DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Spis treści
 

Biskup płakał, gdy konsekrował

Polonia Christiana
nr 76 wrzesień - październik 2020

Walka piękna z brzydotą – to temat główny 76. numeru magazynu „Polonia Christiana”. Dlaczego od kilku dekad budownictwo sakralne przeżywa głęboki kryzys? Czy można jeszcze dzisiaj budować piękne kościoły? Z jakiego powodu w świątyniach „bylejakość” zastąpiła prawdziwe Piękno, które stanowiło namiastkę nieba na ziemi? „Jeśli droga jest nam Prawda, jeśli chcemy Dobrem zło zwyciężać, nigdy nie możemy zapomnieć o Pięknie” – przypomina w najlepszym piśmie dla katolików redaktor naczelny, Krystian Kratiuk.

 
zamów e-wydanie      zamów wydanie papierowe     
SPIS TREŚCI
 
EDYTORIAL
Krystian Kratiuk Wszystka piękna
POLSKA
Jerzy Wolak Więcej demokracji, mniej Polski
Krzysztof Gędłek Andrzej Duda – pięć lat stagnacji
Sławomir Skiba Wyjść z psychopandemii
Piotr Relich Wszystkie kolory cenzury
KOŚCIÓŁ
Mateusz Ochman Raport o stanie wwwiary
Paweł Chmielewski Papież i globalna ekonomia
Marcin Jendrzejczak Stary meczet dla nowego sułtana?
ŚWIAT
José Carlos Sepúlveda da Fonseca Wszystkie kłamstwa o Brazylii
CYWILIZACJA
Tomasz D. Kolanek Kroniki antycywilizacji
Jakub Wozinski Odrodzenie rodziny wielopokoleniowej?
Kinga Wenklar Po co edukacja?
Jakub Majewski Grać w lektury?
TEMAT NUMERU: BISKUP PŁAKAŁ, GDY KONSEKROWAŁ
Andrzej Pilipiuk Utracony monopol na piękno
Rozmowa z dr. Filipem M. Muszyńskim Duch chaosu
Jacek Kowalski Anonim podpisany imieniem i nazwiskiem
Piotr Relich Wystarczy chcieć…
Bogdan Dobosz Desakralizacja – bolesny znak czasów
Rozmowa z autorem profilu fb poświęconego nowej architekturze sakralnej Biskup płakał, gdy konsekrował
Paweł Milcarek Chorągiewki na mapie wojennej
FELIETON
Jan Pospieszalski Zwykła zapaść
CREDO
Jan Strumiłowski OCist Różaniec – naiwna modlitwa?
KU BOGU W WIEKU NIEWIARY
HISTORIA
Andrzej Solak Polski Leonidas
NASZE DZIEDZICTWO
Jacek Kowalski Wandea: ludobójstwo czy zbrodnia?
ŚWIAT Z INNEJ STRONY
Valdis Grinsteins Miasto organiczne i miasto nieorganiczne
PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO
Tomasz A. Żak Bitwa o dzieci
Leonard Przybysz W promieniach Bożej łaski
NA PRAWO OD EKRANU
Jerzy Wolak Perły w koronie Stworzenia
KRZYŻOWIEC XX WIEKU
Plinio Corrêa de Oliveira Homoseksualizm przeciw rodzinie
logo Polonia Christiana

Polonia Christiana to katolicki magazyn wydawany w Krakowie przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Pierwszy numer pisma ukazał się w marcu 2008 roku. Na naszych łamach podejmujemy istotne tematy często nieobecne bądź ukazywane w fałszywym świetle w mediach tzw. głównego nurtu.

 

Francuska Rada Stanu odrzuciła ograniczenie związane z pandemią, które zezwalały na obecność w miejscach kultu maksymalnie 30 osób jednocześnie. Najwyższy sąd administracyjny dał władzom trzy dni na zmianę dotychczasowego rozporządzenia, które zaskarżyła Konferencja Biskupów Francji (CEF). Liczba uczestników ceremonii religijnych ma być proporcjonalna do warunków danego miejsca kultu.

 
 

Do Rzecznika Praw Pacjenta spływa coraz więcej niepokojących sygnałów dotyczących opieki onkologicznej. Codziennie zgłaszanych jest wiele skarg dotyczących m.in. odwołania wizyt lekarskich, opóźnień w diagnostyce czy też odroczenia w czasie włączenia do programu lekowego. Powodem takiego stanu rzeczy ma być tzw. pandemia koronawirusa.

 

Co najmniej 110 osób zginęło w ataku terrorystycznym, do jakiego doszło w sobotę na północnym wschodzie Nigerii. Zbrodni najprawdopodobniej dokonali islamiści z Boko Haram.

 

Tocząca się we współczesnej cywilizacji zachodniej (Europa, Ameryka Północna, Australia, częściowo Ameryka Południowa) batalia ideologiczna jest pod wieloma względami unikatowa w skali globalnej. Po jednej stronie stoją obrońcy chrześcijaństwa potwierdzającego z kolei zasady prawa naturalnego w kwestii małżeństwa, poszanowania życia, roli religii w życiu publicznym i opartych na zasadzie pomocniczości relacji między jednostką i państwem. Po drugie promotorzy uciemiężonych jakoby mniejszości seksualnych, „prawa” do aborcji, ograniczenia roli Kościoła w imię pluralizmu oraz omnipotencji państwa (lub – w przypadku innych – nieograniczonej „wolności” jednostki).


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.