DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Płatne usługi obok refundowanych świadczeń. Szpitale publiczne będą dorabiały na pacjentach

Płatne usługi obok refundowanych świadczeń. Szpitale publiczne będą dorabiały na pacjentach
Źródło: pixabay.com
#PŁATNE    #PUBLICZNE    #SŁUŻBA ZDROWIA    #KONTRAKT    #USŁUGI    #SZPITALE    #RADZIWIŁŁ    #LECZENIE    #NFZ

Szpitale publiczne będą mogły dorobić sobie, oferując płatne usługi poza udzielaniem świadczeń – oznajmił  minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jak wyjaśnił, NFZ będzie pilnował, by świadczenia refundowane nie kolidowały z odpłatnymi i by „w jakikolwiek sposób nie wpływały na komfort tych, którzy korzystają z usług w ramach ubezpieczenia”.

 

O pomysłach na funkcjonowanie szpitali publicznych minister Konstanty Radziwiłł mówił w programie „Gość Wiadomości”. Po skierowaniu do konsultacji społecznych projektu ustawy, okazało się, że szpitale publiczne będą mogły pobierać od pacjentów opłaty, w przypadku, gdyby chcieli skorzystać ze świadczeń zdrowotnych poza publiczną służbą zdrowia. Aktualnie tylko szpitale, które są spółkami, mają takie prawo.

 

Nie przewidujemy żadnych opłat czy dopłat. Ten projekt tego nie dotyczy. Nawiązuje on do pomysłu prof. Religi z roku 2007 o nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, aby wyrównać szanse różnych podmiotów, które biorą udział w publicznym systemie służby zdrowia – mówił minister.

 

Jak wyjaśnił, obecnie szpitale publiczne mogą dorabiać wynajmując pomieszczenia innym podmiotom i tworzy się efekt „szpitali wydmuszki”. Po zmianach placówki te będą mogły dorabiać na usługach medycznych. – Nie będzie to się działo kosztem tych ubezpieczonych, którzy czekają w kolejkach, ponieważ szpital nie może np. wykonywać operacji poza ustalonym limitem usług, bo nie dostanie za to pieniędzy. Chodzi o wykorzystanie wolnych mocy poza kontraktem, tak aby lekarze z tego szpitala mogli po godzinach przyjmować pacjentów, którzy w innym wypadku poszliby do prywatnych gabinetów w innych placówkach – dodał. Nad tym, by nie następowała kolizja świadczeń ma czuwać NFZ.


 

Źródło: tvp.info

MA


DATA: 2017-06-20 08:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Leaf427: Myślę, że poziom leczenia z czasem się poprawi i będzie widać lepsze traktowanie pacjentów z grubszym portfelem. Albo inaczej - musi się poprawić poziom leczenia, bo inaczej majętny pacjent wybierze prywatnego operatora na rynku medycznym. I wolałbym, żeby pan minister o tym wprost powiedział, że szykuje się np. utworzenie podwójnych standardów, bo kto płaci więcej, ten więcej otrzymuje. A nie zapewnianie, że kto zapłaci, ten dostanie się na leczenie szybciej. Bo szybciej to już lepiej u prywatnego. Tam się szanuje tego, który płaci.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Wygląda to tak jak model chiński - czyli państwowa służba zdrowia finansowana jak prywatna, zatem indywidualnie przez pacjentów. To może się udać, choć już wolałem pomysły komercjalizacji za rządów PO-PSL. A najlepiej sprywatyzować wprost i niech każdy płaci za swoje leczenie sam (jak w projekcie PiS), ale niech zarabia prywatny właściciel, a nie państwo.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Tego typu usługi istnieją już od dawna. Przy zakładach pracy płaci się dodatkowe ubezpieczenie (czyt. legalną łapowke), i bez kolejki można dostac sie do lekarza specjalisty w ciagu tygodnia. A biedota niech sobie czeka miesiącami. Najgorsze ze ludzie nie widzą w tym nic złego i te ubezpieczenia wykupuja uważając że wszystko jest w porządku.
ponad 3 lata temu / duska
 
Na tzw Zachodzie w medycynie obowiązuje złota zasada "Pacjent wyleczony to klient stracony". Innymi słowy trzeba wszystkich leczyć tak by nie wyleczyć. Przecież prywatny biznes opiera się przede wszystkim na zysku. Do nas to też już przyszło.
ponad 3 lata temu / Niktoś
 
A można było ten bajzel sprywatyzować ( z licytacji!)ćwierć wieku temu, wprowadzić dobrowolne ubezpieczenia. Uniknięto by kosztów biurokratycznych, placówki konkurowały by o pacjentów. Do tej pory byłoby taniej i lepiej tak jak w przypadku telefonii komórkowej. A teraz trzeba płacić na ministerstwo, całą biurokrację + nędzny poziom leczenia. Kto ma kasę ten pożyje a reszta... Celowe działanie masonów mające na celu depopulację Polski.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
Na początku będzie tak, jak obiecuje Radziwiłł. Potem trzeba będzie płacić albo umierać.
ponad 3 lata temu / TZ.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.