DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Pieniężno: pomnik „kata Armii Krajowej” przekazany rosyjskiemu przedsiębiorcy

Pieniężno: pomnik „kata Armii Krajowej” przekazany rosyjskiemu przedsiębiorcy
fot. Adam Socha / Forum

Szczególną troską o pozostałości sowieckiego reżimu wykazało się Pieniężno, gdzie zdemontowano pomnik generała Armii Czerwonej, Iwana Czerniachowskiego. Nie przyjęła go rosyjska ambasada, zostanie zatem przekazany przedsiębiorcy rolnemu z Uralu. Jak podkreślił burmistrz, popiersie zostanie przekazane za darmo, ponieważ władze miasta szanują „wrażliwość Rosjan wobec ich bohaterów wojennych”.

 

We wrześniu 2015 roku w Pieniężnie zdemontowano pomnik sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego, zwanego „katem Armii Krajowej”. Metalowe popiersie władze miasta chciały przekazać ambasadzie rosyjskiej. Gdy ta nie wykazała zainteresowania, pojawiły się oferty ze strony rosyjskich instytucji i przedsiębiorców.

 

Najbardziej zdeterminowanym w zdobyciu popiersia okazał się niejaki Aleksiej Garajew, przedsiębiorca rolny z Magnitogorska na Uralu (obwód czelabiński). Nowym miejscem eksponowania monumentu ma być jedno z muzeów na Uralu.

 

Jak poinformował burmistrz Pieniężna, Kazimierz Kiejdo, o popiersie ubiegały się władze obwodu czelabińskiego, osoby prywatne, a także organizacje, takie jak Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne.

 

- Starałem się wytłumaczyć, że chcemy je przekazać bezpłatnie, bo szanujemy wrażliwość Rosjan wobec ich bohaterów wojennych. Prosimy jednocześnie, żeby oni też brali pod uwagę naszą wrażliwość na sprawy historyczne. Myślę, że dotarło do niego, że nie jest naszą intencją, aby tym obiektem handlować – powiedział Kiejdo.

 

 

Źródło: wp.pl

FO
DATA: 2016-01-19 18:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo rozsadne dzialanie
ponad 4 lata temu / Ar
 
Dokładnie - prosimy o akcję na protestuj.pl :)
ponad 4 lata temu / St
 
Brawo i jeszcze raz brawo za perfekcyjne działanie. Wzorzec postępowania dla innych miast i gmin. W ten sposób możemy szybko pozbyć się w Polsce wszelkich śladów po "wyzwolicielach" z 1945 roku
ponad 4 lata temu / Peter
 
Gentlemen\'s agreement. Brawo Pieniężno.
ponad 4 lata temu / leon
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.