DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Pielgrzymka do Piotrowego tronu. Uroczysta procesja ulicami Rzymu [ZOBACZ VIDEO]

Pielgrzymka do Piotrowego tronu. Uroczysta procesja ulicami Rzymu [ZOBACZ VIDEO]
Fot. PChTV

W sobotę 16 września ulicami Rzymu – z kościoła Santa Maria in Vallicella do Bazyliki Świętego Piotra – przeszła uroczysta procesja. Przewodził jej arcybiskup Guido Pozzo, Sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. Ten unikatowy akt manifestacji wiary oraz przywiązania do Liturgii Trydenckiej związany był z obchodzonym w Wiecznym Mieście jubileuszem 10-lecia Motu Proprio Summorum Ponitificum.

 


Procesję poprzedziła adoracja eucharystyczna, którą poprowadził Jean-Cyrille Sow z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra.


Pierwsze wezwania śpiewanej w języku łacińskim Litanii do Wszystkich Świętych oznajmiły Wiecznemu Miastu, że rozpoczęła się uroczysta procesja zmierzająca do Piotrowego Tronu. Ku Watykanowi ulice Rzymu w procesji przemierzały – prowadzone przez podążającego za krzyżem arcybiskupem Guido Pozzo – setki duchownych z tradycyjnych wspólnot kapłańskich i zakonnych. Towarzyszyły im siostry zakonne oraz imponująca liczba (ok. 1,5 tysiąca) pielgrzymów z wielu krajów. Sporą grupę uczestników stanowili ludzie młodzi.


Łaciński śpiew towarzyszył uczestnikom procesji aż do Bazyliki Świętego Piotra. Kiedy wierni wchodzili w obręb kolumnady Berniniego, zabrzmiało głośne i triumfalne:

Christus Vincit!

Christus Regnat!

Christus Imperat!

 

Akcentem kończącym procesję był śpiew Credo.

 

Majestatycznie przemierzająca ulice Wiecznego Miasta tradycyjna procesja wzbudzała niemałe zainteresowanie turystów i mieszkańców Rzymu. Wielu z nich przystawało, robiło zdjęcia.


Cierpliwości nie starczyło jednak kierowcom, którzy musieli zatrzymać swe pojazdy, kiedy procesja przechodziła na drugą stronę jezdni. Swoje niezadowolenie wyrażali oni donośnym trąbieniem klaksonów... Nie mąciło to zbytnio jednak modlitewnego skupienia uczestników, którzy krok za krokiem za swymi duszpasterzami podążali w kierunku Watykanu.


W rozmowach, jakie udało nam się przeprowadzić przed procesją, wyraźnie obecny był duch wdzięczności wobec Benedykta XVI za wydanie Summorum Ponificum oraz przekonanie, że poprzez przywiązanie do Liturgii Trydenckiej uda się pokonać dramatyczny kryzys, w jakim znalazł się obecnie Kościół i cały nasz świat.


Mówił o tym także w homilii wygłoszonej w trakcie Mszy Świętej, sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego przy głównym ołtarzu Bazyliki Świętego Piotra, arcybiskup Pozzo. Hierarcha zauważył, iż kryzys ten ma swój początek w odwróceniu się ludzi od Boga. Jak zauważył sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, liturgia trydencka przywraca należyty porządek, wskazując na Boga. Kaznodzieja wezwał uczestników do dawania świadectwa wiary i miłości oraz życia zgodnego z Bożymi przykazaniami.

 

Podczas pontyfikalnej Mszy Świętej sprawowanej przez abp. Pozzo obecni byli kardynałowie: Raymond Leo Burke oraz Walter Brandmueller. Sobotnia celebracja przypadła na wspomnienie świętych papieża Korneliusza i biskupa Cypriana, którzy ponieśli śmierć męczeńską w obronie ortodoksji wiary.

 

 

Łukasz Karpiel, Watykan

DATA: 2017-09-20 11:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak trzymać! Chwała Chrystusowi Królowi!
ponad 1 rok temu / Yamamoto
 
16 wrzesień AD 1877 ostatnie objawienie w Gietrzwałdzie! Kto zna wszystkie 160 nie będzie się dziwił, że nawet Watykan ma przed oczy podane pytanie: Kim jesteś?!
ponad 1 rok temu / AndrzejBR
 
No, no, pod oknami Franciszka...
ponad 1 rok temu / TZ.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.