DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Pięćdziesięciolecie pewnego porozumienia


 Jako świeżego przybysza do Wrocławia w połowie lat siedemdziesiątych minionego stulecia zdziwił mnie niepomiernie wystawiony staraniem tamtejszego Komitetu Wojewódzkiego PZPR granitowy pomnik papieża Jana XXIII, dziś liczonego w poczet błogosławionych. Zlokalizowany na Ostrowie Tumskim, w samym sercu historycznego miasta – zwracał ów artefakt uwagę nie tylko absurdalną szpetotą (notabene rzeźbiarka, Ludwika Nitschowa była autorką przedwojennej wersji warszawskiej Syreny), ale i nieodpartym surrealizmem sytuacyjnym. Choć bowiem jeszcze nieletni i jak zresztą ogół polskiej inteligencji bezkrytycznie „zmodernizowany” katolik orientowałem się jednak, że to najprawdopodobniej jedyny pomnik, jaki następcy Świętego Piotra wystawili komuniści. Dziś – całe lata i parę lektur później – pojmuję, jak bardzo z ich punktu widzenia zasłużenie. Trudno wszak zaprzeczyć, że to za tego właśnie pontyfikatu w konfrontacji z komunizmem – jak oględnie konstatuje historyk Sławomir Cenckiewicz – Kościół stracił zapał.

W szóstej dekadzie XX wieku powody, by oczekiwać jasnej artykulacji sprzeciwu i potępienia zbrodniczej ideologii i praktyki komunizmu, były ewidentne – ofiary dało się liczyć w dziesiątkach milionów, a pierwszymi ofiarami komunistów, gdziekolwiek przejmowali oni władzę, byli ludzie wierzący. Szło więc o to, czy mający się rozpocząć Sobór Watykański II powtórzy expressis verbis choćby to, co ćwierć wieku wcześniej wyraził Pius XI w encyklice Divini Redemptoris, czyli O bezbożnym komunizmie. By temu zapobiec, Moskwa podjęła szereg działań, których ukoronowaniem było osławione, nieformalne porozumienie zawarte w sierpniu 1962 roku w Metzu, stolicy Lotaryngii.

Pół wieku po tych zdarzeniach wciąż brak oficjalnych dokumentów, są jednak świadkowie historii, których relacji nie sposób lekceważyć. Oto ówczesny biskup Metzu, Paul Joseph Schmitt ledwie kilka miesięcy później w wywiadzie prasowym pochwalił się: To właśnie u nas odbyło się „tajne” spotkanie kardynała Tisserant z arcybiskupem Nikodemem. Spotkanie odbyło się u ojca Lagarde, kapelana Małych Sióstr Ubogich w Borny [na przedmieściach Metzu]. Wówczas po raz pierwszy wspomniano o przyjeździe przedstawicieli rosyjskiej Cerkwi. Po tym spotkaniu warunki obecności obserwatorów ze strony rosyjskiej ustalił kardynał Willebrands, współpracujący z kardynałem Bea. Arcybiskup Nikodem zgodził się na wysłanie do Moskwy oficjalnego zaproszenia z gwarancją apolityczności soboru.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 
 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.

 

„Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance” – poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.

 

963 osoby zostały aresztowane w stolicy Wielkiej Brytanii w związku z przedłużającymi się protestami na rzecz wzmocnienia wysiłków w walce ze zmianami klimatycznymi. Protestujący domagając się od rządu bardziej stanowczych działań, sparaliżowali centrum miasta. Czterdziestu osobom postawiono zarzuty.

 

Chińscy katolicy protestują przeciwko „nagłym zniknięciom” księży oraz domagają się powrotu do świątyń, w których służyli od lat. Zacieśnia się pętla jaką pekińskie władze zaciskają wokół katolików należących do tzw. „Kościoła podziemnego”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.