DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Pięćdziesięciolecie pewnego porozumienia


 Jako świeżego przybysza do Wrocławia w połowie lat siedemdziesiątych minionego stulecia zdziwił mnie niepomiernie wystawiony staraniem tamtejszego Komitetu Wojewódzkiego PZPR granitowy pomnik papieża Jana XXIII, dziś liczonego w poczet błogosławionych. Zlokalizowany na Ostrowie Tumskim, w samym sercu historycznego miasta – zwracał ów artefakt uwagę nie tylko absurdalną szpetotą (notabene rzeźbiarka, Ludwika Nitschowa była autorką przedwojennej wersji warszawskiej Syreny), ale i nieodpartym surrealizmem sytuacyjnym. Choć bowiem jeszcze nieletni i jak zresztą ogół polskiej inteligencji bezkrytycznie „zmodernizowany” katolik orientowałem się jednak, że to najprawdopodobniej jedyny pomnik, jaki następcy Świętego Piotra wystawili komuniści. Dziś – całe lata i parę lektur później – pojmuję, jak bardzo z ich punktu widzenia zasłużenie. Trudno wszak zaprzeczyć, że to za tego właśnie pontyfikatu w konfrontacji z komunizmem – jak oględnie konstatuje historyk Sławomir Cenckiewicz – Kościół stracił zapał.

W szóstej dekadzie XX wieku powody, by oczekiwać jasnej artykulacji sprzeciwu i potępienia zbrodniczej ideologii i praktyki komunizmu, były ewidentne – ofiary dało się liczyć w dziesiątkach milionów, a pierwszymi ofiarami komunistów, gdziekolwiek przejmowali oni władzę, byli ludzie wierzący. Szło więc o to, czy mający się rozpocząć Sobór Watykański II powtórzy expressis verbis choćby to, co ćwierć wieku wcześniej wyraził Pius XI w encyklice Divini Redemptoris, czyli O bezbożnym komunizmie. By temu zapobiec, Moskwa podjęła szereg działań, których ukoronowaniem było osławione, nieformalne porozumienie zawarte w sierpniu 1962 roku w Metzu, stolicy Lotaryngii.

Pół wieku po tych zdarzeniach wciąż brak oficjalnych dokumentów, są jednak świadkowie historii, których relacji nie sposób lekceważyć. Oto ówczesny biskup Metzu, Paul Joseph Schmitt ledwie kilka miesięcy później w wywiadzie prasowym pochwalił się: To właśnie u nas odbyło się „tajne” spotkanie kardynała Tisserant z arcybiskupem Nikodemem. Spotkanie odbyło się u ojca Lagarde, kapelana Małych Sióstr Ubogich w Borny [na przedmieściach Metzu]. Wówczas po raz pierwszy wspomniano o przyjeździe przedstawicieli rosyjskiej Cerkwi. Po tym spotkaniu warunki obecności obserwatorów ze strony rosyjskiej ustalił kardynał Willebrands, współpracujący z kardynałem Bea. Arcybiskup Nikodem zgodził się na wysłanie do Moskwy oficjalnego zaproszenia z gwarancją apolityczności soboru.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Komisja Europejska chce się spotkać z przedstawicielami polskich władz w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej – poinformowało RMF FM. Pismo w tej sprawie zostało wysłane przez przedstawicieli Komisji Europejskiej do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 
 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 

W galerii handlowej „Gorodok” znajdującej się w centrum Kijowa wyświetlono gigantycznych rozmiarów swastykę. Dyrekcja galerii przekonuje, że doszło do ataku hakerskiego i przeprasza za incydent. Samo centrum handlowe mieści się przy ulicy Stepana Bandery.

 

„Uzdrowienie sytuacji w Kościele w związku z nadużyciami seksualnymi kapłanów – wymaga czegoś więcej niż skruchy” – pisze ks. Jerry Pokorsky. Kapłan z Arlington, księgowy z wykształcenia i zarazem teolog moralny, założyciel dwóch organizacji - CREDO i Adormeus, przekonuje że właśnie teraz biskupi mogą przywrócić „normalność” w Kościele, odrzucając wszelkie błędy liturgiczne, formacyjne i katechetyczne, które wdarły się po Soborze Watykańskim II.

 

Straszenie nas Polexitem przez liberalnych komentatorów nie ma większego sensu. Przecież Europa zmienia się dynamicznie na naszych oczach krocząc najprawdopodobniej w kierunku upadku. Czy wyjdziemy z niej, czy ona wyjdzie z nas i czy pomożemy jej w tym z nowym partnerem, tym razem już nie brytyjskim, a włoskim?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.