19 kwietnia 2012

Przekazanie postępowań pionu śledczego IPN prokuraturze powszechnej lub ograniczenie jego struktur i kadr proponuje prokurator generalny Andrzej Seremet. „Reforma” Seremeta może doprowadzić do likwidacji pionu śledczego. Prezes IPN stanowczo sprzeciwia się planom Prokuratora Generalnego.


 – Pion śledczy powinien pozostać w strukturze Instytutu Pamięci Narodowej – uważa jego prezes dr Łukasz Kamiński. Prokuratorzy IPN wyrażają gotowość przeprowadzenia zmian, usprawniających działalność pionu śledczego, ale nie chcą jego likwidacji. Prezes IPN podkreślił, że należy sobie zadać podstawowe pytanie, czy nadal chcemy ścigać zbrodnie popełnione w przeszłości. – Czy chcemy nadal wyjaśniać zbrodnie przeszłości na drodze prawnej, czy chcemy nadal ścigać sprawców tam, gdzie jeszcze jest to możliwe? – pytał prezes IPN na seminarium poświęconym przyszłości pionu śledczego Instytutu. – Odpowiedź twierdząca jest jasna. Nie tylko chcemy, ale jest to nasz fundamentalny obowiązek wobec ofiar tych zbrodni. Kto ma wystąpić w imieniu tych ofiar, jeśli nie prokurator? – podkreślił Kamiński. Dodał, że zbrodnie XX w. miały szokować skalą i liczbą, a chodzi o przywrócenie ich wielu bezimiennym ofiarom imienia. – Kwestia, ile to kosztuje, schodzi na dalszy plan – zaznaczył.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według szefa pionu śledczego, prokuratora Dariusz Gabrela, należy utrzymać obecny stan rzeczy. – Z punktu widzenia realizacji zadań postawionych przed Główną Komisją Ścigania Zbrodni dzisiejsze jej usytuowanie jest najlepsze z możliwych – podkreślił. W ocenie Gabrela, likwidacja pionu mogłaby spowodować spadek efektywności prowadzonych postępowań. Poza tym należy się liczyć z okresem przejściowym podczas procesu włączania pionu do struktury prokuratury powszechnej. – Nie potrafię znaleźć przekonujących przesłanek, że przeniesienie mogłoby pomóc w realizacji wyznaczonych przez ustawodawcę zadań – podsumował Gabrel.

Podczas 10 lat działania pionu do sądów skierowano blisko 300 aktów oskarżenia. Prof. Andrzej Paczkowski jako przedstawiciel Rady Instytutu powiedział, że opowiada się za tym, aby pion śledczy pozostał w IPN.

 

 

Źródło: naszdziennik.pl

luk

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram