DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Pieniądze i technika nie wystarczą – do odbudowy katedry potrzeba Wiary [OPINIA]

Pieniądze i technika nie wystarczą – do odbudowy katedry potrzeba Wiary [OPINIA]
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Konserwatywny autor John Horvat II podkreśla, że pieniądze i możliwości techniczne to za mało, by odbudować katedrę Notre-Dame. Dzięki tym środkom można bowiem jedynie odnowić jej materię. Katedra to jednak również swego rodzaju „dusza”.

 

Publicysta podkreśla, że w celu odbudowy zebrano już ponad miliard dolarów, a prezydent Francji zapowiedział odbudowę w ciągu 5 lat. Wydawać by się mogło, że wszystko jest już gotowe. Tymczasem istnieje podstawowy problem: brak wiary. W efekcie odbudowana katedra może być pozbawiona duszy.

 

Tymczasem brakującego dziś ducha wiary z pewnością posiadali ludzie średniowiecza odbudowujący katedrę w Chartes po pożarze. Według historii przedstawionej w książce „Katedra” pióra XIX wiecznego pisarza J. K. Huysmansa (1848-1907) przy jej odbudowie dochodziło do licznych cudownych wydarzeń. Pracownicy pochodzący z najróżniejszych klas społecznych kierowani przez mnichów-inżynierów wykonywali swe zadania w niespotykanej harmonii. Każdy miał przypisane zadanie: jedni pracowali umysłem, inni rękoma, inni zapewniali jedzenie, jeszcze inni (chorzy) wypraszali pomocy Bożej. Dla budowniczych ich praca stanowiła zaszczyt, a jednocześnie rodzaj pokuty. Ze wspólnoty budowniczych wypraszano jednak osoby stroniące od sakramentów, czy przywiązanych do grzechu.

 

Niezwykła pobożność tych ludzi zaskarbiła im niebiańskiej pomocy. Jak pisze John Horvat II, Matka Boża rozmnażała im chleb, zapewniała wyjątkowe wino, leczyła rannych i pomagała odnaleźć drogę zbłąkanym w lesie. W wydarzenia te trudno uwierzyć nam współczesnym. Jednak opisują je kroniki francuskie, watykańskie i prowadzone przez zakon benedyktynów.

 

Jak podkreśla John Horvat II, niezbędna jest odbudowa Francji. Niezbędny jest powrót Matki Bożej do Jej własności, jaką stanowi katedra. Zaiste, najbardziej odbudowy potrzebuje nie budowla, lecz wiara. We Francji, ale także całej Europie – w tym Polsce.

 

Źródło: returntoorder.com

mjend


DATA: 2019-04-26 08:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Minarecik dolozony do katedry pomoze a i wiernych przybedzie eeehhh swiat zmierza bez Boga????
3 miesiące temu / Lila
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.