DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Pielgrzymi podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie znajdą schronienie w synagodze

Pielgrzymi podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie znajdą schronienie w synagodze
fot. jorchr [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons
#ŚDM    #PANAMA    #DIALOG    #ŻYDZI    #FRANCISZEK    #RIO DE JANEIRO    #MŁODZIEŻ    #SYNAGOGA

„O ile Światowe Dni Młodzieży znane są z tego, że gromadzą młodych katolików z całego świata, to w tym miesiącu okaże się, że jest to także sprawa międzyreligijna, gdyż miejscowa żydowska synagoga w Panamie przyjmie katolickich pielgrzymów” – zauważa amerykański portal Cruxnow.

 

Synagoga Kol Shearith Israel, położona w dzielnicy Costa del Este w pobliżu Oceanu Spokojnego, zgłosiła się na ochotnika, aby otworzyć swoje drzwi dla 50. z ponad 400 tys. katolickich pielgrzymów, którzy przybędą do Panamy 22 stycznia. Do końca tygodnia ich liczba ma wzrosnąć do ponad pół miliona.

 

Rabin Gustavao Kraselnik, który prowadzi Kol Shearith powiedział Cruxowi, że skoro synagoga ma długą historię współpracy z katolicką społecznością - w tym poprzez organizowanie regularnych wspólnych koncertów chóralnych z tamtejszą parafią - sensowne byłoby zaoferowanie im schronienia.

 

Pod przewodnictwem zespołu ochotników złożonego z około siedmiu kongregacji, synagoga  wkrótce dostosuje swoje budynki i przygotują miejsca do spania dla co najmniej 50. katolickich pielgrzymów. Kraselnik zaznaczył, że jego głównym priorytetem jest oferowanie gościnności, choć dodał, że ma nadzieję, iż będzie mógł wprowadzić ich również do lokalnej społeczności żydowskiej.

 

W Panamie mieszka prawie 15 tys. Żydów – największa populacja żydowska w Ameryce Środkowej. Kol Shearith po raz pierwszy otworzył swoje podwoje w 1876 roku jako pierwsza żydowska kongregacja w kraju, a dziś synagoga służy jako miejsce kultu dla około 250 rodzin.

Światowe Dni Młodzieży, które sięgają 1985 roku i odbywają się w różnych miastach na całym świecie mniej więcej co trzy lata, to tygodniowe spotkanie  młodzieży, którego kulminacją jest wizyta papieża. Od kiedy papież Jan Paweł II po raz pierwszy zainicjował to wydarzenie, regularnie zaczęło ono przyciągać tłumy.

 

Tegoroczne spotkanie potrwa od wtorku 22 stycznia do niedzieli. Papież Franciszek przyleci do Panamy w środę wieczorem.

Rabin Kraselnik podkreśla, że dwukrotnie miał okazję spotkać się z Papieżem w Rzymie: w 2014 r., gdy pojechał do Watykanu jako przedstawiciel żydowskiej delegacji, którą Franciszek przyjął w przeddzień Rosz Haszana, żydowskiego Nowego Roku i w 2016 r. podczas audiencji delegacji dialogu międzyreligijnego Organizacji Państw Amerykańskich.

 

Podczas gdy rabin pochwalił papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI za ich pracę w ramach dialogu żydowsko-chrześcijańskiego, stwierdził, że obecny papież jest znacznie bardziej zaangażowany w tę kwestię przez całe swoje życie współpracując z drugą generacją imigrantów, którzy dorastali w Argentynie po II wojnie światowej. i dążyli do „wspólnotowego życia”, niezależnie od pochodzenia religijnego.

 

Kraselnik jest przekonany, że papież okaże tego samego ducha współpracy i zaangażowania w dialog międzyreligijny w Panamie podczas spotkania z młodym pokoleniem.

Panama to trzecie Światowe Dni Młodzieży - po Rio de Janeiro w 2013 roku i Krakowie w 2016 roku – za obecnego pontyfikatu. Podczas ŚDM zaplanowano – poza modlitwą – liczne koncerty, tańce, wystawy, prezentacje filmów i sztuk teatralnych, zajęcia sportowe, które mają łączyć młodych pochodzących z różnych kultur.

 

Źródło: cruxnow.com

AS


DATA: 2019-01-11 15:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kardynał Jorge Mario Bergoglio, Rabin Abraham Skórka,"W niebie i na ziemi", Znak 2013. W Panamie c.d.
ponad 1 rok temu / Rys
 
@jasne: nie, nie do synagogi. Judaizm to nie islam, to religia elitarna. Żydom nie zależy na Polakach-judaistach. Jeśli już, to potrzebują przerobić gojów na szabesgojów. By zwiększyć ilość kadry dla prawicowej partii PolinISyjonizm.
ponad 1 rok temu / może...
 
musisz przyznać ze robią to sprytniej aż dziwne ze to zostało zaakceptowane
ponad 1 rok temu / chichot do jasne
 
@chichot: pozyskiwania do synagogi?
ponad 1 rok temu / jasne
 
Gdy JPII rozpoczynał te spotkania to miało to chyba jakiś sens na początku-chyba. Nie wiem jaki ma dzisiaj. Jakie są owoce tych spotkań. Wzrost wiary, powołań,powrót młodych do kościoła? Ja tego nie widzę.
ponad 1 rok temu / Mirrro
 
Boże odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią i w Ojców wierze daj wytrwanie. Czy to jeszcze Kościół Chrystusowy, święty apostolski i katolicki? A może już stowarzyszenie dobroludzizmu im. przyjaznego i miłego Boga wszystkich, z prezesem na czele?
ponad 1 rok temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.