Jubileuszowy 50. numer najlepszego ilustrowanego magazynu dla katolików „Polonia Christiana” poświęcony jest obronie życia. Dzisiaj – kiedy w związku ze zbiórką podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej aborcji ważą się losy tysięcy nienarodzonych dzieci – głos naszych publicystów stanowi niezwykle cenne wzbogacenie debaty publicznej o prawdziwie katolicki i konserwatywny punkt widzenia.
Ponadto w numerze odnajdziemy blok tekstów poświęconych wewnętrznym problemom Unii Europejskiej, które mogą zaowocować pierwszym poważnym rozłamem, jakim niewątpliwie byłoby opuszczenie UE przez Wielką Brytanię. Jest też podróż wehikułem czasu do roku 1674 roku, kiedy królem Polski obrany został „Piast” – Michał Korybut Wiśniowiecki. Dorota Matacz-Bajor zabiera nas w wycieczkę do Le Puy-en-Velay, a lekturę pisma kończymy tradycyjnie z Adamem Dworakowskim, dzięki któremu dowiadujemy się, jak naprawdę jadał król Jan III Sobieski – a nawet możemy przyrządzić „królewską” kolację wedle podanego przepisu na francuski pasztet z pistacjami.
Polonia Christiana to katolicki magazyn wydawany w Krakowie przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Pierwszy numer pisma ukazał się w marcu 2008 roku. Na naszych łamach podejmujemy istotne tematy często nieobecne bądź ukazywane w fałszywym świetle w mediach tzw. głównego nurtu.
Czechy zaskarżyły dyrektywę Unii Europejskiej, która prowadzi do rozbrojenia obywateli i ogranicza prawo do posiadania broni. Argumenty czeskiej strony to m.in. brak związku tej dyrektywy z faktyczną walką z terroryzmem oraz ograniczanie wolności obywatelskich.
Gubernator Arkansas Asa Hutchinson podpisał we wtorek prawo dotyczące ochrony nienarodzonych. Zgodnie z nim w przypadku, gdy amerykański Sąd Najwyższy unieważni wyrok w sprawie Roe versus Wade, Arkansas zapewni niemal pełną obronę życia.
- Ukraina razem z NATO przygotowuje wtargnięcie na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską – stwierdził minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Deputowani parlamentu Krymu przestrzegają NATO przed zbliżaniem się do brzegów półwyspu, który Rosja przyłączyła w marcu 2014 roku, odrywając ten teren od Ukrainy.
Kościół katolicki przeżywa wyjątkowo trudny czas. Nierozwiązane sprawy związane z nadużyciami seksualnymi musiały w końcu doczekać się reakcji Watykanu. W czwartek w Stolicy Apostolskiej ruszył „szczyt” na temat ochrony nieletnich w Kościele. Czy wypracowane stanowisko okaże się właściwą odpowiedzią na kryzys?
Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI