DZIŚ JEST:   01   GRUDNIA   2020 r.

Św. Edmunda Campion, męczennika
Św. Eligiusza, biskupa
 
 
 
 

Pielgrzymując dla życia i rodziny

Pielgrzymując dla życia i rodziny
fot. MARIAN ZUBRZYCKI / FORUM

„Bardzo często dar życia i rodziny przyjmujemy bez wdzięczności. Nie zastanawiamy się nawet nad tym, jak wielki dar otrzymaliśmy i o jak wielkiej miłości Boga Stworzyciela świadczy. A przecież powinniśmy być wdzięczni za ten dar, bronić go, chronić, świadczyć o nim swoim życiem” - mówi w rozmowie z portalem PCh24.pl Agnieszką Gój z grupy 30. „Dla Życia i Rodziny”, biorącej udział w XXXIII Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę.


Kiedy powstał pomysł pielgrzymki w intencji życia ludzkiego i dobra rodziny?

Myśl o utworzeniu nowej grupy pielgrzymującej dla życia i rodziny pojawiała się u różnych osób, w czasie pielgrzymowania i na modlitwie. W pewnym momencie postanowiliśmy myśl tą zrealizować, ponieważ może pochodzić od Boga. Intencja dziękczynienia za dar życia i rodziny oraz przebłagania za grzechy przeciwko życiu i rodzinie, powinna być bliska sercu każdego człowieka, a tym bardziej katolika. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy dzieje się tak wiele zła wokół życia i rodziny.


To odpowiedź na bieżące wydarzenia?

Z pewnością tak, ale bardzo często dar życia i rodziny przyjmujemy bez wdzięczności. Nie zastanawiamy się nawet nad tym, jak wielki dar otrzymaliśmy i o jak wielkiej miłości Boga Stworzyciela świadczy. A przecież powinniśmy być wdzięczni za ten dar, bronić go, chronić, świadczyć o nim swoim życiem.


To pierwsza taka grupa pielgrzymkowa?

Jestem przekonana, że taką intencję wiele osób niesie w swoim sercu pielgrzymując do naszej Maryi Matki na Jasną Górę każdego roku. Wielu ludziom towarzyszy pragnienie, by życia bronić poprzez świadectwo własnego życia. Nie było jednak takiej grupy, która koncentruje się podczas pielgrzymowania na świadczeniu o wartości życia i rodziny. Nasz zamysł sięga również do głoszenia ewangelii życia podczas drogi również w innych grupach pielgrzymkowych. Nie ma też grupy, która mogłaby jednoczyć różne środowiska i organizacje zaangażowane w obronę życia i rodziny.


Chodzi o świadectwo wobec innych pielgrzymów?

Tak, zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania całe rodziny, by w grupie można było poznać Boży zamysłu względem rodziny i przekonać się o wartości życia i rodziny. Wiele jest takich sytuacji, w których ludzie, zwłaszcza młodzi, poszukują miłości i jeżeli nie zostanie im wskazana właściwa droga -rodzina żyjąca według Bożego zamysłu, to nie będą mogli doświadczyć tej wartości w swoim życiu. Współczesny młody człowiek bardzo często gubi się, popada w coraz większe życiowe problemy i grzechy prowadzące do utraty sensu życia a nawet może życiowej katastrofy, z powodu braku właściwego doświadczenia i wzoru wyniesionego z domu rodzinnego. Bliska jest nam troska o to, by stworzyć miejsce gdzie będzie można doświadczyć rodzinnego ducha wzajemnej miłości, chociażby poprzez obserwację. Chodzi o to, by pokazywać prawdziwą wartość chrześcijańskiej rodziny płynącą z wzajemnej miłości.


Zorganizowanie takiej grupy musi być dużym przedsięwzięciem.

Decyzja o jej powstaniu zapadła niedawno. Zorganizowanie grupy w tak krótkim czasie wydaje się po ludzku rzeczą niemożliwą. Wiele powstających sytuacji przekonuje nas, że myśl o pielgrzymowaniu w tej intencji pochodzi od Boga i to motywuje do jeszcze większego wkładu i trudu. Nie możemy zapominać o możliwościach naszego Wspólnika Boga.


Czy to początek regularnego pielgrzymowania?

Mamy taką nadzieję, że nie będzie to jednorazowym wydarzeniem. Zamysł, to stworzenie grupy, która na stałe wpisze się w Krakowską Pielgrzymkę. Cieszylibyśmy się, gdyby to zainspirowało również uczestników innych pielgrzymek do stworzenia środowisk, w których będzie podejmowany trud pielgrzymowania w intencji dziękczynnej za dar życia i rodziny oraz przebłagania za grzechy przeciwko życiu i rodzinie.


Kto patronuje tej pielgrzymce?

Naszym celem będzie zgłębianie nauczania Kościoła w zakresie życia i rodziny, w sposób szczególny nauczania Jana Pawła II. Obfitość tego nauczania i jego bogactwo jest bardzo duże, a bardzo często nieznane. W naszych rekolekcjach w drodze chcemy się inspirować też życiem świętych i błogosławionych. Za patronkę grupy wybrana została święta Joanna Beretta Molla – matka, żona, lekarka. Kobieta, która w świeckim życiu, w codzienności, poprzez swoją postawę świadczyła o wartości życia i rodziny oraz ich broniła. To święta współcześnie żyjąca, w życiu której łatwo  odnajdują wzór dla siebie współczesne dziewczęta i kobiety. Wzorem dla mężczyzn będzie św. Józef. Przygotowujemy również prezentację życia innych świętych i błogosławionych współczesnych mężczyzn i małżeństw.


Jaki jest jej program?

W bieżącym roku dla wszystkich pielgrzymów wygłoszona zostanie konferencja Ks. Krzysztofa Bogdał pt. „ Mężczyzną i kobietą stworzył ich” Rdz 1.27, prezentująca Boży zamysł stworzenia małżeństwa i rodziny. Chcemy, aby nasze pielgrzymowanie było  czasem rekolekcji w drodze umacniających, a dla niektórych czasem innego, nowego spojrzenia na życie i rodzinę. Chcemy głosić piękno ewangelii życia, ale nie możemy zapominać o współczesnych zagrożeniach dla życia i rodziny oraz za nie przepraszać


Informacja o współczesnych zagrożeniach, wskazująca jak niszczone jest obecnie życie i rodzina, będzie dla nas motywacją do podejmowania aktów przebłagalnych za grzechy przeciwko życiu i rodzinie, ale również będzie do podejmowania aktywnych działań chroniących życie i rodzinę. W pokutny piątek chcemy przebłagać za grzechy przeciwko życiu i rodzinie, których obecnie jest coraz więcej. W dzień ten na konferencję zaprosiliśmy Pana dr. inż. Antoniego Zięba Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, który przedstawi pielgrzymom bieżącą sytuację na świecie od strony zagrożeń oraz podejmowanych działań obrony życia i rodziny.


Celem pielgrzymki jest także integracja.

Grupa dla życia i rodziny to jedna z wielu inicjatyw pro-life. Bardzo nam na tym zależy, by grupa była miejscem jednoczącym osoby i organizacje podejmujące aktywne działania na rzecz życia i rodziny. Integrującym dla wzajemnego motywowania się i wspierania, ale również dla inspirowania nowych osób i nowych działań. Grupa pielgrzymkowa dla życia i rodziny powstaje z pomocą istniejących już organizacji prowadzących działalność. Bez tej pomocy z pewnością by nie powstała i w tym miejscu za poparcie tej inicjatywy oraz aktywne włączenie się w jej współorganizację wszystkim bardzo dziękujemy. Realizacja takich przedsięwzięć przekonuje o sile płynącej z jedności i motywuje na przyszłość do podejmowania nowych wspólnych działań. Bóg posyła różnych ludzi w różne miejsca. Dzieł podejmowanych jest bardzo dużo, ale są rozproszone i często niewidoczne. O potencjale i sile decydują bardzo często możliwości zintegrowania i jedności działania we wspólnej sprawie.


Z jakimi spotkaliście się reakcjami?

Sama byłam pozytywnie zaskoczona spontaniczną reakcją mojej sąsiadki, żony i matki trójki dzieci. Podzieliłam się z nią informacją o tym, że przygotowujemy taką grupą, a Ona zareagowała słowami: „jak wspaniale! Dla życia i rodziny to można iść całymi rodzinami. Mój najmłodszy syn jest jeszcze za mały, żeby go wziąć w tym roku na pielgrzymkę, ale w przyszłym się może spróbujemy a za dwa lata na pewno pójdziemy!”. Jeśli inni będą reagować z podobną otwartością i entuzjazmem to jestem przekonana, że będzie to grupa, której liczebność będzie rosła.


Z jakimi trudnościami wiąże się przygotowanie takiej grupy? Jak można wesprzeć jej organizację?

Zapraszamy wszystkich chętnych pragnących włączyć się w współtworzenie grupy poprzez wspólne pielgrzymowanie, ale również czynnie. Jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy, które mogą ubogacić nasze wspólne głoszenie ewangelii życia i świadczenie o wartości rodziny. Wszystkim uczestnikom chcemy wręczyć stópki 10-tygodniowego poczętego dziecka. To symbol obrońców życia na całym świecie, który uratował życie wielu poczętych dzieci. Na zrealizowanie tego pomysłu poszukujemy jednak jeszcze środków finansowych. Ufamy, że się uda.


Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję bardzo i zapraszam do wspólnego pielgrzymowania.Rozmawiał Mateusz Ziomber


DATA: 2013-07-27 10:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Rozczarowany "Jesteśmy w drodze do Boga, już sama ta okoliczność nadaje sens każdej godzinie i każdemu dniu" (bp G. Moser)
ponad 7 lat temu / Fearless Wretch
 
Jr20,14: Niech będzie przeklęty dzień, w którym się urodziłem!
ponad 7 lat temu / Rozczarowany
 
Gdyby jeszcze grupa miała tradycyjny charakter: stara Msza, cisza, różaniec.
ponad 7 lat temu / Mlody
 
+
ponad 7 lat temu / Asia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.