DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

„Piątka dla zwierząt” przyjęta z poprawkami. W Zjednoczonej Prawicy jednomyślności nie było

„Piątka dla zwierząt” przyjęta z poprawkami. W Zjednoczonej Prawicy jednomyślności nie było
Fot. Mateusz Wlodarczyk/ Forum

Nie tracąc tempa procedowania „piątki dla zwierząt” Sejm przegłosował poprawki złożone do projektu ustawy. Tak jak można było się spodziewać posłowie Zjednoczonej Prawicy nie zachowali jednomyślności. Jednak w forsowaniu kolejnych paragrafów i całej ustawy PiS-owi dopomogli parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

 

Sejm rozpatrywanie „piątki dla zwierząt” rozpoczął od rozpoznania wniosku o przejście do trzeciego czytania projektu bez odsyłania go do komisji. Wniosek przyjęto (głosami PiS, KO, Lewicy) i kilkanaście minut przed północą rozpoczęto głosowanie nad zgłoszonymi poprawkami. Nie było jednak jednomyślności w PiS. Przeciw takiemu rozwiązaniu zagłosowało 44 posłów tego ugrupowania oraz wszyscy posłowie PSL-Kukiz i Konfederacji. Głosowania przerwał wniosek Jakuba Kuleszy o przerwę i zwołanie konwentu seniorów. Jego zdaniem procedowany projekt winien zostać poddany procedurze notyfikacji przez Komisję Europejską. Głos ten pozostał jednak bez echa. Po chwili głosowania wznowiono.

 

Wśród przyjętych poprawek (a zgłoszonych przez PiS) znalazł się m.in. porzucony w komisji pomysł dotyczący ograniczeń dla uboju rytualnego i rekompensat wynikających ze strat z nałożonych ograniczeń – zapisy powróciły. Wprowadzono też roczne vacatio legis dla zapisów wprowadzających zakaz hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra. Ponadto przyjęto półroczny okres dla wprowadzenia zakazu stałego trzymania zwierząt na uwięzi.

 

Ostatecznie Sejm głosami 356 posłów - głównie PiS, KO i Lewicy, (przy 75 głosach przeciw i 18 wstrzymujących) zdecydował o przyjęciu projektu ustawy wraz z wprowadzonymi poprawkami. Przeciw ustawie ostatecznie zagłosowało 38 posłów Zjednoczonej Prawicy (w tym posłowie Solidarnej Polski, a od głosu wstrzymali się parlamentarzyści Porozumienia).

 

Różnice zdań

Blok głosowań odbywał się w dość napiętej atmosferze. Bowiem kilka godzin wcześniej koalicjanci PiS zadeklarowali, że nie poprą zaproponowanych przez PiS rozwiązań wprowadzających bezkarność dla urzędników, którzy przekraczałoby uprawnienia w działaniach związanych ze zwalczaniem Covid-19. Ostatecznie kierownictwo PiS projekt wycofało i nie doszło do głosowań.

 

Taki obrót sprawy sprawił, że pod znakiem zapytania stanęło poparcie dla „piątki dla zwierząt”, która miała nie być konsultowana z koalicjantami. Doszło nawet do próby dyscyplinowania posłów ZP. Pojawiły się głosy o możliwym rozwiązaniu koalicji rządowej i wcześniejszych wyborach. Inna groźba – wedle niektórych relacji – miała być kierowana do posłów PiS, by ci jednogłośnie poparli projekt. Za brak lojalności grozić miało zawieszenie w prawach członka partii.

 

Wcześniej „piątka dla zwierząt” trafił na ekspresową drogę legislacyjną. Projekt był mocno krytykowany, zaś na etapie prac w komisji zgłoszono do niego liczne poprawki, uczynili to także koalicjanci z Porozumienia i Solidarnej Polski. Tuż przed głosowaniem koalicjanci zgodnie deklarowali, że „piątka dla zwierząt” nie rozbije koalicji, ale warunkiem dla poparcia projektu było przyjęcie zgłoszonych poprawek. Dla Porozumienia była to m.in. kwestia uboju rytualnego. SP chciała m.in. ograniczenia zbyt szerokich uprawnień nadawanych w pierwotnej wersji prozwierzęcym organizacjom społecznym czy wydłużenia vacatio legis na regulacje wprowadzające zakazy dla hodowców.

 

MA

Czytaj także:
DATA: 2020-09-18 06:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Weto Prezydenta!
1 miesiąc temu / Zbigniew
 
Ziobro zawsze popierał Jarka na Premiera. To musi być zemsta, bo widocznie Jarek tego nie chciał.
1 miesiąc temu / Nikolas
 
Ach, jeszcze to: a co będzie, gdy jakis prezes nagle skonstatuje, że ROŚLINY też cierpieć mogą . . . HORROR
1 miesiąc temu / AndrzejBR
 
Ej Mati, to już nie lubimy Kaczyńskiego?
1 miesiąc temu / Seba
 
Mam nadzieję, że wszyscy głosujący ZA, natychmiast pozbędą się butów, pasków, toreb, torebek, ubrań ochronnych i innych części garderoby wykonanych ze skóry. Już nie mogę się doczekać jak Suski razem z prezesem będą paradować w crosc-ach !
1 miesiąc temu / najmniejszy
 
pis przepchnął tą ustawę głosami lewicy i po. wstyd. to koniec pisu. już nigdy pis!
1 miesiąc temu / tomek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.