DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Pikieta przeciw haniebnej profanacji krzyża!

Pikieta przeciw haniebnej profanacji krzyża!
fot. Telewizja Trwam
#PROTEST    #SEJM    #BLUŹNIERSTWO    #SZTUKA    #KRZYŻ    #PIS    #WARSZAWA

"Hańba, hańba” – raz po raz takie okrzyki słuchać pod Centrum Sztuki Współczesnej przy ul. Jazdów 2 w Warszawie. O godz. 16.30 rozpoczęła się tam manifestacja przeciwko skandalicznej ekspozycji pt. „British British Polish Polish. Sztuka krańców Europy: długie lata 90. i dziś”, w ramach której prezentowana jest bluźniercza projekcja filmu Jacka Markiewicza „Adoracja”. Relację z protestu przeprowadza Telewizja Trwam.

 

Przed Centrum Sztuki Współczesnej przyszło wielu warszawiaków. Obecny jest tam poseł Mirosław Orzechowski, były wiceminister edukacji narodowej który złożył doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa na wystawie. – Pełną odpowiedzialność za ten fakt ponosi minister kultury Bogdan Zdrojewski, bo on odpowiada za to, co dzieje się dziś w kulturze, a także rządzący Polską na czele z Donaldem Tuskiem – powiedział w Telewizji Trwam i dodał, że krzyż jest wpisany w historię i kulturę Polski. – Kto tego nie rozumie, nie powinien rządzić Polską – zaznaczył Orzechowski, podkreślając, że wystawa jest finansowana z kieszeni Polaków. – To, co się dzieje w tym budynku dzieje się w sprzeczności z prawem i moralnością – powiedział i wezwał premiera RP do interwencji.

 

Także aktorka Halina Łabonarska podkreśliła, że profanacja jaka ma miejsce w Warszawie jest czymś co nie mieści się w głowach katolików. – Norwid mówił nam, że krzyż jest bramą, drogą do zbawienia. Jan Paweł II mówił, że Polska jest od morza do krzyża na Giewoncie. A więc my jesteśmy Polską i nie możemy milczeć, kiedy krzyż jest profanowany – powiedziała i zapytała: – Panie Ministrze Zdrojewski czy pan się dobrze bawi, kiedy tysiące ludzi cierpią z powodu tej bluźnierczej wystawy?

 

Poseł Małgorzata Sadurska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski podkreśla, że Polacy nie mogą pozostawać bierni, kiedy dochodzi do jawnego bluźnierczego profanowania świętości. – Obowiązkiem nas, osób wierzących, jest natychmiastowa reakcja i sprzeciw wobec takich działań. Dzisiejszy protest przed Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie jest wyrazem naszej dezaprobaty wobec profanacji tego, co dla nas święte – mówi w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl

 

Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski wystosował oświadczenie, w którym zwrócono uwagę, że niedopuszczalnym jest, aby Centrum Sztuki Współczesnej – finansowane z pieniędzy publicznych, a tym samym z pieniędzy podatników i jako jednostka podległa ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego – prezentowała ekspozycję godzącą w uczucia religijne katolików.

 

– Zażądaliśmy od Centrum Sztuki Współczesnej natychmiastowego zamknięcia wystawy. Ponadto wnieśliśmy do Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, aby natychmiast wyciągnął konsekwencje. Naszym zdaniem, odwołany powinien być dyrektor Centrum. Ponadto chcemy, aby szef resortu kultury zajął stanowisko w tej sprawie. W naszym oświadczeniu zaapelowaliśmy do organów wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności do prokuratury, o wszczęcie postępowania w związku z czynem określonym w art. 196 kodeksu karnego. Niepodjęcie jakichkolwiek działań oznaczać będzie jedno – przyzwolenie na celowe obrażanie uczuć religijnych katolików w Polsce – wyjaśnia posłanka PiS.

 

Źródło: Telewizja Trwam, naszdziennik.pl

pam


DATA: 2013-11-07 07:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W obronie Krzyża: Stanowczo protestuję przeciw wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej, na której prezentowany jest bulwersujący film Jacka Markiewicza ?Adoracja? z 1992 roku, który obraża moje uczucia religijne jako katolika i chrześcijanina. Autor w urągający sposób dopuścił się w tej pseudo ?sztuce? bluźnierczego aktu profanacji Krzyża Chrystusowego i samego Zbawiciela na nim wiszącego. Wolność słowa i sztuki ma chyba jakieś granice przyzwoitości. - pewne wartości są ŚWIĘTE I NIETYKALNE. KATEGORYCZNIE WIĘC ŻĄDAM NIE TYLKO NATYCHMIASTOWEGO WYCOFANIA TEGO NARZĘDZIA ZŁA Z WYSTAWY, ALE RÓWNIEŻ PUBLICZNEGO ZNISZCZENIA PRZEZ SPALENIE WSZYSTKICH KOPII TEGO FILMU Z ORYGINAŁEM WŁĄCZNIE!!! Ciekawy jestem, czy również będziecie takimi gierojami na łożu śmierci.
ponad 6 lat temu / KatolikWierzącyPraktykujący
 
Tefałen pokazywał kilka osób z bliska (jak zwykle). IMO powinni jeszcze odwołać dyrektora Muzeum Narodowego, który wypożyczył zabytkowy krucyfiks temu "artyście". Należy im się 2 latka za kratkami jak nic.
ponad 6 lat temu / Venatrix
 
Brawo! Sodomitom i gomorytkom NON POSSUMUS!
ponad 6 lat temu / John Galt
 
Pomijając wszystko inne, "podziwiam" bezmyślność kierownictwa tego centrum sztuki. Czy kupkę na środku sali wystawowej też można zrobić i zostanie bezkrytycznie uznane za twórczość?.
ponad 6 lat temu / zenek
 
Było z 500 osób maksymalnie
ponad 6 lat temu / hej
 
Czy rzeczywiście tylko TV Trwam pokazało ten protest? Jeśli tak to znowu potwierdza się to że mamy tylko jedno medium które jest tam gdzie powinno.
ponad 6 lat temu / ewkajulek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.