DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Pigułka „dzień po” to wczesnoporonna trucizna

Pigułka „dzień po” to wczesnoporonna trucizna
fot. Daniel Dmitriew / FORUM

EllaOne, czyli pigułka „dzień po”, to związek silnie toksyczny. W jednorazowej dawce 30 mg powinien być zakwalifikowany, jako trucizna. Jej zażywanie, w skrajnych przypadkach, może prowadzić do śmierci – mówi PCh24.pl Izabella Stępkowska, doktor nauk medycznych i farmaceutycznych.

 

O pigułce „dzień po” mówi się: to lek. Czy faktycznie to jest lek?

 

EllaOne, czyli octan uliprystalu w jednorazowej dawce 30 mg to preparat, który z całą pewnością nie jest lekiem i nie może być tak nazywany. Fakt, że środek ten już w 2002 r. został zarejestrowany w Polsce, jako produkt leczniczy jest niezrozumiały – stawia pod znakiem zapytania niezależność i wiarygodność Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych; skłania także do zastanowienia nad jakością działania i celowością istnienia Nadzoru Farmaceutycznego w Polsce.


ZAPROTESTUJ PRZECIWKO SPRZEDAŻY BEZ RECEPTY PIGUŁKI "DZIEŃ PO"

 

EllaOne to antykoncepcja czy środek wczesnoporonny?

 

Produkt EllaOne to środek wczesnoporonny, gdyż uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka (embriona) i rozwój zapłodnionej komórki jajowej w błonie macicy oraz powoduje jej wydalenie z organizmu kobiety.

 

Jakie skutki zdrowotne może nieść ze sobą jego zażywanie?

 

Octan uliprystalu jest związkiem silnie toksycznym dla kobiety, nawet w małej dawce 5 mg. W jednorazowej dawce 30 mg związek ten powinien być zakwalifikowany jako trucizna. Uliprystal jest miedzy innymi induktorem apoptozy komórek, czyli uruchamia mechanizmy wewnątrzkomórkowe prowadzące do śmierci różnorodnych rozwijających się i mnożących w organizmie komórek. Utrzymuje się we krwi długo (ponad 30 h), a jeszcze dłużej toksyczne działanie uliprystalu wykazują tworzące się w ustroju jego aktywne metabolity. Uliprystal wywołuje między innymi: patologiczne krwawienia z macicy, torbiele jajników, bóle miednicowe, bóle brzucha, bóle mięśniowo-stawowe. Silnie zaburza cykl miesięczny kobiety, hamuje owulację. Powoduje osłabienie, zmęczenie, uszkadza wątrobę, zwiększa zawartość cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Omawiany produkt wywołuje krwawienia z nosa, zawroty głowy, przekrwienie oczu, światłowstręt.

 

Stosowanie uliprystalu – podobnie jak wszystkich farmakologicznych środków antykoncepcyjnych – wiąże się również z poważnym i wysokim ryzykiem wystąpienia udaru mózgu u osoby przyjmującej. Dodatkowo preparat EllaOne niszczy odporność ustroju, jest przyczyną zapaleń pochwy, zapaleń nosogardzieli, grypy, zapalenia dróg moczowych, zmian skórnych, świądu; bólu pochwy i sromu. Te wymienione przeze mnie zaburzenia, to niestety jeszcze nie wszystkie smutne konsekwencje stosowania produktu EllaOne.

 

Wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann zapowiedział, że pigułka będzie sprzedawana i reklamowana bez ograniczeń. Kupić ją będzie mógł więc każdy. Co Pani, jako doktor nauk medycznych i farmaceuta, myśli, gdy słyszy takie zapowiedzi?

 

Pan wiceminister zdrowia– zgodnie z informacjami zamieszczonymi na temat jego osoby – jest bankowcem; ma wykształcenie ekonomicznie. Trudno, aby ekonomista wypowiadał się fachowo o preparatach stosowanych w lecznictwie. Jednak jako osoba zajmująca wysokie stanowisko w Rządzie RP powinien wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem istnieje zakaz reklamy środków zarejestrowanych, jako produkty lecznicze, tym bardziej produktów silnie działających czy trucizn.

 

Preparat EllaOne, zgodnie z obowiązującymi w farmacji zasadami, powinien być zakwalifikowany do grupy substancji trujących – oznaczonych w farmacji jako VENENA (trucizny), a jego obrót i dyspensowanie ściśle nadzorowane. Jeśli farmaceuci i lekarze zgodzą się na dyspensowanie bez ograniczeń produktu EllaOne – i jemu podobnych – tym samym przekreślą zasadność wydawania jakichkolwiek recept. Taka decyzja byłaby całkowicie sprzeczna z pierwszym obowiązkiem farmaceutów i lekarzy, jakim jest ochrona zdrowia. Jeśli farmaceuci zgodzą się na dowolne dyspensowanie, bez ordynacji lekarskiej preparatu tak drastycznie działającego na organizm kobiety, tym samym wezmą na siebie ciężką odpowiedzialność nie tylko za działanie wczesnoporonne tego produktu, ale również za poważne działanie niepożądane EllaOne, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci kobiety przyjmującej te tabletki.

 

 

Not. gedDATA: 2015-02-16 09:56
AUTOR: ROZMOWA PCH24.PL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Preparat Esmya wywołał u mnie zaniku korowe, bardzo źle się czuje juz prawie rok po 3 miesięcznej kuracji. Nie chce osierocic dzieci
ponad 2 lata temu / Anna
 
Witam moja kolezanka zażyła takie pigułki teraz ma wielką torbiel średnica 8 cm na 5 leży pod kroplówkami astrzegam branie takich pigułek to głupota szkoda że ona się mnie nie posłuchała teraz cierpi.
ponad 3 lata temu / Jk
 
1. Owszem, octan ulipristalu jest stosowany również w leczeniu mięśniaków macicy, ale w dawce pojedynczej 6-krotnie niższej oraz oczywiście wyłącznie na receptę. 2. Bankowiec nie ma kompetencji podejmować decyzji skutkujących potencjalnie możliwością zaistnienia masowych uszczerbków na zdrowiu kobiet. I nie wieźmie za podjętą decyzję odpowiedzialności. 3. Pisze Pan "zmiana kategorii dostępności na OTC jest podyktowana względami bezpieczeństwa": czyjego bezpieczeństwa? Kobiety czy potencjalnie poczętego czkłowieka? Czyste komedianctwo.
ponad 4 lata temu / *michauer
 
Pani doktor, Ellaone jest produktem leczniczym zarejestrowanym w procedurze centralnej w 2009 r. Produkty lecznicze potoczne nazywane są lekami, choć nie wszystkie "coś leczą". Część produktów leczniczych jest stosowana profilaktycznie, doraźnie, a każdy lek może posiadać działania niepożądane. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, jak i nadzór farmaceutyczny nie mają kompetencji do regulowania zasad obrotu lekiem rejestrowanym centralnie. Po wejściu do EU kompetencje takie posiada EMA i jej organ wykonawczy - Komisja Europejska (KE). Bankowiec może trafniej oceniać całą sytuację, gdyż chodzi o decyzje administracyjne KE. Zmiana kategorii dostępności na OTC jest podyktowana względami bezpieczeństwa i skuteczności stosowania, a skuteczność Ellaone maleje z czasem, który upłynął od stosunku. Reklama produktów leczniczych OTC jest jak najbardziej dozwolona. Octan ulipristalu jest stosowany również w leczeniu mięśniaków macicy. Czy wtedy przestaje być trucizną?
ponad 4 lata temu / michauer
 
w zach.europie połowa młodzieży używająca tabletkę zginęła śmiercią męczeńską.
ponad 4 lata temu / penktynk
 
@Stormer. Przed chwilą wykazano brak wiedzy "studenta", a szanowny pan/i sięga jeszcze głębiej w odmęty ignorancji. Proszę przeczytać uważnie tekst. W sieci jest poza tym sporo innych informacji na temat tej tabletki. Z Panem Bogiem.
ponad 4 lata temu / Stefan
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.