DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

PiS planuje obniżkę esbeckich emerytur. Zobacz co o tym pomyśle mówią działacze opozycji w PRL

PiS planuje obniżkę esbeckich emerytur. Zobacz co o tym pomyśle mówią działacze opozycji w PRL
By J. Żołnierkiewicz [Public domain], via Wikimedia Commons

Średnia wysokość uposażenia emerytalnego byłych funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa wynosi 3,2 tys. zł. Z kolei średnia emerytura w systemie powszechnym to 2,1 tys. zł. Rząd chce zrównać obie wysokości poprzez obniżenie świadczeń wszystkim bezpieczniakom – niezależnie od tego, czy pozytywnie przeszli weryfikację, czy też nie. Zmiana dotknie więc około 12 tys. osób.

 

- Nie ma żadnego powodu, aby bronić esbeków. Jeśli PiS ma sposób na to, aby zgodnie z konstytucją obniżyć im emerytury do 2,1 tys. zł, to przecież nie będzie to głodowa emerytura – powiedział w rozmowie z portalem wp.pl Zbigniew Janas, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, działacz „S” i kierownik legendarnego strajku w Ursusie. Zwraca również uwagę, że wielu bezpieczniaków nie ma świadomości, że zadawało ból przyzwoitym ludziom i szczerym patriotom. Chociaż zdaniem Janasa 2,1 tys. zł emerytury nie będzie krzywdom dla oprawców, to to projekt PiS popiera. Podobnie twierdzi Kornel Morawiecki.

 

- Uważam, że jeśli ktoś był funkcjonariuszem SB albo tajnym współpracownikiem służb, to jego emerytura nie powinna być wyższa niż średnia krajowa. A jak ktoś działał na rzecz niepodległej Polski, działał w „S”, to jego świadczenie nie powinno być niższe od średniego. To elementarne zadośćuczynienie – powiedział wp.pl lider Solidarności Walczącej. Poseł chciałby, aby wraz z obniżką emerytur esbeckich wzrosły emerytury działaczy opozycji.

 

- Świadczenia dla byłych funkcjonariuszy służb PRL są zupełnie nienależne. W ogóle nie powinni oni otrzymywać żadnych emerytur, bądź tylko jakieś specjalne świadczenie, aby nie padli z głodu. Są oprawcami i przestępcami, należeli do zbrodniczej organizacji – twierdzi bardziej stanowczy w swoich przekonaniach Adam Słomka, działacz opozycji antykomunistycznej i były polityk Konfederacji Polski Niepodległej.

 

Pomysłu obniżenia esbeckich emerytur nie popiera poseł PO Jerzy Borowczak, działacz „S” w Stoczni Gdańskiej. Zwraca uwagę, że w czasach rządów jego formacji obniżono bezpieczniackie uposażenia na tyle, na ile było to zgodne z prawem. Polityk wolałby rozliczeń z ZOMO, które – jak wspomina – sprawiło mu wiele krzywd.


 

Źródło: wp.pl

MWł  


DATA: 2016-06-17 11:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W PRLu ci którzy chcieli obalenia socjalizmu mieli mieszkanie, pracę, rodzinę i pieniądze aby ją utrzymać.Może nie żyli na najwyższym poziomie ale głodem nie przymierali. Dzisiaj mają albo kredyt na 30 lat do spłacenia żydowskim bankierom albo chodzą po śmietnikach.
ponad 4 lata temu / zaz28
 
Wo gule bym tym mordercom, pałkarzom komunistycznym zabrał emerytury i renty.
ponad 4 lata temu / patriotaa
 
-> zaz28 PRL trzeba w końcu rozliczyć a winnych ukarać. Właśnie taki sposób myślenia pozwala trwać "Bolkom", "Szechterom" (tfu, na pochybel obydwóm). Bez skazania prominentów ten chory układ nie da nauczki tym, którzy w przyszłości będą chcieli kraść i kłamać. Podwójna kara dla polityków i osób publicznych!!!
ponad 4 lata temu / qqq
 
a co to: "na tyle, na ile było to zgodne z prawem." W III Rzeszy zgodnie z tzw. prawem zabijano wszystkich tych, którzy się nie podobali niemieckim ustawodawcom. Chore prawo w Polsce ma kilkadziesiąt tysięcy stron. Aby je przeczytać trzeba byłoby codziennie przez cały rok przeglądać około 140 stron. A jak wiadomo nieznajomość tego tzw. prawa nie chroni przed odpowiedzialnością. W ten sposób każdy jest ugotowany, kto nie ma kolesi z klanu prawników, sędziów, prokuratorów i polucjantów. Podobnie jest z pieniędzmi - można płacić wyłącznie tymi prawnie wydrukowanymi przez państwo, które je dowolnie dewaluuje, okradając wszystkich podatników. A spróbuj wydrukować swoje pieniądze nie będąc bankiem, albo ustanowić inne prawo niż to obowiązujące, to przekonasz się o sile reakcji kolesiów z układu magdalenkowego "My nie ruszamy waszych, a wy nie ruszacie naszych"... jedyną nadzieją jest, że wszyscy bez wyjątku umrą i staną na sądzie przed tym, który stworzył wszystko...
ponad 4 lata temu / wmo
 
niesprawiedliwości w systemie ubezpieczeń jest więcej, moja propozycja to wprowadzenie dla wszystkich jednakowej emerytury w wysokości 2 - 3 tysiące złotych, prawo to wiek emerytalny, przepisy upraszczają się i wszyscy emeryci mają ten sam poziom wyplaty
ponad 4 lata temu / Sylwester
 
A jak to chcą zrobić? Tak samo jak z pomocą dla "frankowiczów"? Banda hipokrytów.
ponad 4 lata temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.