DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Pięćdziesięciolecie pewnego porozumienia


 Jako świeżego przybysza do Wrocławia w połowie lat siedemdziesiątych minionego stulecia zdziwił mnie niepomiernie wystawiony staraniem tamtejszego Komitetu Wojewódzkiego PZPR granitowy pomnik papieża Jana XXIII, dziś liczonego w poczet błogosławionych. Zlokalizowany na Ostrowie Tumskim, w samym sercu historycznego miasta – zwracał ów artefakt uwagę nie tylko absurdalną szpetotą (notabene rzeźbiarka, Ludwika Nitschowa była autorką przedwojennej wersji warszawskiej Syreny), ale i nieodpartym surrealizmem sytuacyjnym. Choć bowiem jeszcze nieletni i jak zresztą ogół polskiej inteligencji bezkrytycznie „zmodernizowany” katolik orientowałem się jednak, że to najprawdopodobniej jedyny pomnik, jaki następcy Świętego Piotra wystawili komuniści. Dziś – całe lata i parę lektur później – pojmuję, jak bardzo z ich punktu widzenia zasłużenie. Trudno wszak zaprzeczyć, że to za tego właśnie pontyfikatu w konfrontacji z komunizmem – jak oględnie konstatuje historyk Sławomir Cenckiewicz – Kościół stracił zapał.

W szóstej dekadzie XX wieku powody, by oczekiwać jasnej artykulacji sprzeciwu i potępienia zbrodniczej ideologii i praktyki komunizmu, były ewidentne – ofiary dało się liczyć w dziesiątkach milionów, a pierwszymi ofiarami komunistów, gdziekolwiek przejmowali oni władzę, byli ludzie wierzący. Szło więc o to, czy mający się rozpocząć Sobór Watykański II powtórzy expressis verbis choćby to, co ćwierć wieku wcześniej wyraził Pius XI w encyklice Divini Redemptoris, czyli O bezbożnym komunizmie. By temu zapobiec, Moskwa podjęła szereg działań, których ukoronowaniem było osławione, nieformalne porozumienie zawarte w sierpniu 1962 roku w Metzu, stolicy Lotaryngii.

Pół wieku po tych zdarzeniach wciąż brak oficjalnych dokumentów, są jednak świadkowie historii, których relacji nie sposób lekceważyć. Oto ówczesny biskup Metzu, Paul Joseph Schmitt ledwie kilka miesięcy później w wywiadzie prasowym pochwalił się: To właśnie u nas odbyło się „tajne” spotkanie kardynała Tisserant z arcybiskupem Nikodemem. Spotkanie odbyło się u ojca Lagarde, kapelana Małych Sióstr Ubogich w Borny [na przedmieściach Metzu]. Wówczas po raz pierwszy wspomniano o przyjeździe przedstawicieli rosyjskiej Cerkwi. Po tym spotkaniu warunki obecności obserwatorów ze strony rosyjskiej ustalił kardynał Willebrands, współpracujący z kardynałem Bea. Arcybiskup Nikodem zgodził się na wysłanie do Moskwy oficjalnego zaproszenia z gwarancją apolityczności soboru.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jeżeli wspólnota międzynarodowa nie pospieszy z natychmiastową pomocą, w ciągu najbliższych czterech lat przymusowa migracja może doprowadzić do zmniejszenia liczby chrześcijan w Iraku o 80 procent – alarmuje w specjalnym raporcie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dokument analizuje zagrożenia, przed którymi stają chrześcijanie iraccy powracający do swoich domów.

 
 

Cena uncji złota przekroczyła próg 1800 dolarów amerykańskich, a wiele osób twierdzi, że pobicie historycznego rekordu z września roku 2011 znajduje się w zasięgu ręki. Wtedy 31,1 gram czystego kruszcu wyceniano na 1920 dolarów. Dziś natomiast można spotkać się z opiniami sugerującymi „złamanie” przez surowiec psychologicznej granicy 2000 USD. Wszystko z powodu działań banków centralnych w wielu krajach świata.

 

Narracja o powstałym spontanicznie z inicjatywy trzech osób antyrasistowskim ruchu społecznym to bajka dla grzecznych i nieświadomych politycznie dzieci. Black Lives Matter – przemyślane rewolucyjne narzędzie, za którym stoją miliony dolarów, tylko wykorzystuje problem rasizmu jako przykrywkę dla osiągnięcia zupełnie innego celu.

 

Pierwsze analizy zdalnego nauczania jednoznacznie pokazują, że nauka na odległość nie wpływa najlepiej na dobrostan psychiczny jego uczestników.

 

Justin Trudeau ogłosił 6 lipca, że stanowisko kanadyjskiego ambasadora przy ONZ obejmie Bob Rae, dawni lider Partii Liberalnej i premier prowincji Ontario. Decyzja ta ma przykryć dotkliwą porażkę poniesioną przez Trudeau, który starał się dla Kanady o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa. Dotychczasowy ambasador zrezygnował ze stanowiska tłumacząc, że chciałby się skupić na życiu rodzinnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.