DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

PO boi się prawdy o Wołyniu

PO boi się prawdy o Wołyniu

Dziesiątki lub setki tysięcy zamordowanych Polaków zdaje się nie robić na politykach Platformy Obywatelskiej wielkiego wrażenia. Członkowie partii rządzącej wydają się twierdzić, że godne upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej nie jest kwestią istotną. Bardziej istotne są stosunki z Ukrainą i… Brukselą!


11 lipca przypada 70. rocznica krwawej niedzieli – która stanowiła apogeum czystek etnicznych ludności polskiej na Wołyniu. O świcie oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim pod hasłem „Śmierć Lachom”.


„Rzeczpospolita” opisała projekt uchwały, który posłowie Platformy Obywatelskiej przygotowali na tę okazję. Nie użyli w niej słowa „ludobójstwo". Nie pada też propozycja ustanowienia 11 lipca dniem pamięci męczeństwa Kresowian. Rodziny pomordowanych na Wołyniu walczą o to od wielu lat. Posłów PO to najwyraźniej nie porusza.


Inne kluby złożyły w Sejmie własne projekty. Nie zrobił tego tylko Ruch Palikota, a SLD, choć nie nazywa rzezi „ludobójstwem”, mówi jednak o „ludobójczej zbrodni”. Posłowie PO podali też najmniejszą liczbę ofiar. „W wyniku zbrodniczych działań ukraińskich organizacji nacjonalistycznych zginęło kilkadziesiąt tysięcy niewinnych osób" – piszą. Słowo „Polacy” pada dopiero w kolejnym akapicie. Projekt koalicyjnego PSL mówi jednak aż o 200 tys. ofiar.


W uchwale trzeba się starać wyrazić prawdę. Jednak nie znaczy to, że chcemy przekreślić cały dorobek zabiegów Polski na rzecz demokratyzacji tego państwa, szczególnie w kontekście umowy stowarzyszeniowej z UE – tłumaczy Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO. Ukraina ma podpisać umowę w listopadzie.

Nazwałbym to historycznym krętactwem. Jak by tu historię przekręcić, by była bezpieczna, miła i nie wadziła nikomu – powiedział „Rzeczpospolitej” Ryszard Terlecki, poseł PiS i profesor historii.Źródło: "Rzeczpospolita"

kra


DATA: 2013-05-07 08:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pamietam jak sp Lech Kaczynski (niech mu ziemia lekka bedzie ) , zamiast uczcic ofiary Polakow pomordowanych przez UPA, pojechal na ukrainski detiwal ktory odbywal sie w tym czasie w Sopocie.
ponad 6 lat temu / hartford
 
PiS też milczy w sprawie Wołynia , bo kłóci się to z ich polityką wobec Ukrainy. Nawiasem mówiąc to wielki błąd i kiedyś się czknie.
ponad 6 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.