DZIŚ JEST:   25   CZERWCA   2019 r.

Św. Wilhelma Opata
Bł. Doroty z Mątowów
 
 
 
 

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” – kolejny etap rewolucji seksualnej

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” – kolejny etap rewolucji seksualnej
REUTERS / FORUM

Książki E.L. James stanowią poważne zagrożenie cielesne i duchowe. Wyznaczyły one niejako nowy trend społecznej akceptacji dla rewolucji seksualnej. By tak się mogło stać, publikację poprzedził oczywiście cały szereg innych wydarzeń w popkulturze, oswajających ludzi z wulgarną seksualizacją – mówi Mathias von Gersdorff z niemieckiego stowarzyszenia Tradycji, Rodziny i Własności.

 

Do niedawna Walentynki kojarzyły się z ckliwym romantyzmem. Obecnie furorę w Polsce robi wulgarny film „na święto zakochanych” – „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. To zwykły zbieg przypadków czy jakiś szerszy proces?

Jak wyjaśnia prof. Plinio Correa de Oliveira w książce pt. „Rewolucja i Kontrrewolucja”, Rewolucja jest jedna i powszechna. I dlatego wszystkie obszary życia społecznego, a także wszystkie obecne działania człowieka, w jakiś sposób pozostają pod wpływem jej ducha.


Skoro powszechna, to dominuje również w kulturze?

Niewątpliwie. Od dłuższego czasu możemy obserwować niebezpieczną radykalizację rewolucji seksualnej w kulturze. Jak się wydaje nie jest to jedynie chwilowa tendencja, ale stale postępujący proces. Praktyki, które do niedawna były uważane za perwersyjne, współcześnie są postrzegane jako normalne. Idzie głównie o sadomasochizm. Przykładami owego trendu są niedawna płyta Rihanny „S&M” (sadomasochizm), której jeden z teledysków nie pozostawia żadnych wątpliwości, iż chodzi o promocję wyuzdania. Pełno w nim biczy czy łańcuchów, a wojenna niemal muzyka towarzysząca obscenicznemu tekstowi nadaje jej charakter proklamacji seksualnej perwersji.


Innym, perwersyjnym produktem popkulturowym był serial „True Blood”, opowiadający o wampirach, którzy w Stanach Zjednoczonych otrzymali prawa obywatelskie. Obok obecnej w serialu oczywistej chrystianofobii, warte uwagi jest również to, co podkreślali zresztą liczni krytycy – owa produkcja aluzyjnie odnosi się do integracji jawnych homoseksualistów w życiu publicznym kraju.


Czy elementem tej radykalizacji jest też książka „Pięćdziesiąt twarzy Greya”? To przecież hit wydawniczy. Kobiety zaczytywały się w niej niemal wszędzie – w autobusach, na przystankach…

To jeden z największych skandali w kulturze ostatnich lat. Książki Angielki E.L. James pojawiły się na rynku w latach 2011 i 2012. Traktują o sadomasochistycznym związku między mężczyzną a kobietą. Seria przygniotła popularnością hit wydawniczy ostatnich lat - Harry’ego Pottera. Rozeszła się wszak w liczbie ponad 70 milionów egzemplarzy! Na marginesie można jeszcze dodać, że pierwszy tom trylogii był jedną z książek sprzedających się najszybciej w historii Wielkiej Brytanii.


Skutek tego zjawiska jest katastrofalny, bo niszczone są bariery psychologiczne, dotąd chroniące przed tego typu horrorami. Trudno wyobrazić sobie bardziej udany postęp rewolucji moralnej – nie sterowanej politycznie, lecz za pomocą dzieł kultury. Naturalnie, zwycięstwo nie przyszło nagle. Kwestia sadomasochizmu pojawiała się na popkulturowym piedestale wielokrotnie w ciągu ostatnich kilku lat. Tym samym utorowana została droga do triumfu „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. Ustanowiono też nowy, szerszy paradygmat „społecznie akceptowalnej” perwersji seksualnej. Sukces „Pięćdziesięciu twarzy Greya” oznacza ciąg tragicznych skutków dla milionów ludzi. Silnie destrukcyjny skutek rewolucji seksualnej, której wyjątkowo wulgarnym wyrazem stała się owa trylogia, to mechanizm postępującego „uprzedmiotowienia” drugiego człowieka.


Na czym ono polega?

Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne w jednej z prac badawczych analizuje poczucie „uprzedmiotowienia”, jako kluczowy proces dla dziewcząt, które uczą się, jak postrzegać i traktować własne ciało. Według nich, „uprzedmiotowione” ciało to przede wszystkim obiekt pożądania. Ingrid Strobl szerzej wyjaśnia tę kwestię w swoim eseju „Jak dziewczyny są przekształcane w obiekty seksualne”, opublikowanym w roku 2012 w numerze niemieckiego magazynu „Psychologie heute”. Zauważa ona, że dziewczęta są przekonane, iż uznanie, postęp i akceptacja mogą być osiągane przede wszystkim dzięki atrakcyjnemu wyglądowi zewnętrznemu. To „uprzedmiotowienie” – jak pisze Strobl – ma „poważne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dziewcząt oraz młodych kobiet. Wpływa także na ich postawy i zachowanie”.

Na inny aspekt rewolucji seksualnej zwrócił z kolei uwagę działając w ruchu komunistycznym austriacki psychoanalitykWilhelm Reich (1897-1957), który już w latach 20. głosił potrzebę szerzenia rewolucji seksualnej, zwłaszcza wśród ludzi młodych, co miało wydatnie przyczynić się do stworzenia społeczeństwa komunistycznego.


Rewolucja seksualna miała istotne skutki społeczno-polityczne…

Tak. To, co dzieje się obecnie – w tym popularność „Pięćdziesięciu twarzy Greya” – to efekt pracy wielu lat. Rewolucja seksualna była propagowana w wielu filmach już w latach 50., a w kolejnej dekadzie jej skutki były już wyraźnie widoczne. Z kolei symbol rewolucji seksualnej, czyli pigułka antykoncepcyjna, w mentalności wielu ludzi rozdzieliła akt seksualny od rozmnażania gatunkowego, tworząc koncepcję „przyjemności bez obciążenia”. Z powodów ideologicznych wśród rewolucjonistów z maja 1968 roku rozpusta poszła tak daleko, że całkowicie zliberalizowano homoseksualizm, pedofilię, sadyzm i tym podobne wynaturzenia.

 


Not. ged
DATA: 2015-02-15 07:55
AUTOR: MATHIAS VON GERSDORFF DLA PCH24.PL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Parafrazując klasyka: we współczesnym upośledzonym zmysłowo świecie normą staje się traktowania szamba za perfumerię.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Niedoczekanie! Trzeba przywrócić indeks :-D
ponad 4 lata temu / Stormer
 
Tzw. postępowe organizacje spłaszczają i sprowadzają temat miłości tylko do ruchów frykcyjnych.
ponad 4 lata temu / marekb54
 
Musimy walczyć ze złem modlitą do Chrystusa Miłosiernego !
ponad 4 lata temu / Romuald
 
Zajmijcie się lepiej Wesołowskim i jemu podobnymi, wygłodniałymi seksualnie "celibantami".
ponad 4 lata temu / Anna
 
Oj przyjdzie kara Boża na ten świat. A plan na teraz to pokuta, pokuta, pokuta. I walka o Chrystusową Polskę!
ponad 4 lata temu / stoLica
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "33924"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.