DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Te kompromitujące dyspensy to realne zagrożenie. To kpina z pobożnych wiernych i świętych, którzy przez dwa tysiące lat historii Kościoła umartwiali się i modlili na chwałę Bożą. Nie ma usprawiedliwienia dla pobłażliwości biskupów i chęci przypodobania się owieczkom. To jest też ich lenistwo i strach bo nieposzczącą młodzież trzeba by upomnieć a tak to damy dyspensę i po problemie. Jeszcze się do nas uśmiechną znad piwka i kiełbaski. Rozmontowuje się wiarę katolicką a ludziska się cieszą.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
@ Leaf427 Najpóźniejszy termin Wielkanocy to 25 kwietnia, także taka sytuacja nam nie grozi. Masz rację, że najważniejszym postem jest wielki Piątek i Popielec i wielu katolików, a nawet niewierzących surowo tego przestrzega. Dyspensy jeśli się nie mylę były udzielane od dawna, nie jest to jakiś nowy wymysł, owszem są one dla dobra wiernych, ale nie doszukiwałbym się tu złej woli korzystająch z nich,czy też udzielających jej biskupów. Nie wszystko co ma ułatwić życie wiernym jest złe i protestanckie. Chociaż przyznam Ci , że wiele razy wskazujesz na słabości Kościoła, które są realne,a nie wydumane. W tym przypadku myślę, że [email protected] do Michu Mówienie o zabawie w przypadku religii jest niestosowne, nie podchodzę do tego w ten sposób.
ponad 2 lata temu / Michu.
 
"Kto nie potrafi powstrzymać się od tego co dozwolone, wkrótce sięgnie po to co zakazane." Ks. G. Śniadoch A my tu dywagujemy nad postem...
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
Poszczę w dniu dyspensy, żeby prowokować dyskusję, jako że większość spotykanych ludzi, nie rozumie, czy nie wie, czy też lekceważy - co to POST i DYSPENSA - dlaczego, po co i co w zamian.
ponad 2 lata temu / agawa
 
Po co "bawisz się w katolicyzm", skoro nie masz chęci do jakichkolwiek dobrowolnych poświęceń dla Pana Jezusa? Gdybyś był protestantem, Twoja argumentacja miałaby sens. Oni bowiem wyznają, że uczynki nie mają znaczenia.
ponad 2 lata temu / do Michu
 
>biskup diecezjalny może udzielić wiernym dyspensy,..< Jak już to należy od razu znieść POST piątkowy. Przecież ciągle mamy weekendy 3 dniowe i powody do świętowania i odpoczynku. Skoro nasi Pasterze >w kółko< zapewniają nas o Miłości jaką darzy nas Pan , wielkim Miłosierdziu , otwartości na ŚWIAT z jego przyjemnościami i radościami to NALEŻY nam się zrozumienie naszych potrzeb. A może te potrzeby są wspólne także dla Pasterzy ? Przecież są zachęcani do towarzyszenia nam?
ponad 2 lata temu / iskierka
 
Zaniechanie postu dla kiełbasy z grilla pożyteczne dla duchowego dobra? Jakaś paranoja antykatolicka.
ponad 2 lata temu / jac
 
Jakież to dobro duchowe wynika ze zjedzenia mięsnej potrawy w odróżnieniu od np. warzywnej, rybnej czy serowej???
ponad 2 lata temu / Emil M.
 
@Michu: "... jest to kontynuacja patriotycznego święta 3 maja jakie mieliśmy wczoraj. Także można śmiało sobie post odpuścić w dobrym celu i dobrej wierze." Gdyby Wielki Piątek wypadł 4 maja to też śmiało byśmy sobie mogli odpuścić? Po co przerywać pasmo grillowej nirwany? O tempora, o mores! Ja znam katolików, którzy tylko Popielec i Wielki Piątek uważają. Poza tym to hulaj dusza... piwko, mięcho bo ksiądz nie widzi, Bóg też chyba nie, a jak widzi to przebaczy. Luterska mentalność.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
@chordad Ani jedno ani drugie, po prostu stwierdza fakt, więc zamiest kadzenia lub współczucia może zastanów się nad własną złośliwością. Wyjdzie wszystkim na dobre.
ponad 2 lata temu / red
 
Podałam, że dyspensa została wydana też w diecezji kaliskiej. Była przez chwilę a teraz jej nie ma ... hmmm ?
ponad 2 lata temu / Maddalena_Katalin
 
@ My tu nie rozumujemy na poziomie relacji "Ja- żona - sąsiad - pani z kiosku". Trzeba patrzeć szerzej i dalej. Tu chodzi o cały Kościół, o jego kondycję i przyszłość. Dyspensa piątkowa to tylko wierzchołek góry lodowej. Już się przepycha herezję códzołóstwa, jakieś interkomunie, nie można nawracać Żydow etc. A w kolejce czekają kolejne obłędne pomysły. "Trwa rozwadnianie katolicyzmu w Erze Wodnika" jak powiedział ostatnio bodajże L. Jęczmyk.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
@ do Michu Takiej dyspensy raczej bym nie oczekiwał;) Mogłoby to mieć spore reperkusje dla rodziny. Zniesienie postu uważam zaś za dobry ruch, choć jak widzę niektórym się to nie podoba, ale nie ma w tym nic negatywnego, raczej jest to kontynuacja patriotycznego święta 3 maja jakie mieliśmy wczoraj. Także można śmiało sobie post odpuścić w dobrym celu i dobrej wierze.
ponad 2 lata temu / Michu.
 
nie rozumiem z skąd takie oburzenie. Jak nie chcesz nie jedz mięsa. Czemu aż tak mocno się przejmujesz tym czy ktoś inny zje. To jego sprawa. Nie oceniajcie decyzji biskupów tylko swoje własne. A za biskupów się módlcie.
ponad 2 lata temu / obserwator
 
Czy w święta, długi weekend, oczywistym byłoby także np. zawieszenie przykazania "nie cudzołóż"?
ponad 2 lata temu / do Michu
 
A więc w myśl prawa mamy dyspensy niegodziwe
ponad 2 lata temu / Jacek
 
Nic dziwnego, że ludzie odchodzą do katolicyzmu... Po co im taka wiara, gdzie ze względu na jakieś zachcianki (np długi weekend) znosi się pewne ograniczenia wynikające wprost z Ewangelii...
ponad 2 lata temu / Markus
 
Może mi ktoś wytłumaczy.Skoro można udzielać ślubu w piątki /to i ubaw na 102/ to co z ta dyspensą.
ponad 2 lata temu / Marta
 
Dyspensy i ustępstwa aby się przypodobać ludziom. Zgniłe owoce antropocentryzmu. To już w Hiszpanii skracano czas mszy św. bo niby za długa była. Godzina - za długo,40 min. - za długo, 30min. - za długo. No to zrobili 20 minut ale wierni przestali przychodzić bo na 20 minut to się nie opłaci fatygować. U nas będzie podobnie: jest ciche przyzwolenie na obłudę polityków (brak mocnego potępienia dla popierających kompromisy aborcyjne - niedopuszczanie do sakramentu eucharystii), jest przyzwolenie na konkubinaty (po co wiernych drażnić, jeszcze się obrażą i będzie niemiło podczas kolędy), a zakupy proboszcz robi z uśmiechem w sklepiku gdzie są prezerwatywy i słowa właścicielom nie powie.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
"Piątek. Dzień śmierci naszego Zbawiciela. Dzień pokuty. W piątek podejmujemy umartwienia. W piątek zachowujemy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W piątek nie organizujemy ani nie bierzemy udziału w weselach, zabawach i innych wydarzeniach, które nie licują z powagą dnia pokuty. W piątek rozważamy Mękę Pańską. Cenne będzie ? jeśli trzeba ? przystąpienie do Sakramentu Pokuty. Oczywistości katolickie." ks. J. Bałemba
ponad 2 lata temu / Leaf427 za verbumcatholicum
 
Dyspensa jest, nie skorzystam.
ponad 2 lata temu / some1
 
Do Niemodernistyczny - Panie niemodernistyczny, granice diecezji nie pokrywają się z granicami tzw. województw (w żaden sposób nie nawiązujących do polskiej tradycji) i nie ma diecezji "świętokrzyskiej", to tak nawiasem...
ponad 2 lata temu / Juzek
 
Jutro piątek, nie jem mięsa.
ponad 2 lata temu / Niemodernistyczny
 
Dochodzimy powoli do paradoksów kiedy człowiek zaczyna sam dokonywać wyborów.Prosze mi powiedzieć czym różni się katolik w Kielcach (brak dyspensy)od tego w....Sosnowcu ? Pytanie nr2 jak traktowac katolika ktory przebywa w swietokrzyskiem np a nie jest przypisany do tej diecezji a jest z Katowic gdzie dyspensa obejmuje ? Konkluzja paradoksu otóż z nowymi wytycznymi w piątek nie ma grzechu dla spożywających produkty mięsne ale jest prośba o zachowanie tradycji....może ktoś mi to.....
ponad 2 lata temu / Polak
 
I pomyśleć, że islamiści, dla swojego fałszywego bożka, mogę nie żreć cały dzień w ramadanie, a u nas bez kiełbasy z grilla w piątek świat się zatrzyma, ech, ależ to słabe.
ponad 2 lata temu / Obcy Astronom
 
Rozumiem punkt widzenia biskupów. Są święta , długi weekend, zatem zniesienie postu oczywistym ruchem z ich strony.
ponad 2 lata temu / Michu.
 
No i niby czemu te dyspensy mają służyć? Spokojnemu grilowaniu?
ponad 2 lata temu / abc
 
Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił dyspensy na piątek 4 maja ze względu na święto patrona Krakowa Św. Floriana.
ponad 2 lata temu / Tadeusz
 
oby nadmiar tej dyspensy nie przyprawił kogoś o encefalopatię gąbczastą kory mózgowej.
ponad 2 lata temu / tak tylko
 
@aaaa - chwalisz się, czy żalisz? bo nie wiem, czy Ci kadzić i wbijać Cię w pychę, czy Ci współczuć?
ponad 2 lata temu / chordad
 
a ja w ogóle będę pościć - bez pokarmów tylko płyny, bo to jest wspomnienie dnia, w którym Jezus umarł dla mnie na krzyżu i powstrzymanie się w tym dniu od jedzenia to mały pikuś w porównani z tym co zrobił dla nas Jezus.
ponad 2 lata temu / aaaa
 
Kult człowieka. Im bardziej hierarchia obniza wymagania, tym mniej ludzie w ogole ja sluchaja. Ilu katolikow w ogole traktuje piatkowa wstrzemiezliwosc jako grzech. Niech raczej przypomna o obowiazkach w stosunku do Boga a nie ciagle ulegaja duchowi czasu.
ponad 2 lata temu / Aw
 
A ja bede poscic,bo jest to nie tylko Piatek ,ale pierwszy piatek miesiaca.
ponad 2 lata temu / Nick*
 
No to znów mamy w piątek święto św. Grilla...
ponad 2 lata temu / szkielet
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.