DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Pierestrojka kapitalizmu


Żywię sympatię dla pana Roosevelta,
ponieważ zmierza on prosto do swych celów,
na przekór Kongresowi, lobbystom i biurokratom

Adolf Hitler na łamach „New York Times”, 1934

Zdawało się, że po spektakularnym bankructwie Związku Sowieckiego socjalistom trudno będzie o argumenty. Nic podobnego – rzecz bowiem nie w sile argumentów, a w sile socjalistycznego przesądu. Ten zaś ugruntowany był w elitach na długo przed Leninem – więc i po Gorbaczowie niełatwo go wykorzenić. Wszak i w Polsce – kraju tak okrutnie doświadczonym przez zbrodnicze eksperymenty narodowych i międzynarodowych socjalistów – wciąż jeszcze większość inteligencji nie odrzuca bynajmniej konceptów kolektywistycznych, które dla niepoznaki owija się w bawełnę słów takich, jak: sprawiedliwość (koniecznie społeczna), zapewnianie ładu (na przykład w gospodarce), regulacja (przede wszystkim rynku), prawa (na przykład pracy) etc. Od kiedy jednak niezręcznie już przy tym wszystkim powoływać się wprost na Lenina czy Trockiego – a na swoiście rozumianą społeczną naukę Kościoła, nie wszystkim wypada – zawsze jeszcze zostaje Franklin Delano Roosevelt.

Otóż ostatnią rubieżą niewzruszonego, aksjomatycznego przesądu, na jaką wycofuje się umysłowość socjalistyczna, kiedy przychodzi szukać argumentów przeciwko wolności gospodarczej, są amerykańskie legendy Wielkiego Kryzysu (Great Depression) i Nowego Ładu (New Deal). To pierwsze ma być rzekomo ostatecznym dowodem, że swoboda przedsiębiorczości musi przecież mieć swoje granice – co jest przekonaniem w istocie zbieżnym z marksowskim dogmatem o immanentnych sprzecznościach kapitalizmu prowadzących nieuchronnie do kryzysów i postępującej pauperyzacji proletariatu. To drugie zaś (rooseveltowski New Deal) ma być potwierdzeniem zbawiennych efektów interwencjonizmu państwowego – ma rzekomo dowodzić, że bez światłego kierownictwa władzy centralnej niemożliwe jest wydobycie się z zapaści ekonomicznej; ma pokazywać, że etatyzm nie jest taki zły, jak go malują reakcjoniści, a zatem możliwa jest „trzecia droga”. Te bałamutne poglądy oparte na kompletnie fałszywych interpretacjach realiów amerykańskich lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku zawdzięczają swą długowieczność pełnej impregnacji naszej „inteligencji pracującej” na fakty – których zresztą najczęściej na wszelki wypadek popularny wykład szkolny czy akademicki po prostu nie uwzględnia...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 
 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.

 

O wpływach wielkich korporacji cyfrowych na politykę mówi Cezary Krysztopa, redaktor naczelny portalu Tysol.pl.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.