DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2018 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Spis treści
 

Fatalne zauroczenie

Polonia Christiana
nr 55 marzec - kwiecień 2017

W tym numerze dzielimy się z czytelnikami dobrą poradą - wyrzućcie z domu telewizory! Jak pisze red. Jerzy Wolak: "Kilkanaście lat temu wyrugowałem z domu telewizję. I wciąż żyję – ba, czuję się psychicznie zdrowszy".


Zapraszamy także do lektury innych bardzo interesujących artykułów: warto sprawdzić, co o złych skutkach pacyfizmu ma do powiedzenia Jacek Hoga; o amerykańskiej prawicy alternatywnej pisze Piotr Doerre, natomiast Michał Wałach brawurowo rozprawia się z tzw. słowianofilstwem, rozkładając na czynniki pierwsze trend powrotu do historycznej koncepcji słowiańskiej wspólnoty.

 
zamów e-wydanie      zamów wydanie papierowe      zamów prenumerate  
SPIS TREŚCI
 
EDYTORIAL
CYWILIZACJA
FELIETONY
POLSKA
ŚWIAT
KOŚCIÓŁ
GOSPODARKA
ORDO IURIS
TEMAT NUMERU: FATALNE ZAUROCZENIE
NASZE DZIEDZICTWO
CREDO
PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO
KRZYŻOWIEC XX WIEKU
logo Polonia Christiana

Polonia Christiana to katolicki magazyn wydawany w Krakowie przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Pierwszy numer pisma ukazał się w marcu 2008 roku. Na naszych łamach podejmujemy istotne tematy często nieobecne bądź ukazywane w fałszywym świetle w mediach tzw. głównego nurtu.

 

Wszystkim duszom pragnącym całkowicie oddać się Panu Bogu, szczególnie drogie jest drugorzędne święto Matki Bożej, które obchodzimy 21 listopada pod nazwą Jej ofiarowania. Przypomina nam ono tę chwilę, kiedy to, wedle starej tradycji, Joachim i Anna przyprowadzili młodziutką swą dzieweczkę do świątyni w Jerozolimie, aby Ją tam zostawić na jakiś czas na służbie Bożej.

 
 

1918 –  poległ Jurek Bitschan, 14-letni obrońca Lwowa (ur. 1904). 20 listopada dołączył do oddziału por. Petriego. Musiał długo przekonywać żołnierzy, by pozwolili mu pójść ze sobą. Gdy ruszyli do ataku Bitschan śmiało szedł w pierwszym szeregu. Na drugi dzień rano oddział zajął stanowiska na Cmentarzu Łyczakowskim. Tu między grobami chłopca dosięgły dwie kule. Wkrótce zmarł. Na drugi dzień Lwów był polski. Jurek Bitschan przeszedł do legendy jako jedno z Orląt Lwowskich.

 

Lewicowi europarlamentarzyści postanowili ubarwić nudę wtorkowego wysłuchania dotyczącego praworządności i sądownictwa w Polsce, groteskowymi oskarżeniami o łamanie rzekomych praw forsowanych przez genderową międzynarodówkę.  

 

Bazylika w Nursji zostanie w wierny sposób przywrócona do wyglądu sprzed tragicznego trzęsienia ziemi, które przed dwoma laty zniszczyło niemal cały obiekt, stojący w mieście narodzin świętego Benedykta, patrona Europy. Decyzja władz konserwatorskich nie była oczywista. Miejscowy ordynariusz opowiadał się za dołączeniem do projektu rekonstrukcji nowoczesnych elementów architektonicznych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.