DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Julio Loredo

Piękno i nowoczesność - związek jakże konfliktowy


Nawet pobieżna analiza błędów i herezji, które ciężko dotknęły Kościół w ciągu ostatnich dwustu lat – od katolicyzmu liberalnego do katokomunizmu – ujawnia stałą cechę. Zawsze chodzi o przenikanie do serca katolicyzmu tendencji i idei rewolucyjnych powszechnie już panujących w sferze doczesnej pod szyldem „nowoczesności”.

K
atolicy są gorsi od swoich przeciwników po prostu dlatego, że jeszcze nie zaakceptowali tej wielkiej rewolucji [czyli rewolucji francuskiej roku 1789], która dała początek nowemu społeczeństwu i nowemu życiu ludów – głosił w roku 1886 Charles de Montalembert, przedstawiciel liberalnego katolicyzmu.

Nasza religijna postawa oznacza po prostu bycie chrześcijanami i katolikami żyjącymi w harmonii z duchem czasu.
(…) W naszym stuleciu staraliśmy się mówić jego językiem i myśleć jego myślą – tak z kolei usprawiedliwiał się Ernesto Buonaiuti po mocnym potępieniu modernizmu przez św. Piusa X w roku 1907.

Ludzkość jest popychana nieodpartym ruchem naprzód
(…) Proces historyczny jest wewnętrznie nieodwracalny (…) Musimy uznać i przyjąć prawdy ukryte w tym procesie – pisał w roku 1947 Jacques Mari­tain, filozof „lewicowego skrzydła” Akcji Katolickiej.
 
Kościół a nowoczesność

Progresiści wszystkich epok, poruszeni gorączkową żądzą nowości ukazaną przez Leona XIII w pierwszym zdaniu encykliki Rerum novarum, tłumaczyli swe stanowisko pragnieniem wyjścia naprzeciw powszechnym w świecie tendencjom, by dostosować Kościół do nowych czasów...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Dusze małe zajmują się w modlitwie tylko swoimi ciasnymi, osobistymi interesami. Inne wciągają w obręb modlitwy swoich krewnych, przyjaciół, wspólne interesy rodzinne. To już nieco więcej. To, że modlimy się za siebie, to sprawa potrzeby, ale żeby modlić się za innych, do tego trzeba mieć serce otwarte, pełne miłości.

 
 

1793 – powstańcy wandejscy (Wielka Armia Katolicka i Królewska) w bitwie pod Entrames pokonali wojska Republiki Francuskiej. Armia katolicka dowodzona przez młodego markiza Henryka de Rochejacquelin, ruszyła w kierunku Paryża. W pobliżu Majenny doszło do zwycięskiej bitwy z podwładnymi gen. Franciszka Józefa Westermanna.

 

Furia mentalnych faszystów spod znaku czerwonego  pioruna w kształcie hitlerowskiej „runy sieg” skierowała się przeciw Kościołowi. Od niedzieli ze wszystkich stron kraju spływają informacje o napadanych, profanowanych lub dewastowanych świątyniach. Także od niedzieli rozpoczęła się spontaniczna akcja pilnowania świątyń. Czas rozszerzyć działania obronne na wszystkie parafie!

 

Liturgie bożonarodzeniowe papieża Franciszka w Watykanie będą w tym roku sprawowane bez udziału wiernych – podaje agencja CNA. Oficjalnie przyczyną jest kryzys związany z pandemią koronawirusa.

 

Grupa młodych osób, głównie ze środowisk narodowych oraz warszawscy kibice obronili kościół na stołecznym Placu Trzech Krzyży przed agresją lewicowej tłuszczy. Policja, która podczas niedawnej demonstracji „covidosceptyków” wykazała się energiczną interwencją i zdecydowaniem, wobec napastliwego tłumu prezentowała ogromną powściągliwość.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.