś Czechów? Istnieje powód, dla którego to w Polsce nadal tłumnie chodzi się na Msze Święte, chrzci się dzieci i zawiera kościelne małżeństwa. Dla którego w pierwsze piątki miesiąca widzimy długie kolejki do konfesjonałów, a we wszystkie piątki spada ilość spożywanego mięsa. Przyczyna tych zjawisk istnieje, mimo iż nie uzmysławiamy jej sobie zbyt często. Co jest tą przyczyną? To samo, co powoduje, że dzieje się wszystko inne – to po prostu Boży zamysł.

 

Wszystko to, co nazywamy Polską, a więc piękno gór i lasów, oryginalność obyczajów i mody, pobożność pieśni i literatury, starsze panie w kruchcie i młodzi chłopcy przed zatłoczonym kościołem podczas pasterki, wciąż ogromny opór przeciwko niemoralnym nowinkom – wszystko to jest po to, by budować w nas pamięć o jedynym celu naszego życia, o bitwie przeciwko szatanowi, której stawką jest nasze zbawienie. I to przede wszystkim z tego powodu, musimy o Polskę dbać.

 

Dwa z trzech mocarstw, które dokonały rozbioru Polski, były antykatolickie – to heretyckie Niemcy i schizmatycka Rosja. Czy przypadkiem mogło być, że to właśnie pod rządami katolickich monarchów Austro-Węgier, Polacy cieszyli się największą swobodą? A czwarty rozbiór Polski? Wszak zarówno nazistowskie Niemcy jak i komunistyczny ZSRR nienawidziły Boga i wiedziały, że prawda o Nim pozostaje pod opieką katolickich kapłanów. Czy tą wspólną napaść bezbożników na Polskę już zawsze będziemy tłumaczyć wyłącznie geografią?

 

Polska nie jest więc po to, byśmy byli Polakami. Czyż Polakami nie byli Feliks Dzierżyński, Władysław Gomułka, Wanda Wasilewska? Stanisław Szczęsny Potocki, Seweryn Rzewuski, Franciszek Branicki? Polska jest po to, byśmy się zbawili, a więc po to, byśmy byli katolikami. Jak Franciszek z Asyżu (Włoch), jak Antoni z Padwy (Portugalczyk), jak Francuzka Joanna d’Arc, a nawet jak Niemiec (tak, tak!) Otton z Bambergu, czy Patron Polski Wojciech, który był przecież Czechem! Gdyby wszyscy oni dziś zmartwychwstali i ujrzeli dzisiejszy świat, z pewnością głęboko by się oburzyli. Ale gdyby musieli wybrać który europejski kraj pochwalić, czyż nie pochwaliliby (mimo wszystkich naszych wad) właśnie Polski?

 

A więc 11 listopada, gdy znów będzie padać, szybko zrobi się ciemno, a politycy w telewizji wbijając sobie noże w plecy będą mówić o „naszym wspólnym święcie” i „niedzieleniu Polaków”, pomnijmy, że Polska to coś znacznie więcej, niż Legiony, Piłsudski, Dmowski, Wałęsa, Kaczyński, więcej niż Konstytucja 3 Maja, Westerplatte i Mały Powstaniec. To nadzieja Europy i nadzieja Kościoła. Nadzieja, którą Chrystus – jak powiedział siostrze Faustynie – szczególnie umiłował.

 

Możemy sobie tylko wyobrazić, jak czuje się niemiecki katolik, któremu rodzi się dziecko. Do jego obowiązków stanu należy wychować go w katolickiej wierze i prowadzić do zbawienia. Ale jak zrobić to w kraju, w którym w szkołach obowiązkowo uczy się, że płeć jest do wyboru? A katolik z Francji, który musi wychowywać dziecko w kraju, na ulicach którego widać głównie modlących się muzułmanów oraz parady szczęśliwych „jednopłciowych nowożeńców”? A katolik, który uchował się w Czechach, gdzie niemal każdy dookoła powie mu, że Boga nie ma, a cała ta religia to nic ponad wymysły kilku chciwych ludzi?

 

A gdy rodzi się polskie dziecko? Pierwszym odruchem większości rodziców i dziadków nadal jest planowanie gdzie i kiedy je ochrzcić. Czyż to nie ogromna różnica w porównaniu do reszty Europy?

 

A więc Polska to nasze zadanie. Polska, to nasz prezent dla naszych dzieci. Polska to jeden z naszych obowiązków stanu. I dlatego musi być niepodległa. Niepodległa od obcego, to znaczy antykatolickiego rządu. Od wschodniej barbarii, islamskiego kłamstwa czy zachodniego ateizmu.

 

 

Aby łatwiej było się zbawić. Wszystkim.

 

 

 

Krystian Kratiuk

 

 

 


DATA: 2018-11-05 09:31
AUTOR: KRYSTIAN KRATIUK
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Eee a mieliśmy w tym stuleciu pełną niepodległość? A zakres wolności Polski jako kraju był większy za późnego komunizmu. A dalece większy był zakres wolności gospodarczej. Produkowalismy statki, elektrownie etc. Dziś szczycimy się montowniami
ponad 1 rok temu / gnago
 
Wspaniały tekst.
ponad 2 lata temu / OSTOJA
 
Wszystko "ładnie" i "miłe" przesłanie, szkopuł w tym że historycznie się nie zgadza. Zabór austriacki był jednym z najbardziej represyjnych to w tym zaborze doszło do rzezi galicyjskiej i to w tym zaborze usilnie budowano "naród" ukraiński by przeciwstawić go Polskości. Zabór austriacki niewiele się różnił od pruskiego i oba z chrześcijaństwem nic nie miały wspólnego wszak w obu tych "królestwach" wszelkie kościoły były kontrolowane przez władców i to do takiego stopnia że liczono świece w kościołach. Jeśli natomiast chodiz o Rosję to raz Katarzyna była niemką dla na swój sposób nie miała w kwestii rozbiorów wyboru. O ile nie chciała zostać na lodzie... Po Cerkwi mimo trawiącego ją antykatolicyzmu nie jeździłbym za bardzo bo historia uczy że Cerkiew potrafiła pozostać przy Chrystusie w przeciwieństwie do "protestantów" i kto wie czy i nie naszych purpuratów...
ponad 4 lata temu / Zona
 
Czy rząd i prezio spod znaku PiS jest katolicki? To okrągłostołowe marionetki, udające przed wyborcami spieranie się z PO i komunistycznymi sługusami Rosji. Kaczyński rządzi za pomocą Szydło i Dudy, a codziennie zabijane są dzieci w szpitalach finansowanych z podatków. Dług cały czas rośnie, a kwota dochodu, od której trzeba płacić podatki to ciągle 3000 zł, gdy do przeżycia trzeba 6000 zł. Faryzeusze z PiS zarzucali kłamstwa faryzeuszom z PO, a sami robią to samo. Jak tacy skończą? Co zrobi z nimi Stwórca, gdy staną po śmierci na Jego sądzie? A może spotka ich za to kolejna katastrofa, bardziej spektakularna niż ta pod Smoleńskiem?
ponad 4 lata temu / wmo
 
Świetny tekst, brawo !
ponad 4 lata temu / Michał
 
Dzięki za gratulacje, bo właśnie dzięki takiemu regulaminowi ilość wpisów bezmyślnych katofobów, nie mających nic merytorycznego do powiedzenia, została ograniczona do minimum. Faktycznie, z twojej strony żadna krytyka nam nie grozi, skoro chciałeś promować dewiacje.
ponad 4 lata temu / do inny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.