DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Pieniężno bez sowieckiego pomnika

Pieniężno bez sowieckiego pomnika
By Artemka (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Radni warmińskiego miasta Pieniężno przegłosowali uchwałę o likwidacji pomnika sowieckiego generała Iwana Daniłowicza Czerniachowskiego. Dowódca Armii Czerwonej nazywany jest „katem Armii Krajowej”. Jego pomnik stał w mieście od początku lat siedemdziesiątych.


– Przyjęliśmy uchwałę w sprawie likwidacji pomnika sowieckiego generała. Teraz prześlemy jej treść do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i ona zajmie się rozmowami z Rosją w sprawie usunięcia pomnika – powiedział „Naszemu Dziennikowi” Kazimierz Kiejdo, burmistrz Pieniężna. To druga uchwała w tej sprawie – pierwsza, z października 2013 r., nie przeszła, bo była jednakowa liczba głosów za i przeciw. Wówczas wiele instytucji skierowało do władz miasta pisma w proteście przeciwko pomnikowi i to przekonało większość radnych.


Iwan Czerniachowski, dowódca 3. Frontu Białoruskiego, wsławił się podstępnym uwięzieniem płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”, komendanta Okręgu Wileńskiego AK i oficerów z jego sztabu. Oddziały frontu wspólnie z NKWD prowadziły też akcje zbrojne przeciwko Polakom, wielu żołnierzy AK zginęło, a tysiące zostało wywiezionych na Syberię. To dlatego Czerniachowski otrzymał przydomek „kata Armii Krajowej”. Zmarł w lutym 1945 r. od ran odniesionych pod Pieniężnem.Źródło: „Nasz Dziennik”

KRaj


DATA: 2014-01-31 11:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ludzie czyście poszaleli do reszty?Już na tej ziemi tacy jak wy zniszczyliście wszystko,stare poniemieckie zamki,pałace,cmentarze_ nawet te wojenne.Tylko dlatego że były niemieckie,teraz bierzecie sie za rosjan,za ich pomniki,podobno to nie przystoi że macie go w waszym miescie.Wiecie co?Troszeczkę zwiedziłem europy,widziałem pomniki żołnierzy radzieckich w Berlinie,pięknie zadbane cmentarze poległych Rosjan na terenie Niemiec,pomniki w Austrii,tam nawet do głowy nikomu nie przyjdzie o ich usuwaniu.Inna kultura.Tamte narody nie mniej niż my wycierpiały od tych "paskudnych"Rosjan,lecz są o tyle mądrzejsi od nas że nie niszczą historii,swojej historii która jaka by nie była,to jednak ich historia,nie obrażają sie na nikogo tak jak my,ileż jest naszego lamentu gdy sąsiedzi niszczą nasze przedwojenne kościoły,krzyże,naszych dziadów cmentarze, a my co robimy?Jak nasz mają szanować inne nacje?Nie darmo na nas mówią na zachodzie "durny jak polak",żal mi was rado gminy
ponad 6 lat temu / wnuk BCh_OWCA
 
Radnym i Burmistrzowi Pieniężna gratulujemy patriotycznej postawy. Nasz ojciec należał do AK.
ponad 6 lat temu / Anna i Jan z Podkarpacia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.