DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Pierwszy rozwijający się kraj wprowadza podatek węglowy! Czy to zahamuje ich gospodarkę?

Pierwszy rozwijający się kraj wprowadza podatek węglowy! Czy to zahamuje ich gospodarkę?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com(pixel2013)

W pierwszym kraju rozwijającym się, w którym gospodarka opiera się niemal całkowicie na energii z węgla, od 1 czerwca będzie obowiązywał podatek od emisji CO2. Prezydent Cyril Ramaphosa podpisał stosowaną ustawę w niedzielę.

 

Partia Afrykańskiego Kongresu Narodowego Ramafosy, która zapewniła sobie długoletnie rządy w kraju w związku z „pokojową transformacją” z lat 90., posłusznie realizuje wytyczne „ekspertów” od zrównoważonego rozwoju. W 1994 roku komunistyczny aparatczyk Nelson Mandela dogadał się ze światowymi decydentami i liderami wielkich korporacji, by zapewnić sobie środki, a także poparcie dla swojej organizacji na realizację programu ideologicznego, nie szkodząc interesom finansjery. Jego partia – Afrykański Kongres Narodowy (AKN) – zgodnie z ustaleniami miała na zawsze pozostać u władzy. Związany z AKN Ramafosa powrócił na urząd w wyniku wyborów z początku tego miesiąca (acz ze zredukowaną liczbą głosów).

 

O podatku węglowym mówiono w RPA co najmniej od 2010 roku. „Zmiany klimatyczne stanowią jedno z największych wyzwań stojących przed ludzkością, a głównym celem podatku od emisji dwutlenku węgla jest redukcja emisji gazów cieplarnianych (GHG) w sposób zrównoważony, opłacalny i przystępny cenowo” – podano w specjalnym oświadczeniu.

 

Podatek ma wynosić równowartość 8 dol. amerykańskich za tonę CO2 (120 randów). W pierwszej fazie zanieczyszczający dostaną od 60 do 95 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla, obniżając efektywną stawkę podatkową do 6-48 R / t. Stawki te mają być poddane przeglądowi przed drugą fazą, obejmującą lata 2023-30.

 

Przemysł Republiki Południowej Afryki niemal całkowicie opiera się na energii pochodzącej ze spalania węgla. Z politycznego punktu widzenia priorytetem dla sektora elektroenergetycznego jest walka z ciągłymi przerwami w dostawach prądu i niewypłacalnością, zwłaszcza głównego hooldingu Eskom.

 

Rządowy plan (do 2030 roku) dotyczący odchodzenia od węgla, przewiduje inwestycje w gaz, energię jądrową i odnawialne źródła energii. W najbliższych latach ma się pojawić 8,1 GW gazu, 2,5 GW energii jądrowej, 2,5 GW energii wodnej, 5,7 GW energii słonecznej i 8,1 GW energii z wiatru.

 

Sektor górniczy, główny pracodawca w kraju, zmaga się z wysokimi kosztami pracy. W zeszłym miesiącu Anglo American Platinum skarżyło się, że podatek od emisji dwutlenku węgla będzie kosztował spółkę 3,4 mln USD w ciągu pierwszych dwóch lat.

 

Propagatorzy walki z domniemanym ociepleniem klimatu, z zadowoleniem przyjęli decyzję władz o wprowadzeniu podatku węglowego i postulują, by jego stawki szybko podnieść w celu przyspieszenia walki z zanieczyszczeniami. – Wyrażamy uznanie dla prezydenta za realizację tej dawno już spóźnionej kwestii – mówił Morné du Plessis, szef WWF RPA. – W drugiej fazie będziemy musieli znacznie zwiększyć nasze ambicje przejściowe – dodał.

 

 

Źródło: climatechangenews.com

AS

 

 


DATA: 2019-05-30 08:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lewica oczywiście prędzej czy później zrujnuje gospodarkę. Polityka klimatyczna to nakładanie coraz większych obciążeń. Ostanie się u władzy mniejszość i o to chodzi. Równość tak ale muszą być także równiejsi. Kiedyś największymi trucicielami były kraje komunistyczne a więc nowa lewica podcina gałęzie na których sama siedzi i musi też uderzać w ekonomię którą sami zbudowali.
ponad 1 rok temu / pr
 
"...rozwijający się kraj..." Były inne czasy gdy: W latach 1952-1955 w RPA wybudowano instalacje do zgazowania węgla. W Polsce zaczyna się teraz budowę pierwszej takiej instalacji w Koźlu. 1960 Helikon Vortex Separation- relatywnie mały zakład wzbogacania uranu 1967 w Kapsztadzie dokonano pierwszej w świecie transplantacji serca. To właśnie w RPA narodził się skauting 1965 wynaleziono narzędzie do usuwania katarakty oczu dr. Selig Persy Amoils 1975 pierwsza na świecie szybka kolej i skład kolejowy bogie 1979 Powstał pojazd odporny na miny i jednocześnie unieszkodliwiający je Casspir Lista jest długa. Komunista Mendela i jego następca zaś sprowadzają RPA do sub-poziomu.
ponad 1 rok temu / naxa
 
pewnikiem światła socjalistyczna inteligencja z Południowoafrykańskiego Tubylczego Kongresu Narodowego:D za wiki, chce stworzyć nowe miejsca pracy przy wrzucaniu łopatami uranu do elektrowni atomowej
ponad 1 rok temu / szpulas11
 
To przez to globalne ocieplenie chyba mamy przymrozki przez cały maj.
ponad 1 rok temu / A.G.
 
GŁUPICH NIE SIEJĄ...
ponad 1 rok temu / 123
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.