DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Julio Loredo

Piękno i nowoczesność - związek jakże konfliktowy


Nawet pobieżna analiza błędów i herezji, które ciężko dotknęły Kościół w ciągu ostatnich dwustu lat – od katolicyzmu liberalnego do katokomunizmu – ujawnia stałą cechę. Zawsze chodzi o przenikanie do serca katolicyzmu tendencji i idei rewolucyjnych powszechnie już panujących w sferze doczesnej pod szyldem „nowoczesności”.

K
atolicy są gorsi od swoich przeciwników po prostu dlatego, że jeszcze nie zaakceptowali tej wielkiej rewolucji [czyli rewolucji francuskiej roku 1789], która dała początek nowemu społeczeństwu i nowemu życiu ludów – głosił w roku 1886 Charles de Montalembert, przedstawiciel liberalnego katolicyzmu.

Nasza religijna postawa oznacza po prostu bycie chrześcijanami i katolikami żyjącymi w harmonii z duchem czasu.
(…) W naszym stuleciu staraliśmy się mówić jego językiem i myśleć jego myślą – tak z kolei usprawiedliwiał się Ernesto Buonaiuti po mocnym potępieniu modernizmu przez św. Piusa X w roku 1907.

Ludzkość jest popychana nieodpartym ruchem naprzód
(…) Proces historyczny jest wewnętrznie nieodwracalny (…) Musimy uznać i przyjąć prawdy ukryte w tym procesie – pisał w roku 1947 Jacques Mari­tain, filozof „lewicowego skrzydła” Akcji Katolickiej.
 
Kościół a nowoczesność

Progresiści wszystkich epok, poruszeni gorączkową żądzą nowości ukazaną przez Leona XIII w pierwszym zdaniu encykliki Rerum novarum, tłumaczyli swe stanowisko pragnieniem wyjścia naprzeciw powszechnym w świecie tendencjom, by dostosować Kościół do nowych czasów...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Akademia Francuska (Académie Française) zdecydowała o feminizacji nazw  niektórych zawodów. Dość często używane przez zwolenników lewicy formy żeńskie niektórych funkcji, często brutalnie raniące uszy, stosowane są także w języku polskim. We Francji nad formami językowymi czuwa jednak jedna z najstarszych instytucji tego kraju – Akademia. Teraz i ona ugina się pod naporem politycznej poprawności.

 
 

W obliczu dominacji konserwatystów w składzie Sądu Najwyższego przez Stany Zjednoczone przechodzi proaborcyjny kontratak Demokratów. Jego przejawem są libertyńskie przepisy uchwalone w Nowym Jorku. Obawy budzą też radykalnie proaborcyjne poglądy kandydatów do dominacji prezydenckiej z Partii Demokratycznej. Jednym z nich jest Bernie Sanders.

 

 

Granica politycznej poprawności w Niemczech została ponownie przekroczona. Lewicowi politycy z partii „Zielonych” dokonali osobliwej interpretacji imigranckiego paktu z Marrakeszu i chcą przyjmować jako uchodźców tylko osoby niewykształcone. Tak podpowiada im poczucie globalnej sprawiedliwości.

 

Modlitwa i milczenie. W taki sposób katolicy zebrani na placu św. Sylwestra w Rzymie protestowali przeciwko skandalowi nadużyć seksualnych w Kościele. Swoim działaniem chcieli podkreślić, że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem. Czy ich głos zostanie dostrzeżony?

 

„Pan ambasador usłyszał, jacy ludzie ponieśli śmierć w wyniku wyroku wydanego przez Stefana Michnika. Miałem poczucie, że ambasador był poruszony sekwencją zbrodni Michnika, którą przedstawiłem” – powiedział wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.