DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Pięćdziesięciolecie pewnego porozumienia


 Jako świeżego przybysza do Wrocławia w połowie lat siedemdziesiątych minionego stulecia zdziwił mnie niepomiernie wystawiony staraniem tamtejszego Komitetu Wojewódzkiego PZPR granitowy pomnik papieża Jana XXIII, dziś liczonego w poczet błogosławionych. Zlokalizowany na Ostrowie Tumskim, w samym sercu historycznego miasta – zwracał ów artefakt uwagę nie tylko absurdalną szpetotą (notabene rzeźbiarka, Ludwika Nitschowa była autorką przedwojennej wersji warszawskiej Syreny), ale i nieodpartym surrealizmem sytuacyjnym. Choć bowiem jeszcze nieletni i jak zresztą ogół polskiej inteligencji bezkrytycznie „zmodernizowany” katolik orientowałem się jednak, że to najprawdopodobniej jedyny pomnik, jaki następcy Świętego Piotra wystawili komuniści. Dziś – całe lata i parę lektur później – pojmuję, jak bardzo z ich punktu widzenia zasłużenie. Trudno wszak zaprzeczyć, że to za tego właśnie pontyfikatu w konfrontacji z komunizmem – jak oględnie konstatuje historyk Sławomir Cenckiewicz – Kościół stracił zapał.

W szóstej dekadzie XX wieku powody, by oczekiwać jasnej artykulacji sprzeciwu i potępienia zbrodniczej ideologii i praktyki komunizmu, były ewidentne – ofiary dało się liczyć w dziesiątkach milionów, a pierwszymi ofiarami komunistów, gdziekolwiek przejmowali oni władzę, byli ludzie wierzący. Szło więc o to, czy mający się rozpocząć Sobór Watykański II powtórzy expressis verbis choćby to, co ćwierć wieku wcześniej wyraził Pius XI w encyklice Divini Redemptoris, czyli O bezbożnym komunizmie. By temu zapobiec, Moskwa podjęła szereg działań, których ukoronowaniem było osławione, nieformalne porozumienie zawarte w sierpniu 1962 roku w Metzu, stolicy Lotaryngii.

Pół wieku po tych zdarzeniach wciąż brak oficjalnych dokumentów, są jednak świadkowie historii, których relacji nie sposób lekceważyć. Oto ówczesny biskup Metzu, Paul Joseph Schmitt ledwie kilka miesięcy później w wywiadzie prasowym pochwalił się: To właśnie u nas odbyło się „tajne” spotkanie kardynała Tisserant z arcybiskupem Nikodemem. Spotkanie odbyło się u ojca Lagarde, kapelana Małych Sióstr Ubogich w Borny [na przedmieściach Metzu]. Wówczas po raz pierwszy wspomniano o przyjeździe przedstawicieli rosyjskiej Cerkwi. Po tym spotkaniu warunki obecności obserwatorów ze strony rosyjskiej ustalił kardynał Willebrands, współpracujący z kardynałem Bea. Arcybiskup Nikodem zgodził się na wysłanie do Moskwy oficjalnego zaproszenia z gwarancją apolityczności soboru.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Tajemny testament Soboru Watykańskiego II stał się publiczny i oficjalny. 20 października 2019 roku w Katakumbach Domitylli uroczyście odnowiono „Pakt dla ubogiego sługi Kościoła”, zgodnie z warunkami określonymi 16 listopada 1965 roku w tym samym miejscu przez czterdziestu dwóch ojców soboru, na parę tygodni przed zakończeniem zgromadzenia soborowego.

 
 

To kolejna próba uznania aborcji za prawo człowieka i narzucenia państwom przymusu wprowadzenia edukacji seksualnej. Dojdzie do niej w listopadzie podczas szczytu ONZ w Nairobi. Organizatorzy wydarzenia nie dopuścili do udziału w nim niemal żadnej organizacji stającej w obronie życia i rodziny. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do premiera rządu RP z apelem o wyrażenie sprzeciwu wobec tego typu działań godzących w podstawy ustrojowe Polski i prawo międzynarodowe.

 

Aktywiści LGBT chcą przeprowadzić w polskich szkołach kolejną edycję „tęczowego piątku”. W związku z planowanym wydarzeniem istnieją uzasadnione obawy, że w licznych placówkach edukacyjnych na terenie kraju dojdzie do próby homoseksualnej deprawacji dzieci i młodzieży. Możemy jednak powiedzieć „STOP” indoktrynacji i sianiu zgorszenia ukrytego pod frazesami o tolerancji i równości.

 

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ – informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” – przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

 

W ostatnich tygodniach wybuchły masowe protesty w Libanie, Hiszpanii, Chile, Ekwadorze i Boliwii. Od wielu miesięcy demonstrują mieszkańcy Hongkongu i Wenezueli. Burzą się obywatele Egiptu oraz Algierii. Mimo że wszystkie te protesty są różne – z odrębnymi przyczynami, metodami i celami – istnieją pewne wspólne kwestie, które je łączą – sugeruje brytyjska stacja BBC.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.