DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Piąty rodzaj sił zbrojnych. Konferencja o Wojskach Obrony Terytorialnej

Piąty rodzaj sił zbrojnych. Konferencja o Wojskach Obrony Terytorialnej
Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON)

Obrona terytorialna została ujęta w ustawie, jako piąty rodzaj sił zbrojnych. A więc nie część, nie fragment, nie uzupełnienie któregoś z już istniejących, ale odrębny rodzaj – podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas poniedziałkowej konferencji poświęconej powołanej niedawno do życia formacji.


Konferencja ekspercka, pt. „Wojska Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” odbyła się na terenie Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie. Poprzedził ją apel uczniów klas mundurowych oraz pokaz wyprodukowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową sprzętu, którego używać będą WOT.


 –  Prawdą, że wyszkolenie WOT, żeby były zdolne odeprzeć taki pierwszy atak, to zadanie niesłychanie trudne, na najwyższym poziomie i wymagające bardzo szczególnych zdolności, umiejętności i bardzo szczególnej kadry. Tak minister obrony Antoni Macierewicz uzasadniał wybór na dowódcę nowej formacji płk. Wiesława Kukuły, byłego dowódcy komandosów z Lublińca. Dodał, iż WOT będą współdziałać z wojskami operacyjnymi i zostaną włączone w system dowodzenia całymi siłami zbrojnymi. – To, że to jest immanentna część armii polskiej, a nie jakieś pospolite ruszenie, nie jakaś odrębna siła zbrojna, niepodporządkowana hierarchiczne całej strukturze państwa polskiego, jest oczywiste – podkreślił szef MON. Liczy on na to, że pokaźny liczebnie akces do nowych wojsk zgłoszą absolwenci klas mundurowych. Oczekuje również, że WOT skorzysta z doświadczeń uczestników organizacji proobronnych.


Konferencji towarzyszyły dodatkowe atrakcje, jak na przykład ścieżka edukacyjna, przygotowana przez instruktorów – komandosów. Kandydaci do służby w ramach obrony terytorialnej mogli zasięgnąć informacji o sposobie przygotowania do egzaminów kwalifikacyjnych i wstępnie sprawdzić swoje predyspozycje.


Minister Macierewicz podkreślił, że WOT ze względu na swoją specyfikę są ważnym elementem polityki zapobiegania wrogim działaniom w ramach wojny hybrydowej. Ich wyposażenie w znacznej mierze stanowić będzie sprzęt produkcji krajowej.


Jak na razie, do służby w obronie terytorialnej zgłosiło się około 10 tysięcy osób. Przejdą one stosowne kwalifikacje.

 

Źródło: mon.gov.pl, tvp.info.pl

RoM

 


DATA: 2016-11-22 07:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pójdą przodem, a amerykanie będą pilnować żeby się nie cofnęli. Taka sztuka wojenna z akademii.
ponad 3 lata temu / mięso
 
...ale broni do ręki Polakom nie dadzą...Popaprańcy
ponad 3 lata temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.