DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Pielgrzymi z Łowicza na Jasnej Górze! Bp Zawitkowski ostro ocenił postępowanie władz

Pielgrzymi z Łowicza na Jasnej Górze! Bp Zawitkowski ostro ocenił postępowanie władz
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

W sobotę 30 maja na Jasną Górę weszła 365. Łowicka Piesza Pielgrzymka. Do Matki Bożej dotarło jedynie pięciu pielgrzymów. To dzięki nim podtrzymana została ta piękna tradycja – bo pierwotna, dużo liczniejsza grupa pątników zatrzymana została przez policję, a pielgrzymka – rozwiązana.

 

Pielgrzymka wyrusza tradycyjnie w poniedziałek przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Jest zwana przez ojców paulinów „jaskółką”, bo otwiera sezon pieszych pielgrzymek do Jasnogórskiej Pani. Pielgrzymi z Łowicza szli do Matki Bożej nawet w czasie wojny.

 

W poniedziałek ruszyło w drogę 150 pątników, prosząc o ustanie pandemii i prosząc o deszcz. Hasłem pielgrzymki było „Przez Maryję Bogu samemu”. Niestety, już pierwszego dnia pielgrzymi zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy policji.

 

Bezpośrednim powodem było nielegalne jakoby zgromadzenie pielgrzymów; policja twierdziła też, że naruszają przepisy związane z epidemią. Część pątników wróciła do domów, ale część szła dalej. Wreszcie w dniu 26 maja pielgrzymka została rozwiązana.

 

Pątnicy wrócili na szlak już następnego dnia, ale w niewielkiej grupie - przewodnik pielgrzymki otrzymał pozwolenie na przemarsz jedynie pięciu osób.

 

Na Jasną Górę dotarło ostatecznie 22 pątników, a wielu przyjechało.

 

- Bardzo się cieszę, że mogę was tutaj witać. Waszej pielgrzymki nie powstrzymały wojny, zabory, stan wojenny, inne epidemie. Wasi ojcowie w 1894 roku pielgrzymowali prosić także o uwolnienie od epidemii cholery i wówczas wyprosili te łaskę dla Łowicza. Dzisiaj pieszo tutaj przyszły 22 osoby, ale są też inni, którzy dojechali, cała rzesza duchowych pielgrzymów - mówił do pielgrzymów przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.

 

Na sobotniej Mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze do pielgrzymów kazanie wygłosił ks. bp Józef Zawitkowski, biskup senior z Łowicza. Hierarcha, nawiązując do określenia łowickiej Pielgrzymi jako jaskółki, porównał ją do smutnego, szarego, podziobanego i rozżalonego ptaka, która, mimo trudności, jednak przybył do Najświętszej Panienki.

 

Biskup krytycznie ocenił postępowanie polskich władz wobec pielgrzymów.

 

- Przepraszamy was panowie piastujący władze, za to, żeśmy się wybrali złą drogą, nie po tej stronie, ale nie traktujcie nigdy łowickich jaskółek jak demonstrantów, aferzystów czy przestępców my przecież idziemy prosić o zdrowie dla was, dla Polski, dla świata – powiedział.

 

- A wy pomóżcie nam iść dobrze i nie straszcie nas. My już 365 raz i warto było. Paulini witali nas jak nigdy serdecznie. Tak jaskółkę witają i mówili: Jak was dzisiaj dużo, chybaście z całej Europy się zleciały - dodał.

 

Hierarcha skierował też słowa do policjantów, wskazując, że to nie ich wina, bo zatrzymanie pielgrzymów nakazał im „jakiś jastrząb albo kruk drapieżny”. - Niech Pan Bóg mu przebaczy. Ale pamiętajcie, że wiara mocniejszą jest od epidemii. Wiara mocniejsza jest od panowania – wskazał.

 

Źródło: radiomaryja.pl, jasnagora.com

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-05-31 21:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
37
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pielgrzymka w markecie policji nie przeszkadza. Manifetsacje antify i gender, zbieranie podpisów przez Trzaskowskiego spełniają najwyższe normy sanitarne i epidemiologiczne. Poczytajcie o chorobach wirusowych z książek i literatury naukowej. Jedni starszą a inni mówią o teorii spiskowej. Ciekawe gdzie się podział rozum. Kiedy ludzie zaczną sprawdzać. Kiedy skończy się europejska cywilizacja copy-paste. Cały czas mamy POPIS.
20 dni temu / Robi
 
biskup Zawitkowski ma 82 lata, jestem z łowicza, wczoraj odprawiał Mszę rano, szkoda że tak późno zaczął reagować ale jestem z niego bardzo dumna że nazywa rzeczy po imieniu - pis działa przeciw katolikom, przeciw małym i średnim przedsiębiorcom, przeciw interesom Polski- czy mamy inny wybór? obawiam się że sytuacja jest beznadziejna
1 miesiąc temu / nina
 
Bardzo pięknie, jednak nie czas na metafory i inne takie; tu trzeba konkretnego nazywania rzeczy po imieniu! Wczoraj w naszym kościele jeden z ojców wygłosił haniebną tyradę pod adresem osób bez kagańców i przyjmujących komunię w sposób katolicki, gdyż wg niego higienicznym i epidemiologicznie właściwym sposobem jest przyjmowanie do łapy. Niestety, na takich bojaźliwców lekarstwem jest jedynie wyraźny, konkretny głos przełożonych, a nie jakieś bajeczki o jaskółeczkach...
1 miesiąc temu / Republikanin
 
No tak, jak można wymagać od katolików by przestrzegali prawa i zachowywali się przyzwoicie? To skandal głosić takie oczekiwania.
1 miesiąc temu / allmaechtig
 
No właśnie w poznaniu na placu wolności było wiele osob bez dystansu. Dlaczego nikt tego zgromadzenia nie rozgonił. Oj oj sami Matce Bożej na Jasnej Gorze się kłaniają a pielgrzymów z drogi zawracają brzydko. Przyjdzie za to zapłać prędzej czy później
1 miesiąc temu / Kinga
 
ale liczb pielgrzymow powala z drugiej strony jesli mamy tak doskonala wspolprace kosciola ze sprawcami tych dzialan a takze odeslanie w czas przyszlego wieku Prymasa Wyszynskiego by go nie widziec to co sie dziwic
1 miesiąc temu / jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.