DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Piłkarskie szaleństwo to symbol upadku świata – proroczy tekst z roku 1944!

Piłkarskie szaleństwo to symbol upadku świata – proroczy tekst z roku 1944!
Fot. FORUM/ Frank Hoermann/SVEN SIMON

Nie jesteśmy przeciwko piłce nożnej jako takiej. Na tej samej zasadzie nie jesteśmy przeciw sportowi, przeciw rozrywkom, przeciw gimnastyce, przeciw postępowi naukowemu czy przeciw panu Maritainowi* (…). Natomiast jesteśmy – i mówię to tonem oskarżycielskim – przeciwko nadużyciom!

 

Taka wstępna deklaracja jest niezbędna, aby uspokoić nerwy rozważnych, zrównoważonych i rozsądnych, wspaniałych ludzi, którzy mogliby umrzeć na udar mózgu, gdybyśmy mieli powiedzieć coś takiego: „Ta cała sprawa z piłką nożną jest nie do zniesienia!”

 

To powiedziawszy, spójrzmy prawdzie w oczy: mania futbolu przekroczyła już wszelkie granice i przeistoczyła się w obłęd. Jeszcze nie tak dawno temu dziennik „Estado de S. Paulo”, porzucając swą zwyczajową powagę, wydał kronikę, w której wyobrażał sobie, że nawet Niebo jest zarażone futbolowym entuzjazmem. I jak łatwo zgadnąć nie brakowało tam bluźnierczych niestosowności. Nawet jeśli kronikarz miał intencję zwalczać fanatyzm kibiców, to taki pomysł nie znajduje uzasadnienia, choć mógłby być traktowany jak tania wymówka. Z kolei wykorzystywanie rzeczy świętych na drewno opałowe do ognia futbolowego mistycyzmu jest postawą absolutnie godną potępienia.

 

Jednak nie da się temu zaprzeczyć i jest to oczywiste, że piłka nożna osiągnęła w naszych czasach centrum zainteresowania. Nie jest już tylko niewinną rozrywką ludu i młodzieży, ale stała się wydarzeniem centralnym, czymś pierwszorzędnym, na której grzbiecie znajdują się interesy wszelkiego rodzaju. Intelektualiści, politycy, ludzie biznesu, osobistości – jak gdyby na rozkaz – zwrócili się ku piłce nożnej, poświęcając jej większość swego trudu. Tak więc sport ten osiągnął poziom narodowego wydarzenia.

 

W ten sam sposób ludzie, w swoich różnych grupach, maksymalnie interesują się futbolem: nic nie może wywołać większych reperkusji w ludzkiej duszy niż pespektywa wspaniałej gry. Zainteresowanie, które wcześniej wzbudzała polityka, problemy społeczne czy gospodarcze, ustąpiło niemal wyłącznie na rzecz futbolu. Prawda jest taka, że ludzie nie są już zainteresowani tymi problemami i niemal obojętnie przyjmują przedstawione im rozwiązania. Człowiek, przedstawiciel danego zawodu i obywatel stapiają się w kibica.

 

Musimy przyznać, że zjawisko to jest poważne, a nawet alarmujące. W upadającym Rzymie lud domagał się chleba i igrzysk. Dziś lud pragnie tylko futbolu.

 

Plinio Corrêa de Oliveira, „Legionário” z 1 października 1944 r. Pogrubienia za stroną pliniocorreadeoliveira.info.

 

tłum. Maciej Maleszyk

 

* Jacques Maritain (1882-1973) – uczeń Henriego Bergsona, ambasador Francji przy Stolicy Apostolskiej, profesor Uniwersytetu w Princeton (USA); postać, która wywarła duży wpływ na świat katolicki. Poddawany krytyce przez Plinio Corrêa de Oliveirę m.in. za deterministyczną tezę o nieodwracalności świata nowoczesnego i marksistowski postulat „dziejowej roli proletariatu”. Zob. Jacques Maritain, Humanizm integralny. Zagadnienia doczesne i duchowe nowego świata chrześcijańskiego, Katolicki Ośrodek Wydawniczy Veritas, Londyn 1960. (przyp. tłum.)


DATA: 2018-07-02 08:09
AUTOR: PLINIO CORRÊA DE OLIVEIRA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przyznam, że bardzo lubię oglądać mecze piłkarskie. Dużo emocji wywołują we mnie zarówno wygrane jak i porażki. Jednak zauważam że gdzieś przechylamy się jako społeczeństwo w stronę igrzysk dla mas żądnych bezwarunkowo samych sukcesów. Porażkę przyjmujemy jak własną. Ciekawe, że z powodu 2 słabych meczów wielu komentatorów zmieszało z błotem naszych reprezentantów. Ostatnie mecze nazywamy już "meczem o honor". Tylko czy o taki honor chodzi? Czy kraj który wprowadza bezbożne prawo, funkcjonuje w ramach jakiegoś neomarksizmu ale dobrze gra w piłkę ma prawo nazywać siebie honorowym pozbawiając owego honoru tych którzy strzelili mniej bramek!? Chyba już nam mocno odbiło. Myślę że naszych sportowców najbardziej paraliżuje presja i fakt, że często czują się jak gladiatorzy na arenie walczący o swoje dobre imię, o "życie" w świecie sportu. Przeciętny polak z rozwiniętym mięśniem piwnym miałby problem przebiec boisko ale w zawodniku nie dostrzeże już człowieka :(
ponad 2 lata temu / qlnick
 
@kribac Wreszcie ktoś to dostrzegł! Jeżeli ci kibice są tacy patriotyczni, to mogliby wiele dobrego uczynić, bo w porównaniu do szarego samotnego człowieka są dobrze zorganizowani, posiadają chęć walki i wiarę w zwycięstwo.
ponad 2 lata temu / koteq
 
Chleba i igrzysk aby zadowolić lud żeby lud nie przeszkadzał w rządzeniu nie pytał co ? po co ? dlaczego ? itd Ciekawe co nowego wprowadzą, przepchną po cichu gdy my będziemy zajęci mundialem ?
ponad 2 lata temu / marian
 
Zalążki upadku starożytnych były właśnie w rosnącej brutalizacji, ekscytacji i profesjonalizacji widowisk.
ponad 2 lata temu / Błędny rycerz
 
@DziadekJacek: dokładnie, historia antycznej Grecji zaczyna się wszak od... igrzysk, potem dopiero było wynalezienie demokracji, pokonanie Persów i złoty wiek greckiej kultury
ponad 2 lata temu / bvr
 
Tekst zupełnie nietrafiony i zawierający błędy założeniowe. Autor pisze: "nic nie może wywołać większych reperkusji w ludzkiej duszy niż pespektywa wspaniałej gry". Przecież emocje, uczucia, przeżycia (towarzyszace w zintensyfikowanym stopniu danemu wydarzeniu sportowemu) nie są elementem duszy! Duchowosc i jej fundamentalny elemnt, jakim jest dusza został sprowadzony w tekście do przeżyć i emocji ( czyli owych "reperkusji") Warto zobaczyc druga strone medalu. Mistrzostwa swiata w pilce noznej łącza ludzi z calego swiata. Czesto pilkarze, kibice daja piekne swiadectwo na skale miedzynarodowa np. poprzez znak krzyza przy wejsciu na murawe, wywiady o nawroceniu, wierze (polecam posluchac Kuby Błaszczykowskiego lub Roberta Lewandowskiego). Sami kibice czesto tez daja piekne swiadectwo (mowie o Mundialu). To piekne gdy widzisz ze ludzie z drugiego konca swiata wyznaja tę sama wiare (co mozna zaobserwowac na Mistrzostwach Swiata). Mysle ze trzeba docenic to co łaczy a nie dzieli.
ponad 2 lata temu / Krzyszfof
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.