31 lipca 2020

Austria: minister zdrowia przyznał się do błędów w sprawie COVID-19

Austriackie regulacje wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa były nielegalne, co potwierdził w zeszłym tygodniu krajowy trybunał konstytucyjny. We wtorek minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni) przyznał się do błędów i ogłosił plany reorganizacji swojego ministerstwa, a także zmiany ustawy o epidemii.

 

Sędziowie trybunału sprzeciwili się zwłaszcza zakazowi wychodzenia z domu i wydanym później przepisom o otwieraniu sklepów. Chociaż oba rozporządzenia już dziś nie obowiązują, należy również umorzyć toczące się administracyjne postępowania i kary nałożone w oparciu o niezgodne z konstytucją regulacje. Obecnie analizowana jest kwestia amnestii i zwrotu zapłaconych kar. Temat jest uważany za „bardzo drażliwy i prawnie problematyczny”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zanim austriacki rząd wydał rozporządzenia, uzyskał dla nich zgodę parlamentu na mocy „ustawy COVID-19”. Regulacje pozwoliły ministrowi zdrowia między innymi zakazać w drodze rozporządzenia wjazdu do „niektórych miejsc” „w zakresie niezbędnym do zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19”.

 

Jego odpowiednie rozporządzenie zakazywało wówczas ogólnie wstępu do przestrzeni publicznej, stanowiąc w ten sposób rodzaj godziny policyjnej, aczkolwiek z szeroko zdefiniowanymi wyjątkami.

 

Według sędziów, Anschober posunął się za daleko, ponieważ z ewentualnych zakazów wjazdu „w określone miejsca” nie można było wywodzić ogólnej godziny policyjnej.

Częściowe złagodzenie zamknięć sklepów od 14 kwietnia było również niezgodne z prawem, ponieważ dopuszczano do otwierania tylko firmy o powierzchni handlowej poniżej 400 metrów kwadratowych. Według Trybunału Konstytucyjnego, dyskryminacja ta nie może być dostatecznie uzasadniona. – Muszę wziąć to pod uwagę i naprawić to tak szybko, jak to możliwe – skomentował we wtorek minister Anschober.

 

Odniósł się on również do krytyki prawnej nowego rozporządzenia w sprawie wjazdu, ogłoszonego w zeszłym tygodniu: każdy, kto chce wjechać do Austrii z „kraju ryzyka” od piątku musi od piątku mieć negatywny wynik testu PCR, a następnie nadal przebywać na kwarantannie do dwóch tygodni.

 

By nie powtórzyło się zamieszanie Ministerstwo Zdrowia jest obecnie reorganizowane. Dział prawny zostanie wzmocniony, a służba konstytucyjna zbada każdą regulację. Ponadto Anschober ogłosił „monitorowanie zewnętrzne”.

 

Parlamentarna ustawa o COVID-19, na podstawie której rząd wydał zarządzenia, ma zostać we wrześniu znowelizowana. Krótki czas pracy nad nią i jej wprowadzenie był głównym punktem krytyki już w marcu.

 

Austriacka ogólna ustawa epidemiologiczna również ma zostać zmieniona w 2021 r. W obecnej formie istnieje od 1913 r. Aby zachować równowagę między prawami podstawowymi z jednej strony a ochroną zdrowia z drugiej, potrzebny jest również „monitoring dobrych praw” – uważa Anschober.

 

Źródło: euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram