DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Pigułki „dzień po” działaja przede wszystkim poronnie

Pigułki „dzień po” działaja przede wszystkim poronnie

21 lutego niemiecka Konferencja Episkopatu poinformowała, że katolickie szpitale podległe biskupom mogą przepisywać ofiarom gwałtu pigułki „po”. Kilka godzin po ukazaniu się tej wiadomości amerykańskie media zasugerowały, że Kościół nie wierzy w działanie poronne pigułek „dzień po”. Z tego też powodu aptekarze i pracodawcy katoliccy nie mają żadnych podstaw, aby powoływać się na klauzulę sumienia, by uzasadnić swoją niechęć wobec ich sprzedaży i finansowania w ramach programów ubezpieczeniowych.

 

Niemieccy biskupi stwierdzili, że w placówkach medycznych podległych Kościołowi dopuszczalne jest podawanie pigułek „po” wyłącznie ofiarom gwałtu pod warunkiem , że ofiary te nie są już w ciąży i zapłodniona komórka nie zostanie w wyniku działania medykamentu sztucznie poroniona. Wkrótce po ukazaniu się oświadczenia biskupów w USA głos zabrała Marie Hilliard, bioetyk z Krajowego Centrum Bioetyki w Filadelfii, doradzająca amerykańskim biskupom. Odrzuciła ona sugestię, jakoby Kościół już nie postrzegał działania poronnego takich środków.

 

Wyjaśniła, że niemieccy hierarchowie zezwolili na podawanie środka ofiarom gwałtu pod warunkiem uprzedniego badania wykluczającego możliwość rozpoczęcia się owulacji. Jeśli badanie potwierdzi, że kobieta jest w trakcie owulacji, wówczas pigułki „dzień po” nie wolno podawać, ponieważ mogłaby ona działać jak środek poronny, uniemożliwiając implantację zapłodnionej komórki.

 

Amerykańskie media zasugerowały, że firmy takie jak Hobby Lobby, które zaskarżyły ustawę zdrowotną, nie mają podstaw do ubiegania się o zwolnienie ze stosowania ustawy, ponieważ środki zapisywane w ramach tzw. Planu B (tzw. antykoncepcja awaryjna) nie mają działania poronnego i potwierdzili to nawet niemieccy biskupi. Jako kolejny dowód rzekomo rosnącej akceptacji dla pigułek podano przykład katolickich Włoch, gdzie pigułki „Ella” są powszechnie dostępne.

 

Sens wypowiedzi rozmaitych ekspertów był taki, że są nowe badania, które zasadniczo rozwiązują  moralne obawy dotyczące stosowania  pigułek „po” a polityka Episkopatu Niemiec odzwierciedla ten fakt. Hilliard zakwestionowała wnioski ekspertów cytowanych przez media. Powiedziała, że tabletki „Planu B” mogą działać na kilka sposobów, w tym zapobiegać implantacji embrionu, skutecznie kończąc ciążę. Potwierdziła jednak, że stanowisko niemieckich biskupów jest zgodne z dyrektywami amerykańskiego episkopatu dla katolickich ośrodków opieki zdrowotnej.

 

Według tych wytycznych kobieta, która została zgwałcona, powinna być w stanie bronić się przed potencjalnym poczęciem dziecka w wyniku przemocy seksualnej pod warunkiem, że po przeprowadzeniu odpowiednich badań stwierdzi się, że nie ma dowodów na to, iż nastąpiło poczęcie, albo że zaczęła się owulacja. W takim wypadku można im podać środki hamujące owulację. Nie jest natomiast dopuszczalne podanie medykamentów, które mają doprowadzić do sztucznego poronienia już poczętego życia, albo mają uniemożliwić zagnieżdżenie się embrionu ludzkiego w ścianach macicy.

 

Wyjaśniła, że katolickie szpitale mogą przepisać takie środki, aby zapobiec owulacji po przeprowadzeniu prostego badania moczu. Jednak podkreśliła, że starania Kościoła podjęte w celu odpowiedzenia na kompleksowe medyczne, emocjonalne i duchowe potrzeby ofiar gwałtu nie oznaczają, iżamerykańscy lub niemieccy biskupi nie zauważają poronnego działania takich środków.

 

Jednak sama administracja Obamy w publicznych wypowiedziach i zeznaniach składanych w sądach, przyznała, że pigułki „po” mogą uniemożliwić implantację embrionu. W sierpniu 2011 r. Sekretarz Departamentu Zdrowia, Kathleen Sebelius przyznała, że „te leki, które są na receptę, mają w szczególności zapobiegać implantacji”.

 

Hilliard zauważa, że żadne dostępne badania nie rozwiązują wszystkich dylematów moralnych związanych ze stosowaniem medykamentów „po”. Przypomina, że pomimo świeckich trendów przedefiniowania pojęcia implantacji poczętego życia, faktem biologicznym zawartym w każdym podręczniku jest to, że poczęcie człowieka występuje od pięciu do dwunastu dni przed implantacją. Poczęty zarodek potrzebuje łona matki, aby być odżywionym i móc rosnąć. Tak więc wszystkie środki, które mają możliwości zapobiegania implantacji poczętego człowieka, są środkami poronnymi.

 

 

Źródło: NCR, AS.


DATA: 2013-02-27 08:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zabawne jak my ludzie nauczylismy sie okrecac prawde dookoła palca - embrion to nie człowiek którego zabija się w łonie matki - tylko co? Dla mnie takie pigułki to taka sama aborcja jak każda inna i nikt mi nie wmówi ze jest inaczej. Uczymy dzieci nieodpowiedzialności za to co robią więc nie wróżę naszej cywlilizacji szczęśliwego końca.
ponad 7 lat temu / pavoolon
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.