DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

PiS i Konwencja stambulska – zmarnowane lata.
Czy kiedyś będzie lepiej?

PiS i Konwencja stambulska – zmarnowane lata. Czy kiedyś będzie lepiej?
Fotograf:Andrzej Hulimka/Archiwum:Forum

Przed przejęciem władzy politycy Zjednoczonej Prawicy sprzeciwiali się uchwaleniu i ratyfikowaniu Konwencji stambulskiej. Jesienią roku 2015 ster państwa trafił w ich ręce, ale mimo upływu lat niczego w sprawie kontrowersyjnego dokumentu nie zrobili. I choć ostatnio mogliśmy zaobserwować w temacie pewne wzmożenie, to niewykluczone, że decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie zamraża temat. Wszak podobny zabieg zastosowano w przeszłości w kwestii aborcji eugenicznej. Wtedy również decyzję mieli podjąć sędziowie, jednak wraz z końcem kadencji Sejmu wniosek przepadł. Czy więc i tym razem licznik kompromitacji nie zostanie zatrzymany, a haniebne 5 lat bierności zamieni się w wyższe wartości, coraz bardziej utrudniając przerwanie fatalnej passy?

 

Pytanie o powody podniesienia tematu Konwencji stambulskiej właśnie teraz pozostaje otwarte. Z jednej strony jesteśmy po maratonie wyborczym, który rozpocząwszy się jesienią roku 2018 dał politykom okazję do pracy w nieco innym trybie dopiero latem roku 2020. Najbliższa elekcja zaplanowana jest na rok 2023, więc przed rządzącymi Polską politykami Zjednoczonej Prawicy rozciąga się perspektywa ponad 3 lat bez jakichkolwiek wyborów, bez konieczności dzielenia włosa na czworo i analizowania każdego słowa pod kontem politycznych zysków i strat. Mogą więc – bez spoglądania na własny elektorat o centrowym lub wręcz lewicowym zacięciu – spełnić oczekiwania zwolenników o prawicowym światopoglądzie, grupy, jak się wydaje, dominującej. W palecie oczekiwanych przez konserwatystów zmian prawnych wypowiedzenie genderowego aktu zajmuje bardzo poczesne, chociaż niekoniecznie pierwsze miejsce – trudno wszak wskazać sprawę istotniejszą niż zakazanie aborcyjnego dzieciobójstwa. Niemniej jednak cieszy fakt zainteresowania się sprawą Konwencji stambulskiej przez część obozu „dobrej zmiany”.

 

Właśnie – część!

 

Tu bowiem dochodzimy do drugiej strony zagadnienia. Nieoficjalnie mówi się bowiem o podniesieniu tematu z powodu wewnętrznych walk w Zjednoczonej Prawicy, zaś próba odrzucenia groźnego dokumentu miała wyjść od Zbigniewa Ziobry bez porozumienia z innymi liderami rządzącego stronnictwa. Co więcej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg mówiąc o rządowym poparciu dla wypowiedzenia Konwencji stambulskiej miała… pomylić się i potraktować przekaz ministra sprawiedliwości jako stanowisko Rady Ministrów. Choć są to doniesienia nieoficjalne, to brak jednego stanowiska w obozie rządzącym znajduje potwierdzenie w słowach polityków studzących entuzjazm. Rzecznik PiS-u Radosław Fogiel mówił, że decyzja nie została jeszcze podjęta, a w sprawie trwają analizy, zaś na brak rozstrzygnięć wskazywał także szef KPRM Michał Dworczyk. W końcu głos zabrał sam premier Mateusz Morawiecki, który zdecydował, że... to nie on zdecyduje o losach Konwencji stambulskiej.

 

Widać więc wyraźnie, że sam obóz „dobrej zmiany” nie wie, czego chce. Co więcej, można odnieść nawet wrażenie, że kierunki działania kształtują się w nim nie tyle pod wpływem idei czy politycznej strategii, co w ramach wewnętrznych tarć, zaś liderzy dowiadują się o planach swoich partyjnych towarzyszy nie podczas narad, a z… mediów. Naturalnie rodzi to pytania o powody różnicy zdań w sprawie fundamentalnej, która powinna jednoczyć wszystkich polityków formacji, zaś pierwszą myślą jest walka o przywództwo w Zjednoczonej Prawicy w obliczu potencjalnego przejścia na emeryturę przez Jarosława Kaczyńskiego, które prędzej czy później nastąpi.

 

Swoisty brak jednolitego przekazu ze strony obozu rządzącego jest ciekawy także dlatego, że w czasie pierwszej kadencji rządów „dobrej zmiany” częściej mogliśmy odbierać przekazy pośrednio lub bezpośrednio sugerujące, że Konwencja stambulska nie zostanie wypowiedziana. Mówił o tym m.in. pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Adam Lipiński. Z kolei z ust prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w kwietniu roku 2018 podczas spotkania z wyborcami w Trzciance padały słowa, które można było odczytywać jako swoisty szantaż: dopóki rządzi PiS, dopóty w Polsce nie będzie homoseksualnych „małżeństw” oraz politycznie poprawnej cenzury. Dopóty. A ile ów stan może trwać? 12 lipca roku 2020 „tęczowy” kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski otrzymał ponad 10 milionów głosów, zaś Andrzej Duda zwyciężył przewagą zaledwie około 400 tys. głosów. W skali kraju to bardzo niewiele, co – przy uniknięciu pewnych błędów podczas kampanii i w sytuacji mniejszego obciążenia balastem lewicowej ideologii – mogło oznaczać zwycięstwo kandydata opozycji. I co wtedy? Z całą pewnością nie byłoby mowy o wypowiedzeniu Konwencji stambulskiej, gdyż do tego potrzeba zgody głowy państwa. Co więcej, w sytuacji kohabitacji z prezydentem z wrogiego obozu politycznego i przy braku większości 3/5 głosów w Sejmie, jakie są potrzebne do odrzucania weta, władza PiS-u ograniczałaby się li tylko do administrowania krajem. Nie da się wykluczyć, że w takiej sytuacji Jarosław Kaczyński zdecydowałby się na wcześniejsze wybory, w których lewicowo-liberalna opozycja miałaby zwycięstwo na wyciągnięcie ręki. Wtedy strategia prezesa PiS, niejako scalająca interes narodu i partii, ległaby w gruzach. Podobnie mogłoby stać się i z państwem.

 

Należy jednak pamiętać, że Konwencja stambulska niesie za sobą konsekwencje nawet wtedy, gdy partia rządząca nie jest skora do legalizacji nad Wisłą „małżeństw” osób tej samej płci. Oto bowiem Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar bronił prohomoseksualnych „tęczowych piątków” w polskich szkołach w oparciu właśnie o genderowy dokument. Oznacza to, że z każdym rokiem obowiązywania Konwencji, pod bokiem ponoć „prawicowej” władzy, w publicznych placówkach edukacyjnych odbywają się wydarzenia mogące skutkować zmianą nastawienia opinii publicznej w kwestii związków homoseksualnych w zgodzie z lewicowymi ideałami. Decyzja premiera Morawieckiego o przekazaniu sprawy do Trybunału Konstytucyjnego może ów groźny stan przedłużyć, bo choć oczywiście ewentualne obalenie Konwencji przez sędziów rozstrzygnęłoby temat na zawsze, uniemożliwiając ponowne przyjęcie genderowego dokumentu przez rządzących w razie oddania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, to jednak doświadczenia ostatnich lat pokazują, że Trybunał może ociągać się z decyzjami dotyczącymi tematów kłopotliwych dla formacji Jarosława Kaczyńskiego. Jest zaś oczywiste, że jeśli PiS naprawdę chciałby wypowiedzenia Konwencji, to nie potrzebowałby orzeczenia sędziów. Słowem: najpewniej mamy do czynienia z „zamrażarką” i ze swoistą ucieczką liberalnej części obozu rządzącego przez zabraniem głosu w sprawie światopoglądowej.

 

Oczywiście – niezależnie od powodów podjęcia tematu dokumentu właśnie teraz – fakt społecznej dyskusji na temat Konwencji stambulskiej cieszy. Osoby otwarte na prawdę mają bowiem okazję dowiedzieć się, jak groźne treści ideologiczne znajdują się w tekście ratyfikowanym przez Polskę w ostatnich tygodniach sprawowania władzy przez koalicję PO-PSL, który wciąż, mimo 5 lat rządów „dobrej zmiany”, obowiązuje. Jednocześnie istnieje szansa, że wielu Polakom otworzą się oczy i – gdy zobaczą lewicowy ekstremizm obrońców dokumentu – dostrzegą niebezpieczeństwa. Najważniejsze jest jednak wypowiedzenie samej Konwencji stambulskiej, która pod pozorem ochrony kobiet przed przemocą – czym realnie „zajmuje się” Kodeks karny, a nie żadne międzynarodowe traktaty i teksty ideologiczne – implementuje w polskiej rzeczywistości terminy i pojęcia przekłamujące rzeczywistość oraz sugeruje, że źródłem problemu agresji jest tradycyjna rodzina. Prawda wygląda natomiast zupełnie inaczej. Przemoc wynika z patologii, nałogów, nienawiści i ze wszystkiego, co można nazwać grzechem. Z grzechem natomiast walczy się przez nawrócenie i pokutę, zaś z przestępstwami poprzez prawo, prewencję i kary dla złoczyńców, a nie przy pomocy tekstów stawiających na głowie całą rzeczywistość społeczną i tworzącymi nowe problemy, starych zresztą nie rozwiązując.

 

Jeśli więc rządzący mają szczere, cywilizacyjne ambicje i chcą dobrze zapisać się w historii Polski, muszą przystąpić do realnych i skutecznych działań, zamiast spychać odpowiedzialność na inne instytucje. Konwencja stambulska to niezwykle ważny, ale zaledwie jeden z wielu elementów programu przebudowy Polski w duchu chrześcijańskim. W kolejce czekają znacznie pilniejsze sprawy, z zakazem aborcji na czele. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by obóz „dobrej zmiany” – korzystając z istniejącego w naszej Ojczyźnie konserwatywnego zaplecza eksperckiego – dokonywał licznych potrzebnych zmian na raz. To niezbędne, jeśli Zjednoczona Prawica chce być czymś więcej niż li tylko lewicową w treści i chadecką w formie europejską centro-prawicą. Niestety przekazanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego wskazuje, że PiS najpewniej woli płynąć z głównym nurtem. Historia niemieckiej CDU czy brytyjskiej Partii Konserwatywnej pokazuje jednak, że ów kierunek kończy się fatalnie, a rzekoma „prawica” może nawet wprowadzać „małżeństwa” homoseksualne.

 

 

Michał Wałach

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-07-30 12:50
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oczywiście, że nie PMM zdecyduje o Konwencji stambulskiej bo musi to zrobić Sejm. I słuszna jest decyzja PMM skierowania konwencji do TK by stwierdził zgodność/niezgodność z konstytucją RP. TK jest sądem ostatniego słowa, bez jego orzeczenia o niezgodności Bruksela nas wyśmieje. Po historii z FTK Niemiec w Karlsruhe, który podważył orzeczenie TSUE Polska będzie miała twardy argument, a nawet dwa by twardo postawić się Brukseli. Poza tym nie tylko Polska ma wątpliwości względem konwencji stambulskiej, jest parę państw, które z chęcią by od niej odstąpiły.
4 miesiące temu / contessa
 
Co do mnie nie mam złudzeń. Nic nie zostanie odwołane. Obóz magdalenkowy nie odwoła magdalenkowych ustaleń. Polska jest pod okupacją.
4 miesiące temu / Piotr Zajkowski
 
Panie redaktorze- nie wypowiedziano by konwencji gdyby udał się sojusz Konfederacji z Platformą- jak widać słowa Bosaka nijak mają się do kalkulacji POlitycznych
4 miesiące temu / Pamiętliwy
 
Morawiecki jako premier jest swoistą gwarancją, że konwencja zostanie zamrożona na dłużej. Beata Szydło byłaby pod tym względem skuteczniejsza i odważniejsza. Została odsunięta jako zbyt katolicka w mniemaniu naczelnika państwa.
4 miesiące temu / grimm
 
To jest "rząd telewizyjny" jak to określił Grzegorz Braun, chyba nikt nie uwierzy że ci ludzie są w stanie podjąć decyzję i ją zrealizować. Ktoś utrzymuje tą fikcję telewizyjną żeby nie doszło do ogólnej paniki.
4 miesiące temu / Tom
 
Nie wypowiedzieli Konwencji od razu i nie zrobią tego teraz i zapewne nigdy. Może wrócą do tematu przed wyborami by pokazać jak pięknie się różnią z "postępowcami", a tymczasem Joanna Lichocka stwierdziła, że wypowiedzenie Konwencji teraz byłoby błędem i stratą wizerunkową dla Polski... Wyciągniecie tego tematu teraz to mydlenie oczu i chęć ukrycia innego bardzo ważnego tematu - stawiam na Just 447
4 miesiące temu / Tytus
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.