DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 50  >   KRZYŻOWIEC XX WIEKU

Pięć argumentów przeciwko równości. W rocznicę śmierci profesora Plinia Correi de Oliveira

Pięć argumentów przeciwko równości. W rocznicę śmierci profesora Plinia Correi de Oliveira
Plinio Corrêa de Oliveira

Każda epoka ma swój mit założycielski – legendę odzwierciedlającą ukryty za nią Zeitgeist, czyli ducha tych konkretnych czasów. Współczesny Zachód żyje w cieniu mitu „równości”.

 

Wszystkie dzisiejsze instytucje polityczne i społeczne świata zachodniego opierają się na założeniu, że wszyscy ludzie zasadniczo są równi, a jakakolwiek nierówność w świecie realnym jest nienormalna sama w sobie i wymaga obowiązkowej poprawy. Kwestia zatrudnienia (i zwalniania z pracy), wstęp na wyższe uczelnie, a nawet nasze struktury językowe – wszystko to podlega zasadom egalitaryzmu. Bojowników równości ubóstwia się jako świętych racjonalizmu, a ich przeciwników – demonizuje jako ciemnych, prowincjonalnych prostaków i awanturniczych wichrzycieli. Ostatecznie jednak niektórzy zawsze są równiejsi niż inni…

 

Bóg ufundował świat na nierówności. Święty Tomasz z Akwinu wyjaśnia, że przyczyny, dla których stworzył On wszystko jako nierówne, charakteryzuje głęboka mądrość. Oto ogólny zarys argumentacji Doktora Anielskiego:

 

I – Nierówność stworzeń jest dobra, ponieważ czyni świat lustrzanym odbiciem Stwórcy

 

Każdy rzemieślnik musi mieć przed sobą model. Wzorzec taki może być albo zewnętrzny – jak na przykład osoba, przedmiot czy krajobraz – albo wewnętrzny, to znaczy wytworzony w umyśle przy użyciu kombinacji kolorów, kształtów czy dźwięków.

 

Przed stworzeniem nie było niczego. Dlatego Bóg nie mając modelu, który by Go inspirował do pracy twórczej, musiał wziąć za wzorzec samego siebie. Wyszedłszy zatem z ogólnego założenia, iż skutek odzwierciedla przyczynę, a ściślej biorąc: dzieło odzwierciedla autora, musimy dojść do wniosku, że stworzenie odzwierciedla Stwórcę.

 

Jednakże, choć Bóg jest nieskończony, żadna spośród stworzonych istot, jakkolwiek wspaniała, nie jest w stanie sama adekwatnie oddać nieskończonej doskonałości Boga; ponieważ żadne stworzenie nie może stanowić pełnego odbicia Boga, a jedynie częściowe. Dlatego, aby oddać nieskończoność Stwórcy, bezwzględnie musi istnieć wiele nierównych sobie istot. Im większa różnorodność stworzenia, tym większą doskonałość Boga odbija. Nierówność stworzenia jest więc niezbędna, aby wszechświat mógł odzwierciedlać swego Stwórcę.

 

II – Nierówność stworzeń jest dobra, ponieważ świat nie byłby doskonały, gdyby odzwierciedlał tylko jeden stopień doskonałości

 

Boża Mądrość ustanowiła różnice pomiędzy rzeczami, aby zwiększyć doskonałość – żeby każda istota odbijała pewien stopień lub aspekt Boskiej doskonałości.

 

Z tego powodu stworzenia są uporządkowane według stopnia. W hierarchii stworzeń nie ma nierówności nagłych ani nieproporcjonalnych. Nierówności zawsze pojawiają się w niewielkim stopniu i rosną w miarę doskonalenia się istot. Im doskonalsze stworzenia, tym większe nierówności między nimi; im mniej doskonałe, tym nierówności mniejsze.

 

Stąd złożone organizmy są doskonalsze od prostych żyjątek; rośliny są doskonalsze od minerałów, zwierzęta są doskonalsze od roślin, a ludzie doskonalsi od wszystkich zwierząt. Aniołowie zaś – jako czyste duchy – są doskonalsi niż ludzie. A w obrębie każdego z rodzajów stworzenia występują gatunki doskonalsze od innych.

Zatem nierówność jest dobra, ponieważ świat nie byłby w pełni doskonały, gdyby odbijał tylko jeden stopień doskonałości.

 

III – Nierówność stworzeń jest dobra, ponieważ ukazuje potęgę Stwórcy

 

Artysta jest tak wspaniały, jak jego moc twórcza. Zatem na przykład wyrzeźbienie dwudziestu kopii tego samego posągu Juliusza Cezara dowodzi mniejszej mocy twórczej niż wyrzeźbienie dwudziestu różnych posągów Juliusza Cezara. A jeszcze większej kreatywności artysta dowodzi, kiedy rzeźbi dwadzieścia posągów zupełnie różnych osób.

 

Zatem im większa nierówność w stworzonych dziełach, tym dobitniej ukazują one moc twórczą ich autora. Dlatego nierówność stworzeń jest niezbędna dla pokazania potęgi Stwórcy – albowiem im bardziej zróżnicowane są stworzenia, tym bardziej przejawia się potęga Boga.

 

IV – Nierówność stworzeń jest dobra, ponieważ poprzez porządek czyni świat obrazem Mądrości Boga

 

Każde inteligentne stworzenie działa w sposób uporządkowany. Bóg jest nieskończenie inteligentny, zatem czyni wszystko w sposób nieskończenie uporządkowany. Dlatego Apostoł mówi: Quae a Deo sunt, ordinata sunt (Rz 13, 1).

 

Skoro Bóg stworzył wszystko w sposób uporządkowany, to znaczy, że stworzył wszystko jako nierówne, ponieważ tylko nierówne rzeczy można uporządkować. Na przykład, nie można ułożyć piętnastu groszy wybitych tego samego dnia w porządku chronologicznym.

 

Stopień uporządkowania odbija stopień inteligencji porządkującego. Dlatego osoba mało inteligentna układa książki na półce według ich wielkości i kolorów, a osoba inteligentna ustawia je tematycznie. Porządek świata jest obrazem nieskończonej inteligencji Boga, czyli Jego nieskończonej mądrości.

 

V – Nierówność stworzeń jest dobra, ponieważ umożliwia istnienie harmonii w świecie

 

Bóg ustanowił stworzenie jako kosmos, to jest system uporządkowany i harmonijny, a nie jako chaos, czyli początkowy, bezkształtny stan wszechświata.

 

Z tego powodu postanowił On, że wszystkie różne elementy kosmosu mają być raczej uporządkowane niż obce lub heterogeniczne względem siebie. Tworzą bowiem harmonijny zespół. Gdyby Bóg stworzył absolutnie równe istoty, nie mogłyby one zostać uporządkowane, a zatem w świecie nie byłoby harmonii.

 

Kontrast i gradacja pomiędzy stworzeniami umożliwia bliższe wyobrażenie sobie doskonałości Boga. Zróżnicowanie pomiędzy stworzonymi bytami daje taki sam efekt jak harmonijne połączenie nut basowych i sopranowych czy też pauz i dźwięków w muzyce bądź cieni i kolorów w malarstwie.

Piękno tęczy jest możliwe tylko dzięki harmonijnej nierówności jej kolorów, a ta harmonia czyni tęczę piękniejszą jako całość niż gdyby każdy z kolorów rozpatrywać osobno. Prawda ta odnosi się do wszystkich stworzeń, od bezkształtnych piasków do najbardziej złożonych organizmów łącznie z człowiekiem i jeszcze wyżej – aż po świat aniołów.

 

Święty Tomasz wyjaśnia w Summa contra gentiles (Księga 11, rozdział XLV), że stworzywszy każdą rzecz, Bóg mówił, iż jest dobra; ale patrząc na grupę stworzeń, stwierdził, że są bardzo dobre (Rdz 1, 31), czyli doskonałe.

 

Harmonia grupy nadaje światu dobro i piękno większe niż w przypadku pojedynczej istoty. Dlatego właśnie nierówność stworzeń jest dobra, ponieważ umożliwia istnienie harmonii w świecie.

 

 

Artykuł został opublikowany w 50 numerze magazynu "Polonia Christiana"

 

 

 

 

Współczesny świat pełen jest zjawisk niepokojących. Zło wdziera się do wszystkich dziedzin ludzkiego życia, zarówno prywatnego jak i społecznego. Dlaczego tak się dzieje? Kto za to opowiada? Czy Kościół przetrwa kryzys? Na te pytania już od połowy XX wieku odpowiadał prof. Plinio Correa de Oliveira.

 

 

 

Zobacz także:

 

Rewolucja i kontrrewolucja

 

Rewolucja i kontrrewolucja

 

Krzyżowiec XX wieku

 

Krzyżowiec XX wieku

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@nederlanden Dobrze napisałeś. @Antoni M. A w obecnym społeczeństwie jakoś nie ma hierarchii i nikt problemu nie odczuwa z tego powodu
ponad 2 lata temu / trooper
 
Egalitaryzm to bolszewicka idea, która doprowadziła do śmierci milionów ludzi. Hierarchia jest rzeczą naturalną. Powstaje ona spontanicznie. Również wśród zwierząt.
ponad 2 lata temu / Antoni M.
 
Bóg stworzył ludzi równymi przez miłość lecz różnorodnymi przez doskonałość. Tylko różnorodność doskonałości utrzymuje jedność miłości. Nierówność jest tu nieszczęśliwym słowem. Różnorodność bowiem jest tą cechą która pozwala działać miłości wielokierunkowo z tą samą jakością. Miłość jest prawdziwa jeśli ma jedną jakość. Jakość zaś nie mierzy się intensywnością. Podsumowując jedna doskonałość miłuje inną doskonałość z tego powodu, że nie ma nic w sobie z miłowanej doskonałości a miłuje nie ze względu na brak lecz ze względu na dopełnienie.
ponad 2 lata temu / nederlanden
 
Chyba tutaj komuś pomyliły się pojęcia równość, różność i różnorodność. Jak ktoś chce zobaczyć nierówność to system kastowy w Indiach jest tego świetnym przykładem.
ponad 2 lata temu / trooper
 
@Stormer - równość Boga do ludzi polega na równej miłości Boga do każdego z nas. To jest prawdziwa równość: Bóg kocha tak samo mocno mnie, Ciebie, bogatego, żebraka, lekarza, kierowcę, profesora, prostaczka, Białorusina, Szwajcara, sportowca, niepełnosprawnego, wierzącego, ateistę, itd. itp. Ale trzeba pamiętać, że nierówności występują między ludźmi, bo bogaty żyje inaczej niż biedny,lekarz wykonuje inną pracę niż kierowca, profesor ma inną wiedzę niż prosty człowiek, Białorusin ma inne szanse niż Szwajcar, sportowiec jest bardziej sprawny od niepełnosprawnego, wierzący wierzy w Boga w przeciwieństwie do ateisty. Tu na ziemi dla nas ludzi są różnice i nic tego nie zmieni. Jedynie miłość Boga nie widzi różnic. Pozdrawiam
ponad 2 lata temu / Bartosz Taplar
 
Przypisywanie Bogu stworzenie nierówności wśród ludzi jest czystym absurdem ocierającym się o bluźnierstwo.
ponad 2 lata temu / Stormer
 
 

Źle wychowują rodzice, obiecując kapryśnemu dziecku, cukierek, lalkę, niedźwiadka, zabawkę… i nie wiem co jeszcze, byle tylko było posłuszne. Nie, to nie jest posłuszeństwo, to - handel! Posłuszeństwo polega na spełnieniu rozkazu, dlatego, że w rozkazującym widzi się samego Boga: dziecko w rodzicach, uczeń w nauczycielu, lub w osobie majstra, obywatel we władzy państwowej. Tak, albo od Boga pochodzi wszelka władza, więc i rodzicielska, albo w ogóle nie istnieje!

 
 

1919 - Ignacy Jan Paderewski objął stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Sławny kompozytor, związany politycznie z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, zastąpił na tym stanowisku socjalistę Jędrzeja Moraczewskiego.

 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Kard. Dolan podziękował Joe Bidenowi za stanowczy sprzeciw wobec ataku na Kapitol i zaapelował do prezydenta-elekta o konsekwentne stanowisko w walce z przemocą. „Joe Biden mówi z godną podziwu wrażliwością o ochronie praw osób najbardziej zagrożonych i jednocześnie opowiada się za «karą śmierci dla najsłabszych». Liczymy na to, że sanktuarium, jakim jest łono matki, będzie przez niego bronione przed atakami z równą stanowczością jak nasz Kongres” – powiedział arcybiskup Nowego Jorku.

 

 

Sposób, w jaki „zniknięto” niemiecką gwiazdę muzyki pop z anteny telewizyjnej, budzi rozbawienie i zażenowanie. Podobna toporna cenzura spotkała także czytelniczkę wydawanego w Polsce lewicowo-liberalnego dziennika, która napisała list do redakcji. Czy czeka nas era niewysublimowanego „poprawiania” medialnej rzeczywistości”? Piotr Relich i Michał Wałach zapraszają na program „Bez żadnego trybu”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.