DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Płock: wizyta Polaków z Syberii

Płock: wizyta Polaków z Syberii
fot. Krzysztof Lisocki / commons.wikimedia.org, licencja cc

25-osobowa grupa Polaków z Syberii zakończyła 24 sierpnia wizytę w Płocku. Dzięki zaproszeniu ze strony Regionalnego Stowarzyszenia Wschód-Zachód mogli zwiedzić kraj przodków i wziąć udział w obozie naukowo-edukacyjnym.

 

Rodacy goszczący w Płocku związani się z sześcioma organizacjami polonijnymi, działającymi na Syberii. Mieszkają na terenie czterech obwodów Federacji Rosyjskiej, przyjechali z miast: Bijsk, Barnauł, Omsk i Górnoałtajsk. Wzięli udział w obozie naukowo-edukacyjnym w Płocku, podczas których m.in. uczyli się polskich pieśni i tańców w Harcerskim Zespole Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, wzięli udział w konkursie recytatorskim pt. „Piękna nasza Polska cała”, odbyli rejs po Wiśle w Płocku.

 

Troje młodych Polaków z Syberii pozostanie w Polsce, wśród nich jest Daria Pierwych absolwentka politechniki w Bijsku. W Polsce będzie studiowała socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. „Jestem w Polsce już po raz szósty. Urodziłam się na Syberii, tam został wywieziony mój pradziadek Grzegorz Rowiński. W domu rodzinnym tylko ja i brat mówimy w języku polskim. Dzięki temu wracamy do naszych korzeni”, mówiła Daria Pierwych podczas pobytu w Płocku.

Jej koleżanka Diana Kuzniewa pochodzi z Omska, ukończyła tam Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny na wydziale języków obcych. W Polsce będzie studiowała pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Przekonywała, że studia w Polsce to jeden z jej życiowych celów. „Chcę studiować w Polsce, ponieważ chcę wrócić do swoich korzeni. Takie było zresztą marzenie moje babci, niestety już nieżyjącej. Teraz je spełniam i wierzę, że babcia patrzy na mnie z góry i będzie pomagać” - zwierzała się Diana Kuzniewa.

Regionalne Stowarzyszenie Wschód-Zachód pomaga charytatywnie Polakom na Wschodzie. Najwięcej pomocy otrzymują rodziny i osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Po raz pierwszy przyjazd Polaków ze Wschodu do Płocka został zorganizowany w 2005 r. Byli to rodacy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu. Od 2008 r. Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z polonijną organizacją Centrum Narodowe „Orzeł Biały”, która działa w Bijsku na Syberii.

 


KAI

mat


DATA: 2012-08-25 16:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+
ponad 6 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "5288"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.