DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Pierestrojka kapitalizmu


Żywię sympatię dla pana Roosevelta,
ponieważ zmierza on prosto do swych celów,
na przekór Kongresowi, lobbystom i biurokratom

Adolf Hitler na łamach „New York Times”, 1934

Zdawało się, że po spektakularnym bankructwie Związku Sowieckiego socjalistom trudno będzie o argumenty. Nic podobnego – rzecz bowiem nie w sile argumentów, a w sile socjalistycznego przesądu. Ten zaś ugruntowany był w elitach na długo przed Leninem – więc i po Gorbaczowie niełatwo go wykorzenić. Wszak i w Polsce – kraju tak okrutnie doświadczonym przez zbrodnicze eksperymenty narodowych i międzynarodowych socjalistów – wciąż jeszcze większość inteligencji nie odrzuca bynajmniej konceptów kolektywistycznych, które dla niepoznaki owija się w bawełnę słów takich, jak: sprawiedliwość (koniecznie społeczna), zapewnianie ładu (na przykład w gospodarce), regulacja (przede wszystkim rynku), prawa (na przykład pracy) etc. Od kiedy jednak niezręcznie już przy tym wszystkim powoływać się wprost na Lenina czy Trockiego – a na swoiście rozumianą społeczną naukę Kościoła, nie wszystkim wypada – zawsze jeszcze zostaje Franklin Delano Roosevelt.

Otóż ostatnią rubieżą niewzruszonego, aksjomatycznego przesądu, na jaką wycofuje się umysłowość socjalistyczna, kiedy przychodzi szukać argumentów przeciwko wolności gospodarczej, są amerykańskie legendy Wielkiego Kryzysu (Great Depression) i Nowego Ładu (New Deal). To pierwsze ma być rzekomo ostatecznym dowodem, że swoboda przedsiębiorczości musi przecież mieć swoje granice – co jest przekonaniem w istocie zbieżnym z marksowskim dogmatem o immanentnych sprzecznościach kapitalizmu prowadzących nieuchronnie do kryzysów i postępującej pauperyzacji proletariatu. To drugie zaś (rooseveltowski New Deal) ma być potwierdzeniem zbawiennych efektów interwencjonizmu państwowego – ma rzekomo dowodzić, że bez światłego kierownictwa władzy centralnej niemożliwe jest wydobycie się z zapaści ekonomicznej; ma pokazywać, że etatyzm nie jest taki zły, jak go malują reakcjoniści, a zatem możliwa jest „trzecia droga”. Te bałamutne poglądy oparte na kompletnie fałszywych interpretacjach realiów amerykańskich lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku zawdzięczają swą długowieczność pełnej impregnacji naszej „inteligencji pracującej” na fakty – których zresztą najczęściej na wszelki wypadek popularny wykład szkolny czy akademicki po prostu nie uwzględnia...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.