DZIŚ JEST:   28   LISTOPADA   2020 r.

Św. Jakuba z Marchii
Bł. Marii Heleny Stollenwerk
 
 
 
 

Pieniądz, gospodarka i wolność. Kto zyska na koronawirusie?

Pieniądz, gospodarka i wolność. Kto zyska na koronawirusie?
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

„Jak wykorzystuje się wirusa do celów politycznych?” – pod takim tytułem portal zajmujący się rynkami finansowymi opublikował interesującą analizę dotyczącą wpływu epidemii Covid-19 na decyzje polityków i bankierów. Co można złowić w mętnej wodzie chaosu wywołanego przez wirus?

 

„(…) obecna sytuacja (rosnąca panika w wielu krajach, rozsiewanie strachu przez media) to także znakomita okazja dla rządzących. Mogą oni wprowadzać zmiany, które normalnie wywołałyby gigantyczne oburzenie, a nawet zmobilizowały ludzi do wyjścia na ulicę” – czytamy na łamach portalu Independent Trader Team. Przypomina on, że różne kryzysowe momenty, choćby takie jak atak na wieże World Trade Center w Nowym Jorku, stały się pretekstem do nadzwyczajnych działań, włącznie z interwencjami zbrojnymi. Seria zamachów terrorystycznych w Europie pozwoliła, na przykład naszym władzom bez oporów przeforsować ustawę antyterrorystyczną, ograniczającą prywatność zwykłych Polaków.

 

Z kolei bankierzy jak ryby w wodzie czuli się podczas kryzysu i krachu, do których doszło 12 lat temu. Wykorzystując panikę wśród inwestorów skupywali masowo aktywa. Drugim krokiem było wyzerowanie stóp procentowych. W efekcie, po pierwsze, pozyskali cenne na dłuższą metę akcje, po drugie, pozbawili zysków posiadaczy lokat.

 

 Czy w związku z narastającą globalną epidemią sytuacja się powtórzy? Jak zauważa portal, na krótko przed momentem, w którym uderzył koronawirus, gospodarka światowa znajdowała się w punkcie bardzo odległym od dobrej koniunktury. Pojawiły się zwiastuny nadchodzącej recesji, takie jak tzw. odwrócona krzywa dochodowości (obligacje krótkoterminowe, np. dwuletnie, wykazywały wyższą rentowność niż np. wykupione na okres dekady). Ponadto amerykańska Rezerwa Federalna FED musiała pożyczać rozmaitym instytucjom pieniądze na rynku repo (papierów wartościowych z obowiązkiem wykupu), gdyż nie chciały robić tego wielkie banki komercyjne, uznając to za zbytnie ryzyko. Aż połowa długu korporacyjnego na rynku amerykańskim odznaczała się tzw. ratingiem BBB, nieznacznie tylko lepszym od „śmieciowego”.

 

Kiepskie sygnały dochodziły także z gospodarek: japońskiej, niemieckiej, a nawet chińskiej.

 

Jak podsumował serwis ITT, w ciągu pierwszych niespełna dwóch miesięcy od wybuchu paniki związanej z koronawirusem, jego śmiertelnymi ofiarami padło w skali globu 3,3 tysiąca osób – głównie ludzie starsi, cierpiący na niewydolność krążeniową i nowotwory. Polski rząd i parlament w ekspresowym trybie wprowadził specjalną ustawę, której niektóre zapisy mogą budzić niepokój.

„(…) premier może wydawać polecenia chociażby przedsiębiorcom i to bez żadnego uzasadnienia. Z kolei Główny Inspektor Sanitarny może wykorzystać do swoich działań wojsko. Ustawa zawiera więc zapisy, które powinny przejść konsultacje, a posłowie powinni mieć okazję na spokojnie zapoznać się z treścią. Tymczasem wszystko zostało przepchnięte na szybko (…)” – pisze Independent Trader Team.

 

Jak na razie specustawa w dość powszechnej opinii – nie tylko zaprzysięgłych zwolenników rządu – jest stosowane bez większych kontrowersji. Powinniśmy jednak uważnie obserwować, czy władze nie ulegną pokusie forsowania w otoczce wirusowego „dymu” medialnego trwałych decyzji, które nie spotkałyby się ze społeczną aprobatą.

 

Pusty pieniądz, walka z gotówką, kontrola mediów…

Dla Światowej Organizacji Zdrowia globalne tournée śmiertelnego wirusa to okazja do wywierania presji w kierunku rezygnacji z płatności tradycyjnymi pieniędzmi i przejścia na rozliczenia elektroniczne. „Jeśli ludzie odejdą od gotówki, to zostanie to użyte jako argument za całkowitym jej wycofaniem. Z kolei likwidacja gotówki będzie oznaczać nieograniczoną władzę bankierów wraz z możliwością wprowadzenia silnie ujemnych stóp procentowych” – podkreślają autorzy.

W ślad za doniesieniami dotyczącymi epidemii, banki centralne szybko porozumiały się co do potrzeby dodrukowania pieniądza. FED jeszcze mocniej zaangażował się w udzielanie pożyczek na rynku repo. Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin zasugerował, że w przyszłości może dojść do zawieszenia notowań na giełdzie.

 

ITT wyłowił wypowiedź polskiego ministra cyfryzacji, który wyraził uznanie dla wprowadzonych przez Francję „regulacji mediów społecznościowych”, pod hasłem walki z fałszywymi informacjami. Nad Sekwaną koronawirus otworzył drogę do pozaparlamentarnego (dekret rządu) przepchnięcia niepopularnej reformy systemu emerytalnego. Protestów nie będzie, bo obowiązuje zakaz zgromadzeń.

Kryzys pozwala władzom Włoch czy Chin bezkarnie uruchamiać kosztowne programy mające służyć ożywieniu gospodarek. Pieniądze (3,6 mld euro w przypadku Włoch, wielokrotnie więcej – 3,6 bln dolarów w Chinach) nie będą wzięte z finansowych rezerw tych państw, lecz powiększą ich dziury budżetowe.

 

Omawiany tekst jest kontynuacją tematu podjętego na tych samych łamach kilka dni wcześniej. W artykule pt. „Jak wykorzystuje się wirusa do celów politycznych?” artykułu, w którym autorzy ITT przewidywali, że trudna sytuacja gospodarcza skłoni władze różnych państw do rzucania lin ratunkowych największym bankom. Z kolei poszukiwanie i sprzedaż szczepionki na koronawirus przyniesie koncernom ogromne zyski a rządy wykorzystają dogodny moment do ograniczania wolności zgromadzeń.

 

„Nie ma uczucia silniejszego niż strach. Dlatego też jego potęgowanie przydaje się politykom, bankierom i innym wpływowym osobom do umocnienia władzy. W żadnym wypadku nie ignorujemy koronawirusa – jest on groźny dla globalnej gospodarki i w przypadku części społeczeństwa groźny także dla zdrowia. Nie możemy jednak dać się sparaliżować panice, bo wówczas rządzący pozwalają sobie na zbyt wiele” – piszą autorzy. 

 

„Naszym zdaniem wirus nieprzypadkowo pojawił się akurat na końcu cyklu, kiedy globalna gospodarka wyraźnie słabła. Obecna panika przykryje wiele zmian wprowadzanych przez banki centralne i poszczególne rządy. Dojdzie do dewaluacji walut na potężną skalę, dlatego tak ważne będzie posiadanie aktywów materialnych” – czytamy.

 

Portal przywołuje słowa szefa polskiego rządu: „nic tak nie redukuje oczekiwań ludzi jak wojna” – powiedział w jednej z rozmów Mateusz Morawiecki. „Obecnie zamiast wojny mamy zagrożenie epidemią, które paraliżuje gospodarkę. W związku z tym ludzie ze zrozumieniem przywitają recesję gospodarczą. Inaczej byłoby, gdyby zdali sobie sprawę, że ten kryzys został przede wszystkim sprowokowany decyzjami najbardziej wpływowych bankierów” – podkreśla ITT.

 

Analitycy przewidują między innymi upadłość wielu firm, zwłaszcza małych i średnich, wyraźny wzrost bezrobocia w krajach mocno dotkniętych epidemią, negatywne skutki dla państw uzależnionych gospodarczo od Chin (azjatyckich, ale i np. Australii), obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

 

„Ten wirus jest zastanawiająco korzystny dla rządzących. Po pierwsze, największa śmiertelność dotyczy osób starszych, co sprzyja dalszemu funkcjonowaniu wszelkich systemów emerytalnych (np. ZUS w Polsce). Po drugie, stanowi wygodne uzasadnienie dla spowolnienia gospodarczego, podczas gdy globalna gospodarka zwalnia już od 2 lat. Po trzecie, wirus uzasadnia zwiększony dodruk. Po czwarte, stanowi argument za wprowadzaniem różnych programów pomocowych, które doprowadzą do wzrostu inflacji, co z kolei pozwoli zdewaluować zadłużenie. A to właśnie potężny dług (publiczny, korporacyjny oraz indywidualny) stanowi dziś dla bankierów oraz polityków największą przeszkodę” – podsumowują analitycy.


Źródło: Independent Trader Team

RoM

 

  

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 
 


DATA: 2020-03-16 08:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To obecne zatrzymywanie gospodarki wygląda na jakieś kompletne szaleństwo - za chwilę zaczną się masowe bankructwa, ludzie nie dostaną pensji więc przestaną płacić rachunki za prąd, gaz, wodę i internet. Łańcuchy dostaw do sklepów już się zaczynają powoli zrywać. Nie wiem jak władza to sobie wyobraża, ale przy utrzymaniu stanu rzeczy to po prostu zmierza to totalnej katastrofy. Skoro zdecydowano się na coś takiego to szykują coś naprawdę grubego. Ciekawe, że niedawno słup Cukerberg był wezwany na dywanik - czy za chwilę po pretekstem walki z wirusem do wymiany opinii zostanie dostępny tylko ściśle cenzurowany fejsbuk?
8 miesięcy temu / abc
 
Jako to, kto zyska? - Soros!!!
8 miesięcy temu / Bolek
 
Jako Obywatel całe życie jestem ogrywany przez wszystkie instytucje państwowe i okradany w imię prawa tak źle skonstruowanego, żeby zawsze mydlić oczy Obywatelowi wbrew oczywistym faktom. Ostatnio w telewizji był program w którym profesor wykładowca wyższej uczelni był dla mnie tak żenujący ze swoją wiedzą i rozumowaniem brak słów kogo my mamy na tych stanowiskach. Jako zwykły Obywatel na nic nie mam wpływu i mój głos nie jest brany pod uwagę. Powinien być jeden kanał dla wszystkich krytykujących lub dających dobre rady dla wszystkich Polaków obojętne co napiszą czy to podłe,czy ordynarne,czy antysemickie czy homofobiczne czy się komuś podoba czy nie powinien mieć możliwość się wypowiedzenia napisania co mu leży na wątrobie. Naród Polski od niepamiętnych czasów jest tłamszony nigdy nie wolno mu było i dziś tak samo mówić prawdy na rzeczy oczywiste, tylko cały życie nie wolno, nie należy, tak nie powinno dlatego w/g mnie nigdy naród nie może wypowiedzieć się prawdą.
8 miesięcy temu / kok
 
Dewaluacja złotówki już się zaczęła...
8 miesięcy temu / Tom
 
@Jot- tezy świetne tylko awykonalne...szybciej dokopałbym się kruszcu niż pozwolenia na broń- czarnoprochowa to zabawka . Żadna władza, powtarzam Żadna nie odważy się uzbroić Polaków bo będą zbyt wolni i odpowiedzialni za swoje czyny- a to mogłoby zbyt dużo zmienić
8 miesięcy temu / Lustro
 
Urzędnicy państwowi, biurokracja, mafia urzedasow!
8 miesięcy temu / PIK
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.