DZIŚ JEST:   12   GRUDNIA   2019 r.

NMP z Guadalupe
Św. Finiana z Clonard
Bł. Konrad z Offidy
 
 
 
 

Piątkowy post od pokarmów mięsnych w długi weekend. Zobacz gdzie biskupi udzielili dyspensy!

Piątkowy post od pokarmów mięsnych w długi weekend. Zobacz gdzie biskupi udzielili dyspensy!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Zgodnie z zapisami Kodeksu prawa kanonicznego, biskup diecezjalny może udzielić wiernym dyspensy, o ile uzna takie działanie za pożyteczne dla dobra duchowego. Taka okoliczność, zdaniem kilku polskich hierarchów, występuje w czasie długiego weekendu majowego, gdy wielu z nas uczestniczy w rodzinnych spotkaniach. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z dyspensy wiąże się z określonymi obowiązkami.

 

Stosowną dyspensę wydał m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Hierarcha w komunikacie wyjaśnia, że zwolnienie z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od potraw mięsnych wynika z charakteru długiego weekendu. Kardynał zachęcił też wiernych do modlitwy tego dnia w intencji papieża Franciszka.

 

O wynikającym z dyspensy obowiązku modlitwy przypomniał również biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Tego dnia, jak napisał w komunikacie, wierni powinni odmówić modlitwę w intencji Ojczyzny i diecezji.

 

Jak dotąd dyspensy zostały wydane w archidiecezjach i diecezjach:

 

białostockiej, częstochowskiej, drohiczyńskiej, elbląskiej, ełckiej, gdańskiej, gliwickiej, katowickiej, kieleckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, krakowskiej, legnickiej, łomżyńskiej, pelplińskiej, płockiej, poznańskiej, przemyskiej, radomskiej, siedleckiej, sosnowieckiej, toruńskiej, warmińskiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej, włocławskiej, wrocławskiej, zielonogórsko-gorzowskiej.

  

„Dyspensa, czyli rozluźnienie prawa czysto kościelnego w poszczególnym wypadku, może zostać udzielona przez tych, którzy posiadają władzę wykonawczą w granicach ich kompetencji, a także przez tych, którym wyraźnie lub pośrednio przysługuje władza dyspensowania, bądź mocą samego prawa, bądź mocą zgodnej z prawem delegacji” – czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego.

 

„Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych – ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra – od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych” – czytamy w innym miejscu dokumentu.

 

„Od ustawodawstwa kościelnego nie należy dyspensować bez słusznej i racjonalnej przyczyny, z uwzględnieniem okoliczności przypadku i ważności ustawy, od której się dyspensuje. W przeciwnym razie dyspensa jest niegodziwa a także nieważna, chyba że została udzielona przez prawodawcę lub jego przełożonego” – dodaje Kodeks.

 

Warto pamiętać, że wierny korzystający z dyspensy, musi wykonać inny akt pokutny lub uczynek miłosierdzia (niekiedy bywa wskazany przez biskupa). Niewypełnienie tego zobowiązania w sytuacji korzystania z dyspensy jest grzechem.

 

 

Źródło: gosc.pl / Kodeks Prawa kanonicznego / radiomaryja.pl / niezalezna.pl
MWł

 

  


DATA: 2018-05-05 10:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Te kompromitujące dyspensy to realne zagrożenie. To kpina z pobożnych wiernych i świętych, którzy przez dwa tysiące lat historii Kościoła umartwiali się i modlili na chwałę Bożą. Nie ma usprawiedliwienia dla pobłażliwości biskupów i chęci przypodobania się owieczkom. To jest też ich lenistwo i strach bo nieposzczącą młodzież trzeba by upomnieć a tak to damy dyspensę i po problemie. Jeszcze się do nas uśmiechną znad piwka i kiełbaski. Rozmontowuje się wiarę katolicką a ludziska się cieszą.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
@ Leaf427 Najpóźniejszy termin Wielkanocy to 25 kwietnia, także taka sytuacja nam nie grozi. Masz rację, że najważniejszym postem jest wielki Piątek i Popielec i wielu katolików, a nawet niewierzących surowo tego przestrzega. Dyspensy jeśli się nie mylę były udzielane od dawna, nie jest to jakiś nowy wymysł, owszem są one dla dobra wiernych, ale nie doszukiwałbym się tu złej woli korzystająch z nich,czy też udzielających jej biskupów. Nie wszystko co ma ułatwić życie wiernym jest złe i protestanckie. Chociaż przyznam Ci , że wiele razy wskazujesz na słabości Kościoła, które są realne,a nie wydumane. W tym przypadku myślę, że [email protected] do Michu Mówienie o zabawie w przypadku religii jest niestosowne, nie podchodzę do tego w ten sposób.
ponad 1 rok temu / Michu.
 
"Kto nie potrafi powstrzymać się od tego co dozwolone, wkrótce sięgnie po to co zakazane." Ks. G. Śniadoch A my tu dywagujemy nad postem...
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Poszczę w dniu dyspensy, żeby prowokować dyskusję, jako że większość spotykanych ludzi, nie rozumie, czy nie wie, czy też lekceważy - co to POST i DYSPENSA - dlaczego, po co i co w zamian.
ponad 1 rok temu / agawa
 
Po co "bawisz się w katolicyzm", skoro nie masz chęci do jakichkolwiek dobrowolnych poświęceń dla Pana Jezusa? Gdybyś był protestantem, Twoja argumentacja miałaby sens. Oni bowiem wyznają, że uczynki nie mają znaczenia.
ponad 1 rok temu / do Michu
 
>biskup diecezjalny może udzielić wiernym dyspensy,..< Jak już to należy od razu znieść POST piątkowy. Przecież ciągle mamy weekendy 3 dniowe i powody do świętowania i odpoczynku. Skoro nasi Pasterze >w kółko< zapewniają nas o Miłości jaką darzy nas Pan , wielkim Miłosierdziu , otwartości na ŚWIAT z jego przyjemnościami i radościami to NALEŻY nam się zrozumienie naszych potrzeb. A może te potrzeby są wspólne także dla Pasterzy ? Przecież są zachęcani do towarzyszenia nam?
ponad 1 rok temu / iskierka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.