DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

PiS popiera powołanie unijnej armii i wspólnotową politykę obronną – mówi Witold Waszczykowski

PiS popiera powołanie unijnej armii i wspólnotową politykę obronną – mówi Witold Waszczykowski
fot.Tomasz Adamowicz/FORUM

W Polsce nie ma żadnej partii, która zamierza wyprowadzić kraj z Unii. Nie chce tego także PiS – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Witold Waszczykowski wymieniany jako główny kandydat Prawa i Sprawiedliwości na ministra spraw zagranicznych. Polityk poparł ideę tworzenia europejskiej polityki obronnej oraz wspólnej armii europejskiej.

 

Czy Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która zadba o narodowy interes lepiej niż Platforma Obywatelska? Ocenić to będzie można dopiero za jakiś czas, jednak już teraz politycy i sympatycy PiS są przekonani o pozytywach płynących z objęcia władzy przez tę partię, także na arenie międzynarodowej. Pytany przez „Rzeczpospolitą” o kwestie geopolityczne i zagraniczne Witold Waszczykowski wyjawił jak on wyobraża sobie polską dyplomację, być może pod jego kierownictwem. Wbrew oczekiwaniu części środowisk prawicowych, PiS nie przewiduje diametralnej zmiany w polityce zagranicznej. Jedyne czego możemy się spodziewać, to zmiana akcentów. Trend prounijny i promamerykański pozostaną niezmienne. Co więcej, Waszczykowski powtórzył poparcie dla tworzenia unijnej armii.

 

- Co to jest eurosceptycyzm? W Polsce nie ma żadnej partii, która zamierza wyprowadzić kraj z Unii. Nie zamierza tego także PiS – powiedział prawdopodobnie przyszły szef MSZ dodając, że jego formacja chciałaby Unii bardziej zdecentralizowanej i demokratycznej. Co ciekawe, zdaniem Witolda Waszczykowskiego premier Węgier Viktor Orban nie jest politykiem prorosyjskim, a jedynie sytuacja zmusiła go do pewnego mirażu z Moskwą. To wyraźna zmiana akcentów w stosunku do dotychczasowego twardego potępiania przez PiS każdego kto podjął rozmowy z Kremlem.

 

- Europejska polityka obronna jest wielce wskazana. Problem w tym, że nie ma w Unii wspólnej definicji zagrożeń. (…) PiS wiosną tego roku pozytywnie odpowiedział na apel Jeana-Claude’a Junckera w sprawie budowy europejskiej armii – stwierdził polityk partii określającej się mianem patriotycznej dodając, że w jego ocenie USA należy traktować jako mocarstwo europejskie, a Unia powinna jasno określić swój stosunek do NATO.

 

Zdaniem Waszczykowskiego stworzenie w Polsce baz Sojuszu Północnoatlantyckiego byłoby wyrównaniem praw członków sojuszu z Europy Środkowej, którzy nie są jak dotąd traktowani jak państwa Zachodu.

 

W kwestii relacji z Rosją polityk PiS przyznał, że pogorszyły się one z winy Federacji – po atakach na Gruzję i Ukrainę. – Klucz do ich poprawy jest w Moskwie – stwierdził Waszczykowski przykładając jednocześnie dużą wagę do polskiego udziału w negocjacjach pokojowych dotyczących Ukrainy.

 

Czy PiS wymieni ambasadorów mianowanych przez PO? To niewykluczone. Witold Waszczykowski zwrócił uwagę, że przedstawiciele dyplomatyczni są osobami szczególnego zaufania i każda ekipa ma prawo do mianowania swoich ludzi.

 


Źródło: „Rzeczpospolita”

MWł

DATA: 2015-11-04 08:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pizz taki phawicowy, pizz taki konsehwatywny, pizz taki pathyjotyczny :D I tak się już nawet tym nie denerwuje, przecież większość ludzi to d.bile i oni idą na wybory, nie opuszczą ich nigdy, więc nic nie zmienię, można tylko grać według ich zasad i przygotowywać się do prawdziwej, globalnej wioski- czekam tylko aż dołączy do niej również Rosja, bo zawsze marzyłem o posiadaniu kopalni złota na Syberii, bądź Alasce ;-)
ponad 2 lata temu / kosmopolitycznaLewica
 
Zgadzam się PIS okłamał polaków a szydło to powinna się nawrócić do szkoły jeszcze raz bo nawet nie wiedziała kiedy Polska weszła do UE to jest wstyd mieć takiego premiera. Jestem za tym aby Polska została wydalona z UE
ponad 2 lata temu / wojtek
 
PiS to socjalistyczni zdrajcy i euroentuzjaści.
ponad 2 lata temu / ja
 
PiS oszukał wyborców, gdyż my nie chcemy żadnej armii unijnej, jedynie co chcemy to uwolnic się od UE która okupuje nasz kraj płacąc politykom judaszowe srebrniki
ponad 2 lata temu / greg
 
Polska jest pod okupacją UE. Żądam wystąpienia Polski z UE. PiS zdradzi Naród jeśli będzie służyć UE zamiast Polsce.
ponad 2 lata temu / Polak
 
@Rozczarowany: manipulacją była cała ta nowelizacja, która pod płaszczykiem ułatwienia życia kombatantom, otworzyła pewną furtkę (świadczenie przysługuje nie tylko osobom o polskich korzeniach,ale także osobom które nie mają polskiego obywatelstwa,ale będącymi dziećmi ofiar Holocaustu) oraz przerzuciła część historycznej odpowiedzialności za Holocaust na Polaków (KTO WINNY TEN PŁACI). W Izraelu temat był komentowany: Waga tej decyzji polega na tym, że po raz pierwszy rząd polski wyciąga rękę do tej konkretnej grupy osób ? skomentował Bobby Brown ? odchodzący dyrektor Project Heart (Holocaust Era Asset Restitution Taskforce) ? wspólnej inicjatywy izraelskiego rządu oraz Agencji Żydowskiej, która niedawno zawiesiła działalność z uwagi na brak funduszy. W moim odczuciu Holocaust w wielu aspektach jest wspólnym doświadczeniem. Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za to, co się stało, ale spoczywa na nich odpowiedzialność opieki się tymi, którzy ucierpieli w ich kraju".
ponad 2 lata temu / teodor
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.