DZIŚ JEST:   18   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Czwartek
Św. Ryszarda Pampuri
Św. Galdina, biskupa
 
 
 
 

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o święcie Katedry Świętego Piotra

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o święcie Katedry Świętego Piotra
fot. Mattana / wikimedia.commons

22 lutego obchodzimy w Kościele święto Katedry Świętego Piotra. To mało znane święto, jedno z dwóch związanych z pierwszym papieżem, które pozostały w kalendarzu liturgicznym po zmianach dokonanych w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Warto poznać kilka faktów na ten temat.

 

1. Święto „Katedry” nie oznacza święta kościoła

Słowo katedra rozumiemy dziś w Kościele głównie jako budynek sakralny o szczególnie istotnym znaczeniu, jako kościół biskupa diecezjalnego. Innym rozumieniem tego słowa może być też stół wykładowcy akademickiego (zwykle znajdujący się na podwyższeniu), albo uniwersytecka jednostka organizacyjna.

 

Katedra to jednak przede wszystkim szczególne krzesło, na którym zasiada biskup – dziś powiedzielibyśmy raczej „tron”. To od nazwy tego krzesła wzięła się nazwa kościoła katedralnego. 22 lutego obchodzimy więc święto tronu świętego Piotra – pierwszego papieża.


2. Święty Piotr miał dwie katedry

Do roku 1969 Kościół obchodził dwa święta związane z katedrą piotrową: Katedry św. Piotra w Rzymie (18 I) i Katedry św. Piotra w Antiochii (22 II). Po reformie liturgii święta połączono w jedno pod wspólną nazwą: święta Katedry św. Piotra.

 

Według Tradycji Piotr Apostoł miał najpierw założyć swoją stolicę prymasa Kościoła w Antiochii, gdzie przebywał kilka lat, zanim udał do Rzymu. W 1558 roku papież Paweł IV ustalił 18 stycznia jako pamiątkę wstąpienia Piotra na tron rzymski, a 22 lutego na upamiętnienie objęcia stolicy w Antiochii.


3. Tron świętego Piotra wciąż znajduje się w Rzymie

Wszystkim odwiedzającym rzymską Bazylikę świętego Piotra szczególnie zapada w pamięć figura św. Piotra na Katedrze, którą wierni adorują między innymi poprzez dotknięcie stopy pierwszego papieża. W Bazylice znajduje się jednak także prawdziwy tron Apostoła. Do V w. znajdował się on w baptysterium świątyni. Relikwia składa się jedynie z wielu kawałków drewna, spojonych od dawna bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej. W XVII wieku tron zamknięto w potężnej, marmurowej budowli.

 

Tron stale obecny w Bazylice świętego Piotra, w której to liturgię celebruje papież, jest symbolem ciągłości władzy papieskiej. Podkreśla również, że następcą świętego Piotra może być jedynie biskup Rzymu.


4. Świętuje nie tylko Rzym

Początkowo oba święta związane z katedrami świętego Piotra obchodzono w Rzymie, później jednak papież Paweł IV zdecydował o rozszerzeniu obowiązkowego wspomnienia na cały Kościół.

 

Święto przestało być więc wyłącznie aktem wdzięczności Rzymian za to, że Apostoł wyróżnił ich miasto, ale jest też okazją dla wiernych z całego świata by okazać następcom świętego Piotra wyrazy czci.


5. Możesz uzyskać odpust nie jadąc do Rzymu

W dniu w którym Kościół wspomina katedrę świętego Piotra można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami – wystarczy nawiedzić jakikolwiek kościół katedralny i pobożne odmówić tam Modlitwę Pańską i Credo. W Roku Miłosierdzia odpust ten można uzyskać także w innych świątyniach, których wykaz dostępny jest w internecie.

 


malkDATA: 2016-02-22 08:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "41145"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.