DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2020 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Pięć lat temu Benedykt XVI ogłosił swą rezygnację z urzędu papieskiego

Pięć lat temu Benedykt XVI ogłosił swą rezygnację z urzędu papieskiego
REUTERS/Alessandro Bianchi/File Photo

W niedzielę 11 lutego mija pięć lat od ogłoszenia przez papieża Benedykta XVI decyzji o abdykacji z papieskiego urzędu. Ojciec Święty zapowiedział wówczas, że ostatnim dniem jego pontyfikatu będzie 28 luty. Dodał, że pozostałą mu część życia zamierza spędzić w ciszy i modlitwie.

 

Decyzja podjęta przez papieża Benedykta XVI wywołała poruszenie wśród wiernych Kościoła na całym świecie. Podobne zdarzenie nie miało miejsca w najnowszej historii. Ostatnim z papieży, który zdecydował się abdykować z urzędu był Celestyn V, sprawujący władzę w Kościele w XIII wieku.

 

„Jestem świadom tego, że posługa ta z powodu swej natury duchowej musi być pełniona nie tylko poprzez czyny i słowa, ale również nie w mniejszym stopniu przez cierpienie i modlitwę. W dzisiejszym świecie, podlegającym błyskawicznym zmianom i wstrząsanym kwestiami o wielkim znaczeniu dla życia wiary, by zarządzać nawą świętego Piotra i głosić Ewangelię, konieczny jest zarówno wigor ciała, jak i duszy, które w ostatnich miesiącach zmniejszyły się we mnie w taki sposób, że musiałem uznać moją niezdolność do dobrego sprawowania powierzonej mi posługi” – napisał papież Benedykt XVI w swoim oświadczeniu, wygłoszonym 11 lutego 2013 roku.

 

Odkąd pasterska posługa Benedykta XVI dobiegła końca, papież-senior bardzo rzadko pojawia się publicznie. Poza nielicznymi wyjątkami, nie zabiera również głosu na łamach prasy i mediów. W ostatnich dniach wystosował jednak list do redakcji i czytelników „Corriere della Sera”, w którym podkreślił, że „pielgrzymuje do Domu”.

 

„Mogę tylko powiedzieć w tym względzie, że w powolnym słabnięciu sił fizycznych, wewnętrznie pielgrzymuję do Domu. To wielka łaska dla mnie, gdy jestem otoczony, na tym ostatnim odcinku drogi, czasami trochę męczącym, przez tak wielką miłość i dobroć, jakich nie mogłem sobie wyobrazić” – napisał papież-senior.

 

 

Źródło: PCh24.pl, tvn24.pl, KAI

WMa

 

 


DATA: 2018-02-11 12:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pomimo tego, że Go popierałem trzeba rzec prawdę: co to znaczy, że nie dał rady w walce z wilkami? Siły Go opuściły? -jak mówił. A tu Bóg zgotował Mu długie życie i czas na obserwację tego co zrobił. Papież powinien być heroiczny do końca (patrz JP II).
ponad 1 rok temu / ruisdael
 
Nie wyliczajmy daty końca świata, bo tę zna tylko Bóg. Za obydwu papieży należy się modlić, bo to co dzieje się w Kościele jest widać zgodne z planami Ducha Świętego. Ufajmy, a resztę zostawmy Jemu.
ponad 1 rok temu / Dziobak
 
@katka: no właśnie, spokojny. Dla Kościoła chyba jednak lepiej by było, gdyby czasami był gwałtowny na wzór św. Piotra, który w obronie Pana Jezusa odciął ucho słudze arcykapłana. Oczywiście nie jest to zarzut wobec papieża Benedykta, mam nadzieję że "słabe zdrowie" było autentycznym powodem abdykacji.
ponad 1 rok temu / r
 
W zasadzie pytanie zasadnicze jest jedno: czy czas wypełnienia proroctwa "gdy ustąpi ten, który go powstrzymuje" interpretować od czasu rezygnacji papieża Benedykta, czy też od czasu jego przyszłej śmierci. Temat do głębszych rozważań, ja sam mam kilka teorii na ten temat, przy jednej nawet w toku pewnych przemyśleń efektem była konkretna data dzień/miesiąc/rok i o dziwo bardzo wymowne okazały się być w kluczowych do tych wyliczeń czytania na dany dzień (z nowego kalendarza). Celowo nie podaję tej wyjątkowo nieprofesjonalnej teorii, bo nie przywiązuję nawet do niej żadnej wagi, ale ten przytoczony wers w zasadzie na 99% realizuje się na naszych oczach. Zgadzam się też co do tego, że to właśnie papież Benedykt i garstka wiernych Pasterzy Kościoła są tymi kroczącymi przez zrujnowane miasto. Niech to wybrzmi głośno w duszy każdego duchownego, a szczególnie każdego następcy apostołów, bowiem istnieje olbrzymia doza prawdopodobieństwa, że akt ten będzie od nich wymagany.
ponad 1 rok temu / incuss
 
Nie powinien był rezygnować. Był właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Jako bliski współpracownik Jan Pawła II był bliski również memu sercu. Ciepły, spokojny, pobożny. Żyj długo Benedykcie. Polska o Tobie pamięta.
ponad 1 rok temu / katka
 
Mam wrażenie, że nie Franciszek , ale włąśnie Benedykt XVI jest tym papieżem z III tajemnicy fatimskiej idącym przez zrujnowane miasto i mającym zginąć na górze pod Krzyżem.
ponad 1 rok temu / td
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.