DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

PiS planuje reformę ordynacji wyborczej? Niewykluczony system mieszany z JOWami

PiS planuje reformę ordynacji wyborczej? Niewykluczony system mieszany z JOWami
fot. Dariusz Gorajski/FORUM

Podczas wyjazdowego spotkania klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości w Jachrance jednym z podejmowanych tematów była reforma ordynacji wyborczej. Do takich informacji dotarł dziennik „Rzeczpospolita”. Zmiany mogłyby zostać wprowadzone już niedługo, a najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ordynacja mieszana, w której część posłów pochodziłoby z list partyjnych, a część z okręgów jednomandatowych.

 

Planowana ordynacja wyborcza częściowo odpowiadałaby głównemu postulatowi Pawła Kukiza, czyli popularnym JOWom. Jeśli doniesienia rp.pl sprawdzą się, to połowę posłów wybierzemy zgodnie z ordynacją proporcjonalną a drugą połowę stanowiliby politycy, którzy zwyciężyli w swoim okręgu. Prawo i Sprawiedliwość ma już kompletować zespół zajmujący się reformą.

 

- Rozmawialiśmy na ten temat w czwartek. To będzie zespół złożony z posłów i ekspertów, funkcjonujący w otoczeniu marszałka – powiedział „Rzepie” Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef Klubu PiS.

 

Podobną propozycję politycy PiS zgłosili już w 2006 roku. Zdaniem posła Grzegorza Schreibera to najpoważniejsza propozycja rozważana przez klub.

 

- Obecny system wyborczy daje dużą premię zwycięzcy wyborów. Wprowadzenie wariantu, o którym mówi PiS, doprowadziłoby do utraty przez wygraną partię około 20 mandatów. Zgłoszenie tej propozycji przez PiS było prawdopodobnie mało przemyślane – uważa dr Jarosław Flis, badacz systemów wyborczych z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Partia rządząca planuje także powrót do swoich pomysłów z poprzedniej kadencji, w tym zwiększenia bezpieczeństwa i przejrzystości procesu wyborczego (dodatkowe uprawnienia dla mężów zaufania, kamery w lokalach wyborczych). Podnoszona jest także kwestia przedstawicielstwa Polonii w Senacie oraz reformy kontrowersyjnej Państwowej Komisji Wyborczej.

 

Źródło: rp.pl

MWł 


DATA: 2016-01-19 12:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"NIE OBCHODZĄ NAS PARTIE LUB TE CZY OWE PROGRAMY.MY CHCEMY POLSKI SUWERENNEJ,POLSKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ,POLSKI POLSKIEJ"
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Rozczarowany Nie każdy Arystokracji był zdrajcą,System Prezydencki Prezydent na czele rządu odpowiedzialny Przed Bogiem i Ojczyzną,Senat mianowany przez prezydenta.Na zmianę Konstytucji są tez inne sposoby.Obecne Partie Polityczne służą obcym interesom Izraela Niemiec USA a nie naszym.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
@Tomasz: Właśnie, szkoda, że szlachty nie mamy. Nie pozwoliłaby na bałagan, jaki w naszym kraju ta hołota wyczynia. Już dawno by poszukała ratunku wśród arystokracji w Europie i na świecie. Tak jak zrobili to nasi bohaterowie narodowi Radziwiłł (potomkiem jego jest obecny minister Konstanty), Branicki i Rzewuski, którzy poprosili carycę Katarzynę II o uratowanie Rzeczypospolitej przed liberałami uchwalającymi konstytucję i znoszącymi liberum veto. Co do tematu, dobrze, że PiS chyli się ku JOW-om. Parodiują one demokrację oraz pozwalają wygrywającym wybory nawet niewielką przewagą wziąć pełnię władzy w swoje ręce. Czyli to, co w senacie i, o dziwo, w sejmie (dzięki JOW-om PiS i tak miałby więcej miejsc). Skoro więc nie można wprost zlikwidować demokracji, niech to będzie przez JOW-y.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Tomaszu, szlachta zasiadała w Senacie i jak Rzeczpospolita skończyła? Ani pochodzenie społeczne, ani papier potwierdzający ukończenie jakiegoś stopnia edukacji, ani majątek nie czynią człowieka wartościowym. Proponuję kryteria dla Senatorów: niezbyt młody (żeby miał doświadczenie życiowe) i mający autentyczny dorobek prospołeczny.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany A mamy szlachtę z prawdziwego zdarzenia??? W Rzeczpospolitej szlachta zasiadała w Senacie. Inteligencję wymordowali nam hitlerowcy i komuniści.Podałem przykład.Można wprowadzić cenzus majątkowy.Podałem przykład bo wiem jaki jest stan nauki w Polsce.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Karolina Nie Partie Polityczne powinny reprezentować społeczeństwo ale Polityk reprezentujący Powiat.Partie polityczne wydają decyzje które w większości przypadków szkodzą obywatelom np decyzja o przyjęciu"uchodźców" o kompromisie aborcyjnym ustawa 1066 o bratniej pomocy podpisanie Traktatu Lizbońskiego zgoda na więzienia USA w Polsce in-vitro itd.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.