20 listopada 2020

Co z Drogą Synodalną? Niemcy przekładają terminy – i rozmawiają z Watykanem

(dbk.de/KNA/Oppitz)

Kościół katolicki w Niemczech napotyka kolejne trudności z przeprowadzeniem zamierzonych liberalnych reform. O kilka miesięcy przełożony został kolejny etap Drogi Synodalnej. Biskupi prowadzą też trudne rozmowy w Watykanie.

 

Droga Synodalna rozpoczęła się w grudniu 2019 roku. Pierwsze spotkanie Zgromadzenia Synodalnego, organu decyzyjnego Drogi, odbyło się na przełomie stycznia i lutego roku 2020. Było to spotkanie wstępne i nie przyniosło jeszcze żadnych rozstrzygnięć. Pierwsze decyzyjne Zgromadzenie Synodalne miało zebrać się jesienią, ale uniemożliwiły to obostrzenia związane z koronawirusem. Teraz zapadła decyzja o przeniesieniu w czasie również kolejnej zaplanowanej sesji Zgromadzenia, która miała odbyć się w lutym. Nowa data to przełom września i października 2021 roku. Tym samym prace Drogi Synodalnej uległy opóźnieniu co najmniej o rok.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zmianie nie uległy przy tym priorytety Drogi Synodalnej. Są nimi wciąż cztery tematy: zmiany w rozumieniu kapłaństwa, w tym dążenie do rezygnacji z obowiązku celibatu; nowa rola kobiet, w tym promowanie diakonatu i prezbiteriatu kobiet; zwiększenie władzy świeckich w Kościele; zmiany w moralności seksualnej, przede wszystkim akceptacja homoseksualizmu.

 

Niemieckiej Drodze Synodalnej wnikliwie przygląda się Stolica Apostolska. Latem 2020 roku watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa ogłosiła wytyczne ws. kształtowania życia parafialnego. Dokument został bardzo źle przyjęty przez niemieckich biskupów i świeckich, bo sprzeciwiał się wielu pomysłom promowanym w Niemczech, nie odnosząc się zarazem wprost do sytuacji za Odrą. Watykan nie chce, między innymi, by władza w parafiach przechodziła w ręce świeckich lub by świeccy mogli wygłaszać kazania. Po publikacji dokumenty Niemcy poprosili o rozmowy z Watykanem.

 

Te właśnie się odbyły. Delegacja Episkopatu RFN spotkała się w Rzymie  kard. Beniamino Stellą, prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa. Rozmawiali z nim przewodniczący Episkopatu bp Georg Bätzing, jego zastępca bp Franz-Josef Bode oraz wieloletni sekretarz Episkopatu, o. Hans Langendörfer SJ. Nie wiadomo, do czego rozmowy doprowadziły; oficjalne komunikaty nie podają żadnych szczegółów. Wiadomo jedynie, że wkrótce dojdzie do drugiego spotkania, tym razem z udziałem zarówno niemieckich biskupów, jak i świeckich uczestników Drogi Synodalnej.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 964 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram