DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Plac przed katedrą Notre Dame otwarty w święto Zesłania Ducha Świętego

Plac przed katedrą Notre Dame otwarty w święto Zesłania Ducha Świętego
fot. Anna & Michal, Flickr

Plac św. Jana Pawła II przed katedrą Notre-Dame de Paris został oficjalnie otwarty 31 maja, ponad rok po pożarze u symbolicznie w święto Zesłania Ducha Świętego.

 

Wiadomość została ogłoszona przez mer Paryża Anne Hidalgo, abp. Michela Aupetita w imieniu archidiecezji paryskiej i gen. Georgelina odpowiedzialnego za instytucję publiczną, która nadzoruje odbudowę katedry. Ta trójka w niedzielę o godz. 15 dokonała otwarcia placu, który od 2006 roku nosi imię naszego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II.

 

Otwarcie placu i okolic katedry uniemożliwiało dotąd skażenie terenu, głównie ołowiem z roztopionego w czasie pożaru dachu. Miasto Paryż i prefektura policji przez wiele miesięcy miały z tym problem.

 

Stosowane środki okazywały się nieefektywne. W końcu zastosowano metodę użycia wody z detergentami, którą pod wysokim ciśnieniem czyszczono płaskie powierzchnie. Specjalny środek został użyty do mycia ławek, latarni i kwietników. Zdjęto też w okolicy 40 cm warstwę ziemi.

 

Dopiero po tym wielkim sprzątaniu Regionalna Agencja Zdrowia (ARS) dała zielone światło dla ponownego otwarcia placu. Operację oczyszczania przeprowadzano kilkukrotnie i w końcu stężenie ołowiu zostało zmniejszone. Trzeba dodać, że ograniczało ono także rozpoczęcie prac przy odbudowie. Otwarcie „odkażonego” placu katedralnego zawiera w sobie jeszcze jeden symbol. W tym czasie cała Francja wychodzi przecież ze skażenia koronawirusem.

 

Warto tu przypomnieć słowa Rektora Bazyliki Metropolitalnej Notre-Dame ks. Patricka Chauveta:

 

„Rok temu Notre-Dame de Paris została dotknięta pożarem. Podobnie jak ten ogień, pandemia, przez którą przechodzimy, wymaga od nas refleksji nad kruchością człowieka w świecie i wartościami świata”.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2020-05-31 14:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Rok temu Notre-Dame de Paris została dotknięta pożarem. Podobnie jak ten ogień, pandemia, przez którą przechodzimy, wymaga od nas refleksji nad kruchością człowieka w świecie i wartościami świata."\\ Została DOTKNIĘTA pożarem, DOTKNIĘTA, a niemal ZNISZCZONA. PANDEMIA, a nie SEZONOWA grypa. Ta wirtuozeria słowna prowadzi do refleksji nad znaczeniem poprawności politycznej w życiu Kościoła.
1 miesiąc temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.