DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Pielgrzymka środowisk tradycjonalistycznych do Trewiru

Pielgrzymka środowisk tradycjonalistycznych do Trewiru

Tysiące wiernych nawiedziły katedrę pod wezwaniem św. Piotra w Trewirze aby modlić się przed wystawioną na widok publiczny Świętą Tuniką Chrystusa. Wyjątkowo uroczystą oprawę zyskała sobotnia Msza św. w kościele św. Maksymina, sprawowana przez ks. kardynała Waltera Brandmüllera w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

 

Uczestniczyli w niej licznie przedstawiciele środowisk tradycjonalistycznych z całej Europy, pośród których wyjątkowe miejsce przypadło członkom ruchu Obrony Tradycji Rodziny i Własności (TFP), w tym polskiego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

 

Msza święta pontyfikalna sprawowana była w obecności biskupa ordynariusza Trewiru Stephana Ackermanna, zgromadziła też duchowieństwo Bractwa Kapłańskiego św. Piotra oraz Instytutu Chrystusa Króla.

 

Po Mszy świętej kilka tysięcy wiernych przeszło pod przewodnictwem księży z tradycyjnych bractw kapłańskich, przedstawicieli zakonu mercederian oraz członków TFP (pośród których znajdował się m.in. książę Bertrand Orléans e Bragança) w uroczystej procesji do katedry, by modlić się przed Świętą Tuniką.

 

Ks. kardynał Brandmüller odczytał dekret Penitencjarii Apostolskiej o odpuście zupełnym dla uczestników uroczystości. Wierni powitali ten dokument z wielką radością, jako że tym razem biskup miejsca nie zdecydował wystąpić do Stolicy Apostolskiej o odpust zupełny dla wszystkich pielgrzymów nawiedzających Świętą Tunikę. Na koniec uroczystości kardynał Brandmüller poprowadził Nieszpory.

 

Według tradycji, Świętą Tunikę miała przywieźć z Ziemi Świętej w 326 r. cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Poprzednie wystawienie relikwii odbyło się w 1996 r. z udziałem 700 tys. ludzi. Obecne odbywa się w 500. rocznicę pierwszego jej publicznego wystawienia w 1512 r. Ekspozycja Świętej Szaty w 1810 r. przyciągnęła 200 tys. osób, w 1844 r. – ponad milion, a w 1959 r. ponad 1,7 mln.

 

Zdaniem ordynariusza Trewiru, bp. Ackermanna, czas pielgrzymek do Świętej Szaty jest dla Kościoła okazją do ukazania celu swojego istnienia, jakim jest „prowadzenie ludzkości do Chrystusa”.

 

 

pam


DATA: 2012-04-25 14:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy ma coś pan do Bractwa św.Piusa X? Bractwo nie popiera sedewakantyzmu i nie ma nic z nim wspólnego.Pozdrawiam.
ponad 8 lat temu / ginterka
 
Na jednym z portali konserwatywnych czytałem ostatnio bardzo ostry tekst o TFP. Twierdzono nawet, że ta organizacja jest sektą. A tu proszę - kardynał, list Stolicy Apostolskiej, biskup Trewiru, św. tunika. Wchodzę więc znowu na ten portal "konserwatywny" i co widzę? Artykuły ks. Stehlina z Bractwa św. Piusa X to pikuś przy sedewakantystycznym klimacie wielu innych tekstów. Mi tam się TFP podoba.
ponad 8 lat temu / Zenon
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.