8 listopada 2017

Pierwsze dwie kobiety na stanowiskach kierowniczych w dykasterii watykańskiej

(fot. By user:Flicka (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons)

Prof. Gabriella Gambino i dr Linda Ghisoni we wtorek zostały powołane na podsekretarzy stanu w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. To najwyższe stanowiska, jakie piastują kobiety w Watykanie. Dykasteria odpowiada za projekty związane z apostolatem wśród świeckich,  za ochronę życia i sprawy rodziny oraz małżeństwa w Kościele.

 

Prof. Gambino zajmie się sprawami związanymi z ochroną życia, a dr Ghisoni –  apostolatem świeckich – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 1 września 2016 r., zastępując dwie inne instytucje: Papieską Radę ds. Świeckich oraz Papieską Radę ds. Rodziny. Organizuje ona m. in. Światowe Spotkania Rodzin.

 

Obie kobiety wraz z o. Alexandrem Awi Mello i prefektem dykasterii, kardynałem Kevinem Farrellem będą kierować kongregacją. Do tej grupy dołączy jeszcze trzeci podsekretarz sekcji ds. rodziny.

 

Gambino (49 lat) to wykładowca bioetyki na Wydziale Filozofii, a także profesor nadzwyczajny na Wydziale Prawa Rzymskiego uniwersytetu państwowego Roma Tre oraz profesor Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II do spraw Nauki o Małżeństwie i Rodzinie. Pochodzi z Mediolanu. Na tamtejszym uniwersytecie ukończyła nauki polityczne.  Posiada tytuł doktora bioetyki z Instytutu Bioetyki na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzymie.

 

W latach 2001-2007 prowadziła badania w Instytucie Metodologii Nauk Społecznych Uniwersytetu LUISS-Guido Carli w Rzymie, a w 2002 r. została mianowana ekspertem naukowym Krajowego Komitetu ds. Bioetyki przy Prezydium Rady Ministrów. Gambino współpracowała z byłym Papieskim Radiem ds. Świeckich i Papieską Akademią Pro Vita w latach 2013-2016.

 

Jest mężatką i ma pięcioro dzieci. Napisała wiele publikacji na temat życia, rodziny i małżeństwa. Oprócz włoskiego posługuje się pięcioma innymi językami.

 

Dr Linda Ghisoni (52 lata) pracuje jako sędzia w Sądzie Pierwszej Instancji w Rzymie i wykładowca prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim oraz jako profesor prawa na Uniwersytecie Roma Tre.

 

Pochodzi z miasta Cortemaggiore na północy Włoch. Studiowała filozofię i teologię na Uniwersytecie Eberharda-Karlsa w Tybindze w Niemczech. W 1999 r. uzyskała doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a w 2002 r. – dyplom adwokata Roty Rzymskiej.

 

Od 1997 r. Ghisoni zajmowała różne stanowiska w sądzie Pierwszej Instancji i Apelacji Wikariatu Rzymskiego. Pełniła również funkcję radcy sądowego w Trybunale Roty Rzymskiej w latach 2002-2009, a także Komisarza Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od listopada 2011 r. pracuje w Trybunale Roty Rzymskiej, zajmując się sprawami stwierdzania nieważności małżeństwa. W latach 2013-2016 współpracowała z byłym Papieskim Radiem ds. Świeckich w zakresie specjalistycznych studiów nad laikatem w Kościele. Jest mężatką i ma dwie córki.

 

 

Źródło: cruxnow.com

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram